Nejlepší Battlefield? Jednoznačně Bad Company 2, který stále šlape jako hodinky

Známá first-person multiplayerová série Battlefield je s hráči již od roku 2002, ale postupně jakoby ztrácela kvalitu. Vývojáři z EA DICE, švédské společnosti, sice pravidelně přinášejí nová pokračování, ale hráčská komunita dává svou nespokojenost s ubíráním značky patřičně najevo. Celkově mají na svém kontě 11 plnohodnotných BF titulů, ale nejlepší je stále 12 let stará hra Battlefield: Bad Company 2?

Není překvapením, že jím není žádná z posledních tří a dokonce ani posledních pěti Battlefield her. I když řada z nich, zejména Battlefield 3 či Battlefield 4 měla své kvality, žádná se nepřiblížila skutečné BF legendě. Když v roce 2010 vyšla Battlefield: Bad Company 2, nastolila zbrusu nové standardy pro hráče online stříleček a to nejen v této sérii.

Revoluční byla díky mnoha věcem s největším trumfem v ničitelném prostředí. Stejně oblíbeným pak bylo také DLC rozšiřující hru o prostředí Vietnamu, které hráče přeneslo o pár let dozadu do studené války. Pojďme tak zapomenout na poslední a mimořádně nevydařenou hru Battlefield 2042, která selhala prakticky po všech stránkách a připomeňme si časy, kdy byla EA DICE na vrcholu. Zde je několik nejpodstatnějších důvodů, proč je Bad Company 2 dodnes revoluční, nejzábavnější a nejlepší hrou celé série.

Ničitelné prostředí otevřelo hráčům nové možnosti

Nic neudělalo hráčům online válečných her v roce 2010 tak velkou radost, jako právě ničitelné prostředí v Bad Company 2. Tento prvek naprosto prokopal vše, co jsme do té doby v rámci žánru znali a přiblížil válku k co nejrealističtějšímu zážitku (v rámci možností). Mapy tak podléhaly činnosti hráčů a měnily se s postupujícími boji, což dalo prostor novým možnostem v herním plánu.

Budovy, které se rozsypou po těžké palbě, díry v zemi po výbuších, křehká vegetace reagující na střelbu... To vše přispělo k tomu, že hráči najednou mohli pracovat se změnou prostředí, kde se neustále otevíraly nové možnosti k útoku či ukrytí.

Samozřejmě, nějaké limitace v tomto ohledu přece jen najdeme, ale už jen samotná možnost zničit jakoukoli budovu nebo „vykácet“ les je prostě úžasným zpestřením. A to berme v úvahu, že se bavíme o roce 2010, kdy nic podobného v tak velkém rozsahu neexistovalo. Jak se říká, Battlefield: Bad Company 2 byl žánrový „game changer“.

Vyvážené a detailně propracované mapy

Destrukce prostředí je fajn, ale bez propracovaných a vyvážených map by byla jen jakousi jednohubkou, hračkou, která po chvíli omrzí. Neměla by velké taktické opodstatnění, které tak přidávají až skvěle zpracované mapy. V klasickém Conquest módu se zabíráním vlajek zde najdeme velké i malé mapy, jejichž rozloha se liší od zvoleného módu.

Ani jedna z map výrazně nenadržuje jedné či druhé znepřátelené straně a nabízí tak skvělou výchozí pozici pro kterýkoli vojenský celek. Kopce střídají řeky, z džungle se přesuneme k pobřeží či do srdce Evropy a najdeme zde jak otevřenější mapy (Heavy Metal nebo Harvest Day), tak komornější pouliční boje (Arica Harbor či Oasis).

Pro různé mapy jsou typická různá vozidla, někde se objeví vrtulníky, jinde zase jen protipěchotní vozidla a pod. Ani při opakovaném hraní mapy nenudí, nabízejí obrovské možnosti, jak hrát a spolu s destrukcí prostředí tvoří jeden fungující a zábavný celek. Navíc každá z deseti map má vlastní unikátní atmosféru.

Zábavný gameplay, který se nebere příliš vážně

I když můžeme o Bad Company 2 do jisté míry mluvit jako o poměrně realisticky zpracovaném vojenském konfliktu, je to právě nabízená zábavnost, která hráče nadchla. Hra se v tomto ohledu nebere příliš vážně, což hráči zjistili okamžitě po prvním spawnu. Neskutečná dynamika bojů pro 64 hráčů rozdělených do 32členných týmů je zkrátka něco, co se dalším titulům podařilo replikovat jen ve velmi omezené míře, pokud vůbec.

Výborné hlášky vojáků tomu dodávají ten správný ráz, stejně jako důraz na (povetšině) 4-členné čety. I v tomto aspektu je Bad Company 2 stále nepřekonanou hrou v sérii – spolupráce v rámci čet nemá konkurenci a nutí hráče spolupracovat na dosažení dílčích společných cílů, jakož i toho ultimátního – vyhrát.

A i když se může na otevřených mapách zdát, že všechno je jaksi daleko, opak je pravdou. Vzdálenost v metrech ubíhá velmi rychle jak při klasické chůzi, tak při sprintování a hráči se tak snadno dostanou kamkoliv pěšky nebo na jednom z bojových vozidel.

Zvukovou stránku se dosud nepodařilo překonat

Obrovským šokem bylo pro mnohé hráče prvotní seznámení s nazvučením hry. Samozřejmě, že v tom nejlepším slova smyslu. Ať už jde o zvuky zbraní, vozidel, výbuchů nebo obyčejného běhu – Bad Company 2 má stále naprosto špičkové provedení v sérii, navíc s úžasným 3D zvukem. Nemluvě o zranění vojáka výbuchem někde v bezprostřední blízkosti, po kterém se hráčům jen postupně vrací sluch, aby vystřídal nepříjemný piskot.

Střelba z tanku je ohlušující pro obě strany, ve vrtulníku máte pocit, jako byste se opravdu vznášeli a to jste ještě nebyli v pozici pěchoty, která se musí otáčet za každým letícím projektilem, které jen tak sviští vedle hlav. Jednoduše zážitek, který přinese trošku války i k vám domů.

A změna vnímání zvuku v exteriéru a interiéru je potom jen třešničkou na dortu, kterou je třeba zažít, stejně jako echo při přebíjení zbraní nebo hláškách vojáků. Bravurně odvedená práce zvukových inženýrů nepřestává udivovat ani v roce 2022 při psaní tohoto článku.

Grafika, která porazila čas

Někdo by mohl říci, že 12 let stará hra by dnešní standardy už neměla splňovat. To ale není případ Bad Company 2, která je pořád stejně nádherná, jako v době vydání. A teď se vžijme do svých mladších JÁ, které s otevřenými ústy dívalo na všechnu tu nádheru. Řeč je o úžasných animacích i o designu vozidel/zbraní/budů/prostředí. Vše do sebe krásně zapadá, působí přirozeně, živě a realisticky a v kombinaci se zvukovými efekty a prací s prostorem je BF:BC2 skutečným skvostem.

Důraz na týmovou snahu a spolupráci

Víte, že 70 % týmů, které jsou složeny ve většinové míře ze sniperů, prohraje? Statistika sice nemá základ v reálných číslech, ale z vlastní zkušenosti stovek hodin ve hře můžu s čistým svědomím prohlásit, že JE TO TAK. Čaty ve hře nejsou náhodou a spolupráce vojáků je základem úspěchu.

Zrodit se na komráda ve zbroji přímo do boje může zajistit ovládnutí strategicky významného bodu i otočit vývoj bitvy na celé mapě. Pokud se ale týmy uchýlí k odstřelování z dálky, hráči pravděpodobně získají pár skvělých headshotů, ale zážitek ze hry nebude ani zdaleka tak plný.

Četa složená jen ze sniperů mnoho neudělá, ale pokud se vyváží medikem, inženýrem a assaultem, máte vše, co potřebujete - doplnění životů a oživení, velkou palebnou sílu proti pěchotě a doplnění nábojů, jakož i možnost ničit nepřátelská vozidla. Něco, co vidíme v posledních letech v kooperativních akčních hrách stále méně.

Zábava pro nováčky i HC hráče

Bad Company 2 je přesně tou zlatou střední cestou, která myslí na úplné nováčky i zkušené, online boji ostřílené hráče. Prvotní zapnutí nabídne možnosti všem hráčům bez ohledu na úroveň skillu. Je dostatečně jednoduchá na pochopení, ale zároveň postupně vyžaduje i vyšší level dovedností při přechodu z „nooba“ na „beast mód“.

Dynamický gameplay zaručuje, že ani jedno kolo není nikdy stejné, a to i díky obrovské škále možností, které lze ve hře dělat. Začátečník tak může pomoci týmu bez jediného výstřelu, například odhalováním nepřátelských jednotek či oživováním padlých spolubojovníků. Slovy klasika: „Easy to play but hard to master“.

Jak je na tom Battlefield: Bad Company 2 v současnosti?

Lépe, než by se mohlo na první pohled jevit. I 12 let po vydání je hra stále živá díky komunitě, která drží servery při životě. V jakékoli hodině během dne i noci jsou k dispozici plné servery, na které se můžete připojit a pohodlně si zahrát, což nelze říci například o Battlefield 2142, kde EA pár let dozadu vypnulo podporu všem serverům.

Dlouhověkost hry navíc přinesla stálou hráčskou komunitu, která se v mnoha případech zná a získáte tak pocit rodinné pohody pokaždé, když si přijedete zahrát na váš oblíbený server. Stále se hrají i různé módy, kde je asi nejhranějším Conquestem a následují Rush a Squad Deathmatch.

Hra je na Steamu za pár eur, pravidelně se objevuje ve výprodejích a po velkých akcích dokonce vždy stoupne počet aktivních hráčů na serverech, minimálně na pár týdnů. Hlavu si není třeba lámat ani se získáváním zkušeností a odemykáním obsahu, protože existují servery, kde za pár her odemknete veškeré vybavení pro každou herní třídu. Battlefield: Bad Company 2 je pro všechny důvody zmíněno výše stále aktuální hra s živou hráčskou základnou, která poskytuje doslova za málo peněz hodně muziky.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru