LibreOffice online přichází

Bezplatné kancelářské balíky to nemají zrovna snadné – MS Office vládne, Google Dokumenty je spolehlivě nahradí a nakonec existuje i bezplatný Office online, který sice neposkytuje většinu funkcí placených balíků, ale pro běžnou práci postačí. LibreOffice, fork a vlastně i nástupce OpenOffice však vrací úder s bezplatným online editorem, který zdarma přináší plnou funkcionalitu s výhodami online ukládání a spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu.

U tvorby a správy dokumentů má online rozměr rozhodně smysl. Usnadňuje totiž spolupráci více lidí na jednom projektu, třeba i ve stejnou chvíli. Abyste výhody pocítili, nemusíte být od kolegy X kilometrů daleko, tichou a paralelní spolupráci oceníte i v momentě, kdy sedíte ve stejné kanceláři. LibreOffice tak rozhodně musí reagovat, zejména díky rozmachu Google Dokumentů, které spoustě lidí i společností k pohodlné bezplatné správě a tvorbě dokumentů stačí.

Zatím pouze demo

LibreOffice Online (po registraci můžete vyzkoušet ZDE) je dostupný pro zájemce ve formě demoverze, která zatím nabízí pouze Writer, tedy obdobu Wordu z MS Office, který umožňuje tvorbu textových dokumentů. Jde pouze o začátek, který má otestovat samotnou technologii, další součásti LibreOffice budou samozřejmě následovat.

Plná verze by měla nabídnout plnohodnotný cross-platform kancelářský balík, který na první pohled nevyděsí ani běžné uživatele zvyklé na Microsoft Office.

Jaké jsou alternativy?

Konkurence je silná. I když budeme řešit pouze velké hráče, tak je tu Office Online a Google Dokumenty, které nabízejí asi vše, co si může většina uživatelů přát. LO Online tak bude spíše funkcí pro uživatele, kteří už jsou na LibreOffice zvyklí z offline prostředí. Existují však i další alternativy, bezplatné a plně funkční. Jde například o ZOHO, nebo ThinkFree Cloude Office.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Diskuze

Pro přispívání do diskuze se musíte nejprve přihlásit. Prihlásit se

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

217291 přečteno

Minecraft návod

98576 přečteno

Doporučujeme

Nahoru