Odolné telefony – dotykové i klasické konstrukce

Odolné telefony jsou žádaným zbožím. Ať už to vyžaduje vaše práce, nebo vrozená smůla na nešťastné mobilní nehody, odolný mobil se správnými vlastnostmi vás může uchránit od příliš častého nákupu nového telefonu. Dnes se podíváme na to, jaké možnosti máte, včetně konkrétních modelů telefonů dostupných ke koupi.

Pokud si vyberete telefon klasické konstrukce, ušetříte a pravděpodobně získáte o něco větší odolnost proti nárazům a pádům. Na druhou stranu vám ale moderní dotykové odolné telefony nabídnou vyšší funkcionalitu, která se hodí hlavně pro outdoorové aktivity, kde potěší GPS i další moderní technologie, případně aplikace a hry, na které jsme si už tak nějak zvykli.

Odolnost proti pádu, ochrana proti prachu, ochrana proti vodě, krytí displeje. To jsou 4 hlavní parametry, které ovlivňují celkovou odolnost telefonu, ať už má klávesnici, nebo jde o „dotykáč“. Základní mechanická odolnost se hodí uživatelům, kteří očekávají, že jim telefon sem tam spadne – odolné telefony jsou povětšinou pogumované a robustnější, se zapuštěným displejem. Ochrana proti prachu a vodě je dána certifikací IPX, kdy první číslo značí stupeň ochrany proti prachu a druhé číslo stupeň ochrany proti vodě. Nejvyšším stupněm je IP68, který chrání proti prachu zcela (6) a proti ponoření do vody po neomezenou dobu za podmínek daných výrobcem zařízení (8). A nakonec tu máme odolnost displeje proti poškrábání, kterou můžeme snadno určit podle toho, jakou technologii krycího skla má telefon ve svém popisu – nejznámější jsou samozřejmě výrobky společnosti Coring (Gorilla Glass).

Samsung

Samsung má bohatou historii odolných telefonů. Dnes je odolná i jeho vlajková loď, Samsung Galaxy S5, ale najdeme i lépe obrněné modely – třeba S5 Active, nebo řadu Xcover.

SGS5

Samsung Galaxy S5 je odolný zejména proti prachu a vodě – splňuje specifikaci IP67, takže prach si na něj nepřijde vůbec a voda by mu neměla činit potíže až do hloubky 1 metru po dobu až 30 minut. Reálně se dá samozřejmě očekávat, že si mobil poradí s vodou i po delší dobu, nebo ve větší hloubce, ovšem samo bychom s ním asi nešli ani plavat – jistota je jistota a SGS5 není levný telefon.

Odolnost: IP67, Corning Gorilla Glass 3

SGS5 Active

Pokud chcete oblíbený supersmartphone od Samsungu, ale IP67 na vás dojem neudělá, můžete pokukovat po jeho bráškovi s dodatkem ke jménu „Active“. Ten totiž splňuje navíc i normu Mil-STD 810G, která mimo jiné zaručuje odolnost proti vysokým i nízkým teplotám a proti pádu. Telefon se ovšem u nás zatím neprodává.

Odolnost: IP67, Corning Gorilla Glass 3, Mil-STD 810G

Xcover 271

Ať už se nám to líbí, nebo ne, pro odolný telefon se z praktických důvodů hodí spíše telefon klasické konstrukce, tedy s malým displeje a mechanickou klávesnicí. Minimum slabých míst a snadné ovládání dělají z Xcover 271 přeci jenom rozumnější volbu do náročných podmínek. Jde o starší model, který však nenabízí žádné super-funkce, aby rychle zastaral. Přesto disponuje třeba GPS modulem a digitálním kompasem, což je skvělá kombinace pro používání vestavěných Google Map. Konstrukce telefonu je velmi robustní a kryty jsou pogumované, takže je mobil i nárazuvzdorný, pro odolnost proti prachu a vodě se musíme spokojit s „klasikou“ IP67.

Odolnost: IP67, displej z tvrzeného skla, zesílená odolnost vůči pádům

Sony

Sony po svém obrození nastartovalo řadu Z, která je odolná proti prachu a vodě. V současné době nabízí nový supermodel Z2 a o generaci starší kompaktnější model Z1 Compact (koupit můžete i Xperia Z a Z1, které jsou také odolné, ale hardwarově zastaralejší a mnohem levnější).

Xperia Z2 a Z1 Compact

Vrcholný model i starší „mini“ verze mají společnou certifikaci IP55+IP58. Telefon je tak částečně odolný proti prachu (5) a proti potopení do vody zcela (za výrobcem stanovených podmínek). V zásadě tak disponuje vyšší voděodolností než drtivá většina smartphonů v čele se Samsungy. Co se týče krycího skla, které je nejen na displeji, ale i na zadní straně telefonu, jde o Dragontrail, který by měl být výrazně kvalitnější, než Gorilla Glass druhé generace.

Odolnost: IP55+IP58, Dragontrail

Evolveo

Evolveo není žádné „béčko“, i když jako výrobce mobilních telefonu rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější. Na poli odolných telefonů ale rozhodně má co nabídnout. Jeho telefony jsou o poznání robustnější a obrněnější, než je běžné a v nabídce je kromě několika mobilů klasické konstrukce i jeden odolný dotykový model.

StrongPhone Q4

Tenhle telefon na první pohled křičí, že mu nějaký pád na zem vůbec nedělá vrásky na čele. Je vyztužený a pogumovaný a splňuje specifikaci IP67. Přitom jde o kompletně vybavený outdoorový smartphone s dotykovým displejem, čtyřjádrovým procesorem a baterií s vysokou kapacitou.

Odolnost: IP67, Gorilla Glass, vyztužený rám a pogumovaný kryt – odolný proti vibracím a pádům

StrongPhone WiFi

StrongPhone WiFi je, co se týče odolnosti, docela podobný Q4ce. Největší rozdíl je v tom, že jde o telefon klasické konstrukce, takže se dá očekávat, že s menším displejem bude ještě o kus odolnější.

Odolnost: IP67, dvouvrstvé tvrzené sklo na displeji, vyztužený rám a pogumovaný kryt – odolný proti vibracím a pádům

Caterpillar

Caterpillar se věnuje odolným telefonům už delší dobu a je to rozhodně stát. Nabízí jak klasické, tak dotykové modely a díky dlouholeté tradici je kvalita jeho výrobků zaručena.

CAT B25

Začneme modelem s klávesnicí, který splňuje specifikaci IP67. Odolnost telefonu je zvýšena výrazným pogumováním a tvrzeným sklem na displeji.

Odolnost: IP67, pogumovaný kryt – odolnost proti nárazům a pádům

CAT B15

Tento smartphone s dotykovým displejem rozhodně neohromí výkonem. Na druhou stranu má díky své vysoké odolnosti velmi málo konkurentů. Splňuje podmínky pro získání IP67 a navíc vydrží pád z 1,8 metrů. Oproti jiným superodolným dotykáčům navíc i docela pěkně vypadá a není to obrovská cihla. CAT B15 vám jako outodoor dotykový mobil rozhodně neudělá ostudu.

Odolnost: IP67, Gorilla Glass, odolnost proti pádům

teXet

Ruská značka teXet je u nás známá především díky v ČR vyráběným tabletům. Vyrábí však i povedené odolné telefony klasické i dotykové konstrukce.

teXet TM-4104R

Papírově asi nejodolnější dotykový displej v našem výběru. Pochlubit se může ochranným sklem od společnosti Asahi, pogumovaným krytem a specifikací IP68. Zdá se tedy, že jde o premianta třídy, ovšem díky naprostému nedostatku recenzí ve srozumitelném jazyku jde tak trochu o krok do neznáma.

Odolnost: IP68, „Asahi glass“, odolnost proti pádům

teXet TM-517R

Telefon klasické konstrukce od teXetu disponuje, trochu překvapivě, odolností proti vodě a prachu „pouze“ IP67, což je sice naprosto dostatečné, ale když i dotykový model výše může mít IP68, trochu nás to udivuje. Každopádně jde ale o velmi odolný telefon, který odolá kromě vody a prachu i nárazům.

Odolnost: IP67, „Asahi glass“, odolnost proti pádům

Další odolné telefony:

  • Lenovo S750 – IP67
  • Sonim XP5300 Force – IP68, extrémní odolnost
  • DODGEE DG150

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru