Minecraft návod

Minecraft je sandboxová budovatelská hra, kompletně vytvořená v programovacím jazyce Java. Autorem je Švéd Markus Persson, přezdívaný Notch. Ten se i nadále podílí na jejím vývoji, společně se svou firmou Mojang. Termín sandbox znamená, že hra nemá žádný konkrétní cíl a je jen na hráči co v ní bude dělat. Grafický styl hry nemusí sednout každému, neboť celý trojrozměrný svět Minecraftu je tvořen barevnými krychlemi, které lze dle libosti ničit nebo naopak vytvářet. To hráči umožňuje stavět prakticky cokoliv, na co si hráč vzpomene, třeba i vesmírnou loď Enterprise z oblíbeného seriálu Star Trek.

Není divu, že je Minecraft tak neskutečně oblíbenou hrou. V roce 2014 se ho prodalo už celkově více než 16 milionů kusů na PC a MACu. Na ostatní platformy, kam patří hlavně mobily, tablety a herní konzole pak připadá neuvěřitelných 38 milionů kusů, takže se Minecraftu v půlce roku 2014 prodalo už těžko uvěřitelných 54 milionů kusů.

Další články o Minecraftu najdete ZDE.

Hra dlouhou dobu běžela jako Alfa a Beta verze, přičemž přelomovým se pro všechny hráče a fanoušky Minecraftu stal 18. listopad 2011, kdy byla na MineConu oficiálně představena plná verze Minecraft 1.0.0. Hru je možno po registraci na oficiálních stránkách hrát zdarma ve verzi Minecraft Classic, což je původní, čistě budovatelský Minecraft, který již není nijak vylepšován. Aby hra obsahovala všechny novinky, je třeba si zakoupit plnou verzi hry za necelých 20 euro. Hru lze hrát přímo v prohlížeči, nebo si ji hráč může první stáhnout a nainstalovat do počítače.

Boj, crafting a stavění

Minecraft umožňuje naplno využít hráčovu kreativitu. Velký důraz je zde kladen na crafting, neboli vytváření pokročilých nástrojů a materiálů kombinováním různých surovin. Ve hře se střídá den a noc, přičemž v noci na povrch vylézají rozličné příšery, před nimiž je třeba se zpočátku ukrýt v narychlo vybudovaném přístřešku. Úkryt může mít mnoho podob. Ze začátku obyčejný dřevěný srub, který se postupem času může proměnit na obrovský kamenný hrad nebo do nebe stoupající věž. Jakmile se hráč dostane k lepším a silnějším zbraním (respektive až si je vyrobí), může se přestat schovávat a pokusit se s příšerami bojovat. Nebo se může vypravit prozkoumat četná temná podzemí a zákoutí.

Crafting probíhá pomocí 2x2 mřížky v hráčově inventáři, do které je potřeba vložit správné suroviny na správné pozice. Jejich zkombinováním vznikne nástroj, zbraň, zbroj nebo cennější materiál. Dříve nebo později si hráč vyrobí workbench (pracovní stůl) který mu umožňuje vytvořit sofistikovanejší nástroje a mocnější zbraně. Zde crafting probíhá skrze 3x3 mřížku a postup je zcela stejný, je třeba vložit správný materiál na správné pozice.

Kombinací je skutečně mnoho, ale není zase až takový problém si ty nejdůležitější zapamatovat. A komu by se nechtělo experimentovat, ten si může veškeré recepty najít na internetu. Abychom ale mohli něco vyrobit, musíme nejprve sehnat potřebné suroviny. Ty běžnější jsou prakticky všude kolem nás, pro ty vzácnější se musíme vypravit hluboko pod zem do jeskynních komplexů nebo dokonce do jiných dimenzí.

Příšery

Příšery se v Minecraftu dělí na pasivní, neutrální, nepřátelské a bossy. Pasivní příšery na hráče nikdy nezautočí a to ani v případě že jsou samy napadeny. Neutrální příšery na hráče samy nezaútočí, avšak při napadení se brání. Nepřátelské příšery na hráče zaútočí, sotva jej spatří. Všechny příšery  se pohybují volně po světě nebo v jeho podzemí. Některé jsou náchylné na sluneční světlo, které je okamžitě spálí na popel. Příšery jsou stejně jako hráč ovlivňovány okolním prostředím, což znamená, že můžou spadnout z výšky, hořet, utopit se nebo se jinak zranit.

Minecraft obsahuje několik herních módů a obtížností. Obtížnost je rozdělena na čtyři stupně: Peaceful, Easy, Normal a Hard. Na nižších obtížnostech dávají příšery hráči méně zranění a není třeba shánět jídlo, aby avatar neměl hlad. Herními módy jsou Survival, Hardcore a Creative. Survival je klasický herní mód, ve kterém musí hráč těžit, shánět jídlo a stavět aby přežil nájezdy příšer. Hardcore Mode je stejně obtížný jako hra na Hard, ale s tím rozdílem, že po smrti se není možno oživit a hra tak končí a celý svět je vymazán.

Minecraft dimenze

Minecraft obsahuje tři světy, takzvané dimenze, kterými jsou Overworld, Nether a The End. Overworld je prvním světem, který hráč pozná, neboť zde hra začíná. Dimenze je složena zejména z materiálů kámen, hlína, štěrk, voda, písek a ruda. Narazíme zde na téměř všechny příšerky. Do Nether dimenze se hráč dostane skrze Nether portal, což je teleportační zařízení vyrobené z obsidiánu. Nether není dvakrát přívětivé místo a je obýván zejména příšerami Ghast, Magma cube, Zombie Pigman a Blaze. Nether je rozlohou menší než Overworld a nestřídá se zde den s nocí. Běžnými materiály je zde láva, štěrk, nether rack, soul sand nebo glowstone. Poslední dimenzí je The End, která je relativně nová a byla do hry přidána teprve nedávno. Do dimenze The End se hráč dostane pomocí Ender portal, k jehož aktivaci je zapotřebí Eye of Ender. Celý svět je složen z EnderStone a Obsidiánu a číhá zde hlavní boss celé hry, Ender Dragon. Z této dimenze se hráč dostane pouze zabitím tohoto draka nebo svou smrtí.

Shrnutí

Minecraft je i přes svůj nevšední vzhled velmi návykovou budovatelskou hrou okořeněnou o boj s příšerami a hledání vzácných surovin. Díky obrovskému hernímu světu, možnosti hry více hráčů a komplexnímu craftingu se jedná o dílo, které zabaví na desítky až stovky hodin. Tajemství Craftingu se Vám pokusí poodhalit náš krátký seriál: Minecraft Crafting - návod na výrobu věcí,

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 13 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Alchy
Alchy

Ahoj, jak můžu uložit rozehranou hru, např. rozestavěný dům, abych nemusel začínat uplně od začátku?

13.03.16 16:42 reagovat

cezar
cezar

Dobrý den můžete mi poradit u hry na PS3, když chci hru uložit, píše mi, že musím provést registraci, můžete mi poslat odkaz kde tuto registraci provedu. Mohu ji provést na PC, či jen prostřednictvím PS3, děkuji za informaci

27.02.16 10:05 reagovat

Radek
Radek

Ahoj mam Ps3 a hru MINECRAFT EDITION. A za boha nemohu nastavit hru pro dva hrace. Vim ze v modu preziti. Po zakoupeni to slo,ale ted ne a ne... Poradis a nebo porad nejaky manual v cestine ke stazeni diky

13.01.16 10:00 reagovat

TT
TT

Stahla jsem si mobilni verzi.Jeste v tom tapu,ale zniceho nic jsem stratila kurzor a moznosti nabidky ruznych zbrani veci atd.Zrejme v nastaveni jsem neco pokaslala...poradite mi jak dam kurzor zpet?Diky moc.T.

16.10.15 08:46 reagovat

TomDL
TomDL

ahoj jak se dostanu do endu

21.04.15 18:21 reagovat

Jiří Vrba
Jiří Vrba

když se chceš dostat do endu tak musíš vezmout obsidian a das ho: dole 4 nahoře 4 vlevo 5 v pravo 5

27.04.15 08:38 reagovat

Doporučujeme

Nahoru