Český tablet teXet TM-7854 – za málo peněz hodně muziky

Ruská společnost teXet vyrábí některé své výrobky v českých továrnách světového výrobce elektroniky číslo jedna Foxconnu – co takový tablet, vyráběný v našich končinách, dokáže? Není toho málo, a protože jsme download portál intenzivně zaměřený i na mobilní aplikace a hry, nemohli jsme odmítnout příležitost teXet TM-7854 trochu proklepnout a otestovat.

Jak je to s českým původem, jsme si již vysvětlili, ale ani pokud by šlo přímo o českou firmu, tablet by nezachránilo, kdyby nestál za nic. Naštěstí můžeme rovnou říct, že to rozhodně není případ teXetu TM-7854.

Základní parametry

  • Displej – 7,85 palců, 1024x768 pixelů, IPS
  • Procesor: Čtyřjádrový Allwinner A31s 1,0 Ghz
  • RAM: 1 GB DDR3
  • Paměť: 16 GB + microSD karty
  • Konektivita: wifi, microHDMI, USB OTG, microUSB, 3,5mm jack, nabíjecí konektor 5V/2A

Cena

Začneme tím zásadním a to cenou. Ta je nastavena na cca 4 000 Kč, koupit se dá i o pár korun levněji. To odpovídá tabletům, které zpravidla už něco umějí, ale ještě nedosahují třeba kvalit Nexusu 7 od Google, který se u nás pohybuje pod 6 000 Kč za wifi verzi s 16 GB paměti.

A to vlastně platí i o námi testovaném teXetu – rozhodně nespadá do kategorie superlevných tabletů, které umějí jen jednu věc, znechutit svého uživatele, ale na Nexus prostě ztrácí. Ne však ve všem, třeba úhlopříčka je mnohem příjemnější, ale o tom až dále. O něco zajímavější by bylo srovnání s prvním Nexus 7, který se dá sehnat dokonce levněji než teXet, který v mnohém překonává. Teď už ale zpátky k teXetu.

Cena versus provedení

Pokud byste čekali kompromisy na straně zpracování, budete se mýlit. Dokonce hrubě mýlit. Tablet je úzký, pevný a na zadní straně ho kryje texturovaný hliník. To bychom čekali u tabletu za dvojnásobek, respektive ani některé tablety za trojnásobek se tak luxusním zpracováním nemohou pochlubit, viz nevzhledné plasťáky od Samsungu.

Provedení by bylo příkladné, kdybychom neměli trochu problémy s displejem. Jde o zapůjčený kus, proto nechceme dělat velké závěry, ale pohyb prstu po displeji byl nepříjemný a složitý. Displej jakoby drhnul a prstu kladl příliš velký odpor. Pokud je to nešvar i běžně prodávaných kusů, bude nutné vybavit teXet kvalitní fólií, která se stejně u tabletů doporučuje, a s ní všechny problémy mizí.

Samotný displej je už kompromisem sám o sobě. Svou velikostí rozhodně nadchne, jde o 7,85 palcovou úhlopříčku a poměr stran je sympatických 4:3, které známe z iPadů. Problémem není ani použitá technologie, protože IPS displej na teXetu je dostatečně věrný, živý, jasný a vše je završeno ideálními pozorovacími úhly.

Jenže rozlišení je prostě špatné – na takto rozlehlém displeji je 1024x768 už na hraně použitelnosti. Ano, v systému není problém, internet se prohlíží komfortně, ale jak dojde třeba na 3D hry, velmi nízké rozlišení je znát. Nejste-li však zhýčkáni HD displeji telefonů, můžete s klidem displej teXetu označit za povedený. V některých hrách a aplikacích je rozlišení a poměr stran problém i z důvodu, že některé ovládací prvky se na něj nevejdou celé, většinou jde však pouze o problém v neoptimalizovaných místech her, třeba u oznámení novinek při spuštění hry Slash of the Dragoon a podobně. Naopak, z hlediska výkonu a plynulosti je použité rozlišení rozhodně plus a tablet se zadýchává až u opravdu těch nejnáročnějších her.

Cena versus výkon

Na straně výkonu rozhodně žádné kompromisy znát nejsou. Použité čtyřjádro taktované na 1,0 Ghz se může opřít o 1 GB operační paměti. Žádné benchmarky tady nečekejte, raději vám povíme, jak se teXet podle nás vypořádal s některými hrami a jak se mu dařilo při praktickém používání.

Systém a internet – ne, vše není superplynulé jako na nejmodernějších strojích, ale používání je zcela dostatečně rychlé a komfortní. Internetové stránky se s dobrým wifi připojením načítají bleskově, pohyb v menu je rychlý, stejně jako základní operace.

Zachraň šnekana český tablet patří české hry. My jsme zkoušeli logickou fyzikální hříčku Zachraň šneka a roztomilou dětskou hru plnou hádanek Sýrový svět. Ta první je náročnější na výpočetní výkon a na teXet šlape bez problémů. Sýrový svět pak přirozeně také.

Dead Trigger 2jedna z nejlépe graficky provedených her na tablety nastavila kvalitu na nízké detaily a šlapala velmi dobře. Tak jsme zkusili nastavit vysoké detaily a kupodivu byla pořád plynulá! Hra vypadá trochu hůře kvůli rozlišení displeje, ale že ji teXet rozjede v pohodě na plné detaily, to je překvapivé a velmi pozitivní zjištění. Tuhle českou pařbu si prostě na teXetu užijete bez kompromisů a to není u mnoha takto levných tabletů samozřejmostí.

Asphalt 8 Airbornea jde pomalu do tuhého. Závodní hry od Gameloftu jsou totiž vyhlášenými grafickými orgiemi, stejně jako jsou semeništěm neoptimalizovanosti na okrajové čipové sady. To je třeba případ prvního Nexusu 7, jehož Tegra 3 překypuje výkonem, ale Asphalt 8 na nízké detaily by rozhodně vyšší počet FPS snesl. TeXet zvládá Asphalt 8 na nízké detaily naprosto plynule, přičemž hratelná je ještě možnost středních detailů. Právě rozdíl mezi nízkými a středními je u Asphaltu 8 zcela zásadní a na nízké detaily hra zcela ztrácí své hlavní lákadlo, nablýskanou grafiku. Proto doporučujeme vyzkoušet, jak vám „ne tak úplně plynulé“ střední detaily budou sedět, ostatně hra je zdarma. Za nás má Asphalt 8 na teXetu zelenou.

Real Racing 3po soustavné chvále musí přijít vystřízlivění a kritika, ovšem v tento moment je směřována spíše na tvůrce hry, kteří se neobtěžovali s uživatelsky volitelnou kvalitou grafiky. Problém by to nebyl, kdyby hra správně odhadla, jaké detaily nastavit, ale podle všeho napálila na teXetu grafiku na maximum, což vyústilo v hru velmi krásnou, ale sekanou. Není to tragédie, ale dlouhodobě hratelné také ne. Existuje sice externí aplikace pro volbu grafického nastavení pro RR3, ale to už je trochu extrémní řešení a rozhodně si takto používání tabletu nepředstavujeme. Podle míry trhání si dovolujeme tvrdit, že by stačilo nastavit o něco nižší detaily a Real Racing 3 byste si vychutnali úplně v pohodě. Opět si neodpustíme srovnání s Nexusem 7 první generace, kde hra odhadla nastavení správně a chodí naprosto plynule.

Cena versus konektivita a fotoaparát

Skutečný kompromis teprve musíme najít, a pokud ho očekáváte v konektivitě, musíme vám dát za pravdu. Ta je opravdu mizerná. 3G, nebo NFC bychom ani nečekali, wifi samozřejmě tablet disponuje, ale že nemá Bluetooth, ani GPS, to už je podle nás celkem problém. Je hezké, že tablet podporuje USB OTG, ale aspoň ta navigace by se určitě mnoha uživatelům hodila. Pokud si tablet bez GPS, nebo Bluetooth neumíte představit, pak není teXet rozhodně pro vás.

Fotoaparát je další věc, ve které se teXet a Nexus 7 takřka neliší – ten druhý nemá fotoaparát vůbec, ten první ho má, ale je tak tragický, že ho použijí jen největší masochisti, nebo zkušení impresionisté, kteří ve výsledné fotce možná najdou podobu s fotografovaným objektem.

Závěrem nelze říct nic jiného, než že jde o levný a kvalitní tablet, který ale není rozhodně pro každého – pokud nechcete používat fólii na displej, nebo potřebujete něco z trojlístku NFC/GPS/BT, tak najdete i v této cenové hladině lepší varianty. Celkově nás však teXet nadchnul svým zpracováním, potěšil výkonem a celkově nám přijde jeho cena adekvátní, možná dokonce trochu podsazená.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru