Metro Exodus pro PC vyjde exkluzivně na Epic Games Store

Herní platforma Steam platila dlouhou dobu za jediného zástupce v oboru, jakýsi monopol mezi herními klienty. Postupně se objevila řada dalších platforem. Ty ale většinově hostily vlastní produkci (Origin, Battle.net, Uplay, R* Games Social Club apod.), což byl jednoduše logický krok v optimalizaci výdělků. U hry Metro Exodus jde o něco trošku jiného a situace dost možná předznamenává novou, konkurenční dobu na poli herních obchodů a platforem.

Metro Exodus mění Steam za Epic Games Store

Pokud máte rádi poutavé akční hry z postapo prostředí a současně nejste nadšeni z trendu, kdy si každý vývojář vytváří svého vlastního herního klienta, máme pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Tou dobrou zprávou je fakt, že Metro Exodus, třetí díl postapokalyptické akce z prostředí radioaktivitou zničeného Ruska, vyjde už za dva týdny a to 15., respektive 14. února 2019 (USA vs. Evropa). Špatnou zprávou je pak zařazení hry mezi exkluzivity nového herního obchodu Epic Games Store. Pro spuštění hry si tak budete muset nainstalovat nového herního zástupce jménem Epic Games Launcher. Vzhledem k tomu, že jde o rozhodnutí, které vydavatel Deep Silver zveřejnil teprve na konci ledna, vše se trošku zamotává. Steam totiž Metro Exodus nabízel v předobjednávkách již nějakou dobu. S oznámením nabídku stáhl, ale již uskutečněné předobjednávky zachoval. Hráči, kteří si hru na Steamu stihli zakoupit, si ji tam tak budou moci i zahrát. Zbytek PC hráčů se bude muset vrhnout do nových vod v podobě Epic Games Launcheru a rozšířit si tak sadu ikonek herních klientů na ploše svého počítače.

Exkluzivita pro Epic Games Store platí přesně jeden rok, pokud se vám tak nechce instalovat nového klienta, můžete si počkat na Steam vydání na Valentýn roku 2020.

Začíná exodus her ze Steamu?

Metro Exodus a jeho odchod ze Steamu rozhodně nebyl prvním případem, kdy někdo opustil největší PC herní platformu (viz nedávný odchod The Division 2, za kterým ale stojí studio s vlastní platformou). Rozhodně se však jedná o výrazný krok, který v herním a hlavně vývojářském světě bude silně rezonovat. Nejde totiž o nic jiného, než o procenta z výdělku, která musí vydavatel odevzdat dané herní platformě. U Steamu se jedná o 30 %. Valve, který Steam vlastní, vám poplatek sníží, pokud prodáte určité množství kusů (maximálně však na 20 %). Epic Games Store oproti tomu požaduje „pouhých“ 12 % z ceny a to bez ohledu na počet prodaných kusů. A i když je pravděpodobné, že na Steamu by se hry prodalo větší množství, rozdíl v poplatku je tak výrazný, že se vydavatel domluvil s Epicem. Ten navíc pořádně šlape do pedálů – uživatelé si každé dva týdny mohou stáhnout jednu hru zdarma (Subnautica, Super Meat Boy, What’s left of Edith Finch) a jestliže se jim podařilo přitáhnout dvě tak silná jména jako The Division a Metro, lze očekávat, že o dalších ještě brzy uslyšíme.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453484 přečteno

Doporučujeme

Nahoru