Nová hra F1 2022 je tady. Jaké změny nás čekají a co bude chybět?

Nová sezóna Formule 1 již začala a my jsme svědky zcela nových pravidel a změn na monopostech, které si užijeme i ve hře. Jak je v tomto motosportu zvykem každý tým si na začátku nové sezóny musí postavit nový monopost, který týmu poslouží na celou sezónu, která začíná v březnu a končí v listopadu.

Postavit monopost není jednoduché a ve F1 týmech jsou opravdu jedni z nejlepších mechaniků jakých svět viděl. Většinou týmy monopost na novou sezónu postaví podle jejich staršího monopostu, který využívali v předešlé sezóně jenže tato sezóna je poněkud odlišná. Rok 2021 byl posledním rokem V6 turbo-hybridní éry a od roku 2022 máme možnost setkat se se zcela novými monoposty, které jsou konstrukčně zcela odlišné od těch z roku 2021.

Tyto změny umožnily některým týmům přiblížit se k top týmům, posílit svoji pozici ve středu pole nebo dostat se z poslední příčky. Toto se zatím daří týmu Haas se staronovou posilou dánským závodníkem Kevinem Magnussenem. Nová pravidla však dokážou i zhoršit stav týmu, což zase umíme vidět u týmu Mercedes, který naprosto dominoval V6 turbo-hybridní éru a má na svém kontě 8 konstruktérských titulů mistra světa po sobě.

Mercedes se však nyní výrazně trápí se svým monopostem, na který si stěžuje kromě sedminásobného šampiona Lewise Hamiltona také mladá posila George Russell, který nahradil v sedačce Mercedesu po pěti letech Valtteriho Bottassa. Vážnost problému, který doprovází tuto německou stáj naznačil až Lewis Hamilton, který loni mohl získat rekordní osmý titul mistra světa, ale zdolal jej Max Verstappen, který si nyní užívá svůj první.

Na krk mu momentálně dýchá Ferrari Charlese Leclerce. Ferrari se po změnách pravidel vyšplhalo až na úplný vrchol a momentálně má Ferrari nejlepší monopost a po několika letech je znovu schopno bojovat o mistrovský titul. Velice blízko Ferrari se nachází Red Bull a špatně na tom není ani Alpine.

F1 2022: Datum vydání

Datum u F1 22 není komplikované téma jako tomu je například u GTA 6 či God of War: Ragnarok. Datum bylo zveřejněno poměrně rychle a bez problémů. Společnost EA nabídla hlavně e-sportovním profíkům a jezdcům i několik beta verzí, kde jejich cílem bylo ještě vylepšit gameplay a nastavení monopostů. F1 22 má k dispozici Champions Edition, která kromě pár nepříliš ohromujících benefitů nabízí také třídenní early access. Ti, co si však Champions Edici nezakoupili, si musí počkat do 1. července 2022 kdy hra oficiálně na všechny platformy.

Gameplay

Změnu v ovládání nových monopostů evidují jezdci a jinak na to nebudeme ani my. Pro ty, kteří měli možnost hrát dřívější tituly z této herní série by měli pocítit změny v ovládání, ve zvuku a hlavně na brzdách. K velkým změnám letošní sezóny Formule 1 patří efekt porpoising. Ten způsobuje to, že auto začne na delších rovinkách poskakovat, čímž sice zrychlí monopost, ale sníží komfort jezdce.

Některé týmy si s porpoisingem hravě poradily a nemají s ním problém (Red Bull a Alpine). Ostatní týmy však porpoising výrazně omezuje a suverénně nejhůře je na tom již zmiňován Mercedes. Hlavní jezdec Mercedesu Lewis Hamilton se vyjádřil, že jeho monopost je místy neřiditelný a po závodě po uličkách v Baku měl výrazné bolesti zad a měl problém dokonce vystoupit z formule. My si ovšem v F1 22 efekt porpoising nevyzkoušíme.

Velkým lákadlem je určitě vylepšený kariérní mód plný nezměněných věcí ale i nových funkcí. Mezi ty nové patří F1 Life, který umožňuje více nahlédnout do života F1 závodníka a vylepšeny jsou i interakce, které staří hráči již znají. Výraznou změnu pocítí i samotné závody. Ty byly v předchozích letech zkráceny o běžné věci, které se v reálných závodech stávají a vývojáři se konečně rozhodli tyto mezery vyplnit a nyní si vychutnáme více náhodných incidentů jako například defekt a častější nehody mezi AI. Kromě toho máme možnost manuálních pit stopů a formačních kol.

Největší změnou od předchozích titulů je rozhodně možnost převést se v super autech a mít pocit jako bychom přepnuli z Formule 1 na Gran Turismo či Forzu Horizon. Jezdit s nimi budeme moci v kariérním módu ale také v novém módu Pirrelli hot Laps, kde s těmito auty můžeme plnit různé úkoly.

Super auta:

• Aston Martin DB11 V12
• Aston Martin Vantage
• Aston Martin Vantage (Safety Car)

• Ferrari Roma
• Ferrari F8 Tributo

• McLaren 720S
• McLaren Artura

• Mercedes-AMG GT Black Series
• Mercedes-AMG GT Black Series (Safety Car)
• Mercedes-AMG GT R Pro

Nové i staré známe tratě

V F1 22 najdeme dohromady 23 tratí jako tomu je v oficiálním kalendáři F1. Naneštěstí byl kalendář pozměněn a kvůli situaci v Rusku přijedeme o závod v Sochi. To ovšem nemění nic na tom, že si tento závod můžeme vychutnat alespoň na našich herních obrazovkách stejně jako nový okruh v Miami, který se po okruhu v Austinu stává druhým okruhem F1 na americké půdě a v roce 2023 se k nim přidá i Las Vegas.

Úprav se po roce dočkala trať v Abu Dhabi, kde byly už loni upraveny dvě zatáčky, ale až v F1 22 je uvidíme iv herní podobě. Další radikálnější změnu můžeme evidovat v první zatáčce na okruhu v Barceloně a v Baku. Jinak tratě neprošly výraznějšími změnami a jediné, co je změněno jsou pouze sponzorské tabule na některých tratích.

Virtuální realita a Splitscreen

F1 22 je první herní titul formule 1, který nám nabídne možnost virtuální reality. VR bude možné rozjet pouze na PC ak tomu budeme potřebovat možná trochu výkonnější grafickou kartu nejlépe GEFORCE GTX 2070 a výše. VR nabízí opravdu úžasný jezdecký zážitek, který jistě stojí i za tu bolest hlavy, kterou vám může způsobit.

Kromě bolesti hlavy však nezapomínejme na to, že díky VR budeme mít možnost cítit se více než reálný závodník a umíme si také skoro reálně vychutnat jízdu v Monaku či přejezd jednou z nejznámějších zatáček Ea Rouge v belgické Spa. F1 22 bude podporovat headsety Valve Index, HTC Vive a Oculus Rift.

Splitscreen je v sérii F1 dostupný již od roku 2020 a zůstane tomu tak iv F1 22. Pomocí splitscreen lze zažít opravdu dobré závody s kamarádem hlavně na větších obrazovkách. Na splitscreen je nejlépe vybaveno PlayStation, kde nás splitscreen neukrátí o žádnou akci a nabídne nám opravdu plynulý průběh hry.

F1 2022: Bude v ní čeština?

Čeština v herních titulech F1 podporována nikdy nebyla a EA ani Codemasters zatím ani nenaznačily podporu češtiny ať už v F1 22 nebo v nějakém ze starších titulů.

Tak co? Už netrpělivě čekáte na 1. červenec? 1. červenec bude výborným dnem pro každého fanouška Formule 1. Kromě hry F1 22 bude zahájen závod F1 na historické trati v anglickém Silverstonu. Toto vše v kombinaci se začátkem prázdnin zní opravdu nádherně a vy už můžete začít sázet kdo zvítězí. Bude to lídr šampionátu Max Verstappen nebo uvidíme znovuzrození Lewise Hamiltona na jeho domácí trati?

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru