Jak zesílit WiFi signál?

Dostupné WiFi připojení se stalo dle vtipné úpravy Maslowovy pyramidy základních lidských potřeb tou nejzásadnější potřebou člověka. S rostoucím počtem WiFi zařízení roste i počet routerů, AP a dalších zdrojů bezdrátového signálu. A právě tento fakt je jedním z důvodů, proč může být signál v domácnostech nekvalitní, nedostatečný, apod. V článku se zaměříme na široké množství problémů s WiFi signálem a nastíníme si i jejich řešení.

Zkoušeli jste to vypnout a zase zapnout?

‚Have you tried turning it off and on again?‘ je legendární hláška z neméně legendárního seriálu IT Crowd. Mnozí na toto jednoduché řešení zapomínají, případně je nenapadne jej aplikovat i u routerů, případně jiných zařízení než PC. Pokud máte potíže s výpadky, nestandardním chováním, připojováním apod., vyzkoušejte router nejprve restartovat. Stejně tak se vyplatí aktualizovat firmware zařízení. Často tento krok ušetří nákup nového routeru.

Rušení WiFi signálu

Nedostatečné pokrytí domácnosti WiFi signálem ještě nutně neznamená, že je router slabý. Často se může jednat o banální problém, který lze vyřešit jednoduše a svépomocí. Níže najdete hned několik typických problémů a současně i jejich řešení.

 

Rušení zařízeními

V blízkosti bezdrátového routeru by neměla být další elektronická zařízení jako televize, bezdrátové chůvičky, reproduktory a jiné. Každý elektrospotřebič vytváří elektromagnetické záření, které může na malou vzdálenost působit velmi rušivě. Některým uživatelům ruší WiFi signál dokonce i bezdrátová sluchátka.

 

Rušení překážkami

Mezi překážky se neřadí pouze zdi, se kterými může uživatel hnout jen velmi obtížně. Patří k nim i masivní kusy nábytku a další vybavení bytů a domů. Zbytečně tak nedávejte router za skříň apod.

Pokud dojde i na samotné zdi, stále se nabízí řešení v podobě přesunutí routeru do jiného místa. Často je sice problém daný umístěním přívodního kabelu, ale změna může velmi pomoci. Základním pravidlem je umístit router raději na stůl nebo poličku, než jej nechávat na zemi. Dále je pak vhodné přemýšlet o putování signálu jako o kulečníkové kouli. Stěny jej totiž částečně propustí, částečně pohltí a částečně odrazí. Paradoxně tak lze dosáhnout jednoduchým přesunem o malou vzdálenost slušných výsledků a pokrýt tak i dříve nedostupný roh.

Pro možnost plánování umístění routeru lze využít program Acrylic WiFi Heatmaps. Ten se sice primárně zabývá tvorbou tzv. Heat mapy okolních sítí, ale nabízí i jednoduchý nástroj pro plánování.

 

Rušení okolními WiFi sítěmi

Zvláště ve městech a konkrétně na sídlištích se uživatelé setkají s kompletním zamořením bezdrátovými sítěmi. Na každém patře se vyskytuje hned několik routerů, které svůj signál distribuují daleko za hranice bytu nebo dokonce pokoje.

Stále je nečastějším pásmem tradiční 2.4 GHz, ale novější routery i koncová zařízení si rozumějí i s 5 GHz. 2.4GHz vysílání má tu výhodu, že nižší frekvence dokáže signál doručit dál. Naproti tomu 5GHz pásmo tolik netrpí vzájemným rušením, jelikož má více tzv. vysílacích kanálů, které se nepřekrývají a využívá jej méně zařízení. 2.4 GHz signál navíc využívají i bezdrátové telefony, případně jej mohou vysílat mikrovlnné trouby.

Pro zajištění nejlepšího signálu je tak dobré volit buď 5GHz pásmo, nebo vybrat volný/nejméně rušený/nepřekrývající se 2.4GHz kanál. Ke správnému nastavení konkrétního kanálu je vhodné nejprve analyzovat situaci. Sáhnout lze hned po několika různých programech.

InSSIDer

Program InSSIDer umí sestavit přehled všech dostupných sítí, jejich názvy, sílu signálu a hlavně využívaný kanál. Situaci lze vykreslit pomocí grafu, který uživatelovi pomůže s výběrem volného kanálu.

Homedale

Nástroj Homedale nabízí vesměs podobné možnosti, jako předchozí program, ale přidává několik zajímavých parametrů. Liší se i vzhledově a uživatelé jej tak mohou preferovat pro klasičtější vzhled.

NetStumbler

NetStumbler opět nabízí klasické analytické možnosti, ale přidává velké množství dalších atributů a jde tak o nejkomplexnější nástroj ze tří zmíněných. Nechybí ani graf síly signálu v čase, možnost exportu statistik apod.

Wifi Analyzer (Android)

​Vynikající mobilní nástroj pro zjišťování dostupnosti a obsazenosti kanálů. Velkou výhodou tohoto nástroje je fakt, že s mobilní telefonem se může uživatel pohodlně vydat po jednotlivých místnostech a okamžitě tak zjistí, jak na tom jsou.

Jak nastavit správný kanál?

Klasické 2.4 GHz pásmo nabízí mezi hranicemi 2400 MHz a 2500 MHz celkem 14 kanálů s rozsahem 20 MHz. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že se kanály musí překrývat (14 x 20 = 280 nikoli 100). Sousední kanály se tak překrývají. Existuje trojice, která tak nečiní. Tou základní jsou kanály 1, 6 a 11. Jedná se o sestavu, kterou by měl ideálně využívat každý. Tzn., pokud má soused nastaven kanál 1, sáhněte po šestce, nebo jedenáctce. Doporučuji se vyvarovat jiných čísel, jelikož pak zbytečně narušíte systém a pro někoho se můžete stát oním rušivým elementem právě vy.

5GHz pásmo je pak synonymem ráje, jelikož nabízí 23 nepřekrývajících se 20MHz kanálů.

Nedostatečné pokrytí

Pokud jste již prozkoumali výše zmíněné rady a ani jedna z nich neslavila úspěch, pravděpodobně se snažíte pokrýt velký prostor, případně vlastníte slabší zařízení. Ovšem i v takovém případě existují možnosti, i když většina již není softwarového charakteru.

 

Správné natočení antény

Ač se to může zdát nelogické, antény u routerů vysílají signál v prstencích do stran. Anténa by tak měla vždy mířit do stropu, aby došlo k rovnoměrnému pokrytí plochy bytu.

 

Výměna antény

Většina routerů má externí antény, které lze jednoduše šroubením demontovat. Na jejich místo pak lze vložit silnější anténu, která rozsah routeru navýší. Routery bez viditelné antény mívají přímo otvor pro umístění takovéto antény.

Síla antén se udává v dB (Decibel) a běžně lze zakoupit malé externí o výkonu 5, 7, 8 a 9 dB. Levnější routery disponují 2dB anténou.

 

Boostery, repeatery a extendery

Ač se jedná o tři různé názvy, sami výrobci je často zaměňují a pokud mezi nimi kdy byly nějaké rozdíly, jsou již dnes setřeny. Obecně se jedná o zařízení, která přijímají signál od základního routeru a rozšiřují jej dále. Typicky je tak lze použít na polovině cesty mezi routerem a místem, do kterého chceme signál prodloužit.

Tato zařízení v mnohém připomínají routery, ale nejedná se o aktivní síťový prvek. Disponují dvěma bezdrátovými zařízeními, kdy jedno signál přijímá od původního zdroje a druhé se stará o jeho další distribuci a komunikaci se zařízeními v síti. Obecně zde platí stejná pravidla, jako u routerů (bezpečnost, nastavení apod.).

Opravdu nemám jinou možnost?

Na závěr se navrhuji ještě jednou zamyslet. Obecně platí, že čím více bezdrátových zařízení, tím větší rušení bude v daném místě probíhat. Doporučuji tak zvážit možnost použít klasický síťový kabel i pro notebooky. Nevýhodu snížené mobility skvěle kompenzují nízké zpoždění, vyšší přenosová rychlost, absence rušení, stabilita apod.

Někdo mi krade připojení

Jestli máte podezření, že se někdo ze sousedů připojuje k vaší bezdrátové síti, doporučuji okamžitě změnit heslo (u některých uživatelů pak konečně aktivovat zabezpečení pomocí bezpečnostního protokolu WPA2). Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Pokud vás tato možnost zaujala, ale nechcete/nemůžete po bytě natáhnout kabely, zkuste se zaměřit na tzv. Powerline adaptéry. Celý princip přenosu dat je stejný jako u síťového kabelu, jen se pro tento účel využívá elektrické sítě. V základu se jedná o dvě zařízení, která zajišťují vstup a výstup signálu. Vstupní zařízení uživatel zasune do elektrické zástrčky v blízkosti routeru a přivede do něj signál kabelem. Podobná situace se pak opakuje na výstupu. Výhodou je zachování relativní mobility (uživatel si může zvolit jakoukoli zásuvku) a současně udržení rychlosti a stability kabelového připojení.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 4 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
petr
petr

Dobrý den moje wifi mi nedosahuje do treti mistnosti a to mám tu nejsilnější co jde v česku sehnat poradte prosím predem dekuji za odpoved

17.02.17 21:18 reagovat

Martin
Martin

Dobrý den, Chci se zeptat,jestli je možné zesílit wifi signál,na vzdálenost asi 500 metrů, volném prostranství a co bych měl použít za anténu, nebo router. Děkuji za odpověď

15.10.16 05:08 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, pro takovou vzdálenost je již zapotřebí zakoupit směrovou anténu. Nemá smysl vyzařovat v půl kilometrovém rádiu.

17.10.16 15:05 reagovat

zeleny pavel
zeleny pavel

Dobry den mam doma vifinu znacku zyxel a mame signal pouze v pokoji kde je umistena a do vedlejsi mistnosti signal neni chteli by jsme rozsirit signal zda existuje prenasec signalu za prijatelnou cenu predem moc dekuju zeleny

24.09.16 19:30 reagovat

Honza
Honza (administrátor)

Dobrý den, až na extrémní podmínky (obrovská místnost a extrémně silné zdi) by měl být jakýkoli router schopný dosahu do vedlejší místnosti. V prvé řadě doporučuji zkontrolovat jeho umístění - viz rady z článku.

26.09.16 12:31 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869598 přečteno

Doporučujeme

Nahoru