LibreOffice online přichází

Bezplatné kancelářské balíky to nemají zrovna snadné – MS Office vládne, Google Dokumenty je spolehlivě nahradí a nakonec existuje i bezplatný Office online, který sice neposkytuje většinu funkcí placených balíků, ale pro běžnou práci postačí. LibreOffice, fork a vlastně i nástupce OpenOffice však vrací úder s bezplatným online editorem, který zdarma přináší plnou funkcionalitu s výhodami online ukládání a spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu.

U tvorby a správy dokumentů má online rozměr rozhodně smysl. Usnadňuje totiž spolupráci více lidí na jednom projektu, třeba i ve stejnou chvíli. Abyste výhody pocítili, nemusíte být od kolegy X kilometrů daleko, tichou a paralelní spolupráci oceníte i v momentě, kdy sedíte ve stejné kanceláři. LibreOffice tak rozhodně musí reagovat, zejména díky rozmachu Google Dokumentů, které spoustě lidí i společností k pohodlné bezplatné správě a tvorbě dokumentů stačí.

Zatím pouze demo

LibreOffice Online (po registraci můžete vyzkoušet ZDE) je dostupný pro zájemce ve formě demoverze, která zatím nabízí pouze Writer, tedy obdobu Wordu z MS Office, který umožňuje tvorbu textových dokumentů. Jde pouze o začátek, který má otestovat samotnou technologii, další součásti LibreOffice budou samozřejmě následovat.

Plná verze by měla nabídnout plnohodnotný cross-platform kancelářský balík, který na první pohled nevyděsí ani běžné uživatele zvyklé na Microsoft Office.

Jaké jsou alternativy?

Konkurence je silná. I když budeme řešit pouze velké hráče, tak je tu Office Online a Google Dokumenty, které nabízejí asi vše, co si může většina uživatelů přát. LO Online tak bude spíše funkcí pro uživatele, kteří už jsou na LibreOffice zvyklí z offline prostředí. Existují však i další alternativy, bezplatné a plně funkční. Jde například o ZOHO, nebo ThinkFree Cloude Office.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru