Jak zjistit grafickou kartu v počítači a nainstalovat ovladače

Pokud nepatříte mezi úzkou skupinu zkušených uživatelů PC, kteří přesně ví, co v jejich stroji pracuje za komponenty, nejspíš ani nevíte, že ve svém počítači máte grafickou kartu od jednoho z tří hlavních výrobců – od Intelu, AMD (dříve ATI), nebo  Nvidie. A protože grafická karta potřebuje ke svému správnému fungování ovladače, tak se vám může snadno stát, že mezi vámi a hraním vaší oblíbené hry bude stát nelehký úkol zjištění, kterýže to výrobce osadil vaše PC nebo notebook grafickým akcelerátorem.

Jak se projevují chybějící, nebo vadné ovladače grafické karty?

Všelijak. Celkový výkon PC je nižší, nabízené rozlišení obrazovky může být velmi nízké a nevyhovující, hry nefungují vůbec, nebo velmi špatně (spíš ale vůbec), objevují se obrazové artefakty. Příkladem budiž klasická hláška, která stopne spouštění Minecraftu:


Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode. This can usually be fixed by updating the video card drivers.

Jak vidíte, Minecraft přímo říká, že problém je způsoben ovladači grafické karty (video card drivers), což je i případ mnoha dalších her.

Kouknu a vidím

Máte doma nějaké papíry od počítače? Pakliže ano, můžete tam najít, jakou grafickou kartu máte. Grafické karty od AMD se jmenují Radeon, od Nvidie zase GeForce a od Intelu HD Graphics. Druhou možností je nakouknout přímo do PC, ale to už musíte vědět, kde grafickou kartu hledat, takže to je spíše vhodné pro zkušenější uživatele, kteří přijdou k cizímu PC a chtějí co nejrychleji zjistit, co je uvnitř.

Softwarové řešení

Variantou číslo dvě je, že všechno necháte na programech, které vše odhalí za vás. Využít můžete například starší program Everest Ultimate, nebo 30denní zkušební verzi jeho nástupce, AIDA64 Extreme. Stáhněte, nainstalujte, spusťte a mrkněte na obrázek níže, kde ve spuštěném programu najdete informace o své grafické kartě.

Další softwarovou možností je využití programu AMD Driver Autodetect. Ten vám, pokud náhodou máte grafickou kartu AMD (ATI) zjistí, jaký typ máte a rovnou vás nechá stáhnout a nainstalovat ovladače.

Poté co zjistíte, jakou grafickou kartu máte, můžete si od nás stáhnout ovladače, díky kterým začne grafická karta fungovat, jak má:

Mám AMD Radeon stahujte ovladače Catalyst

Mám Nvidia GeForce stahujte ovladače GeForce Experience

Mám Intel HD HD Graphics Drivers

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 0.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru