Novinky v iOS 9

Již tradičně je jednou z největších událostí roku mobilního světa vydání nové verze iOS. Letos už přichází ta s číslovkou 9 a nabízí docela zajímavé změny a vylepšení. Na ty nejzásadnější ale dosáhnou pouze majitelé nových iPadů Pro a Air 2.

Příkladná kompatibilita

Samotný systém iOS 9 se pak dostane na všechna zařízení, na která šla nahrát i verze předchozí, tedy iOS 8. Žádné zařízení z loni podporovaných tak nebude necháno napospas zubu času. U iPadu mluvíme alespoň o druhé verzi a o první verzi typu Mini, u iPhonu o 4S a u iPodu Touch o 5th gen. A vzhledem k tomu, že iOS 9 bude systém, na kterém začne dalších 6 nových zařízení, půjde o dosud nejrozšířenější verzi mobilního operačního systému od Applu (Air 3, Mini 4, Pro, iPhone 6C, 6S a 6S Plus,).

Seznam změn je dlouhý

Na iOS 9 nejspíše bude updatovat většina majitelů zařízení s iOS 8 – už kvůli tomu, že tato verze by měla být svižnější než stávající, což v předchozích letech úplně neplatilo a s novou verzí mohl váš starší hardware nemálo zpomalit. Teď už ale na změny a vylepšení!

Multitasking/split-screen 3x jinak

Apple se pustil do multitaskingu na jedné obrazovce s nadšením a hned třemi verzemi. Bohužel ta jediná plnohodnotná bude dostupná pouze na iPadu Air 2 a novějších (samozřejmě včetně Pro a podle všeho i na iPadu Mini 4). Důvodem je to, že tato verze má jako první vhodnou kombinaci velkého displeje a dostatečně silných vnitřností, které plnohodnotné spuštění a ovládání dvou aplikací najednou utáhnou.

Ostatní tablety se musejí spokojit s pouze horšími možnostmi – Slide Over a obraz v obraze. Ta první otevře možnosti druhé aplikace pouze v malém prostoru na pravé straně displeje, ta druhá funguje například pro videa a jednoduše se vám v rohu zobrazí malý náhled, který je aktivní (video se přehrává,…).

Menší velikost při instalaci

Nainstalovat iOS 8 nebylo úplně snadné a to ne kvůli samotnému postupu ale proto, že na zařízení potřeboval cca 4,5 GB volného místa. Novinka potřebuje pouze 1,3 GB, což znamená, že se spousta uživatelů nebude muset zbavovat gigabajtů dat jen kvůli jednorázové instalaci.

Chytřejší Siri

Siri nově zvládá mnohem sofistikovanější dotazy a rozkazy. Kromě toho ji můžete na budoucích iPhonech vyvolat i při vypnutém displeji, takže je připravena kdykoliv na vás reagovat. Pro paranoiky – ano, iPhone vás bude pořád poslouchat.

Proaktivní asistent

Tato nová funkce funguje tak, že monitoruje vaše chování při používání telefonu, aby vám následně mohla nabízet akce ještě dřív, než je chcete opravdu provést. Třeba vám ráno do sluchátek pustí vaši oblíbenou písničku, protože to tak prostě každé ráno, když si jdete zaběhat, děláte. Tyto vaše rutiny si ale pamatuje pouze v rámci jednoho zařízení, nemusíte se tedy bát, že by se daly zneužít.

Data asistent

Funkcí data asistenta (Nastavení – Mobilní Data – Asisten Wi-Fi) je kontrolovat sílu signálu wifi. Pokud síla signálu poklesne natolik, že je rychlejší používat mobilní data, tak na ně sám přepne.

Při používání data asistenta si dávejte pozor, abyste si nevyčerpali veškerá dostupná data.

Notes

Poznámkovač v iOS nově zvládá mnohem víc věcí – checklisty, obrázky, videa, odkazy na webové stránky...

Mapy

Mapy od Applu nově zobrazují veřejnou hromadnou dopravu. Jako většina funkcí založených na místním obsahu však v ČR samozřejmě nefunguje a dost dlouho asi ještě nebude.

Výkon a výdrž na baterie

I na starších zařízeních by měl nový systém fungovat plynuleji a rychleji než iOS 8. Podobně by na tom měla být výdrž na baterie, která by měla být prodloužena (cca o 1 hodinu). Nově lze telefon také přepnout na šetřícího režimu.

News

Nová aplikace News shromažďuje novinky z oblastí, které vás zajímají, na jediné obrazovce, abyste si hezky pohromadě mohli přečíst, co potřebujete. Aplikace je zatím dostupná bohužel jen pro USA, Anglii a Velkou Británii.

Klávesnice

Předělána byla i klávesnice v iOS, která nyní zobrazuje řadu dalších voleb. Rozšířena byla také podpora pro externí klávesnice, se kterými lze nově provádět celou řadu klávesových zkratek (tedy pokud máte externí klávesnici připojenou).

Větší zabezpečení

Co takhle šestimístný pin místo čtyřmístného? Zdá se vám to jako prkotina? Pak vězte, že to znamená asi 100x více číselných kombinací k vyzkoušení, aby se do vašeho zařízení útočník dostal (pokud tedy zvolí tuto metodu).

Dvou-krokové přihlášení

Pokud si tuto možnost zapnete, budete muset při každém přihlášení z nového zařízení zadat i autorizační kód, který vám přijde na email. Tento způsob dvoufázové autentifikace je důležitým prvkem v zabezpečení vašeho účtu.

Move to iOS

Aplikace pro Android, která vám usnadní přechod na iOS a nakopírování všeho potřebného včetně fotek a kontaktů? Na oficiálním aplikačním obchodu od Googlu? Opačnou situaci si moc dobře představit nedokážeme, ale to by přece stejně nikdo nikdy nedělal. Každopádně Move to iOS na Google Play najdete.  

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru