Online antivir – jak na sken PC?

Co dělat, když se váš počítač chová jinak, než normálně? Když je PC zpomalené, nepomáhají opakované restarty a volného místa na disku máte dostatek? S největší pravděpodobností jde o nákazu některým z bohaté rodiny škodlivých druhů softwaru. Nemusí jít hned o vir, ale může jít o malware, spyware apod. Pokud navíc nemáte instalovaný antivir, můžete se dostat do zapeklité situace. Pomoci mohou tzv. online scannery, které PC prohlédnou buď úplně bez nutnosti cokoli stahovat a instalovat, nebo vyžadují stažení pouze virové databáze a uživatelského rozhrnaí. V článku se můžete podívat na jejich srovnání a hlavně v něm najdete odkazy na řadu z nich.

Proč využít online scanner?

Ne všichni PC uživatelé mají nainstalovaný antivirový program. Jde sice o poměrně základní bezpečnostní zásadu, ale je tomu tak. Doporučuji vybrat některý z široké škály antivirů zdarma. Pokud se ale stane, že dojde k napadení PC, často není možné stáhnout a instalovat plnohodnotný antivir. Nebo k tomu uživatelé ani nemusí mít dostatečná oprávnění. Jako nejschůdnější řešení se proto nabízí využití webového scanneru – online antivir testu. Online scanování nabízí většina ze zavedených antivirových společností.

Upozornění: pokud máte nainstalovaný plnohodnotný antivir, online scan se buď vůbec neprovede, případně jeho výsledky nemusí být relevantní.

 

ESET Online Scanner

ESET patří mezi zavedené společnosti s velkou oblíbeností. ESET Online Scanner, resp. jeho stránky jsou plně v češtině s dostatečnou přehledností a uživatelskou přívětivostí. Pro online kontrolu stačí stisknout tlačítko Zkontrolovat PC (nesplést s vedlejším Vyzkoušet zdarma, které nabízí zkušební verzi plnohodnotné ochrany PC ESET Smart Security). Soubor po stažení spusťte a postupujte dle pokynů instalace.

Eset Online Scanner web

 • v češtině
 • přehledné
 • stažení 6.4 MB

ESET Online Scanner

 

F-Secure Online Scanner

F-Secure Online Scanner je dalším zástupcem velké antivirové rodiny. Web online scanneru patří mezi ty nejpřehlednější a zamrzí snad jen absence lokalizace. Uživatelé si tak budou muset poradit s angličtinou, ale to nebude problém. Stačí totiž stisknout tlačítko Run now a dojde k automatickému stažení malého souboru.

F-Secure Online Scanner

 • web v angličtině
 • přehledné rozhraní
 • prvotní stažení 0.5 MB

F-Secure Online Scanner

 

Bitdefender Quick Scan

Web nástroje Quick Scan od společnosti Bitdefender opět patří mezi ty přehlednější. I když se opět jedná o stránky v angličtině, stačí kliknout na zelené tlačítko start scanner a uživatel dostane ke stažení malý soubor. Po jeho spuštění se však překvapivě začne stahovat 250MB soubor s plnohodnotnou instalací Bitdefender Antiviru ve Free edici.

Bitdefender Quick Scan

 • přehledný web
 • angličtina
 • plnohodnotná verze antiviru

Bitdefender Quick Scan

 

Kaspersky Security Scan

Minimalistické stránky Kaspersky Security Scanu opět skvěle poslouží při orientaci. Pozornost uživatele se tak okamžitě soustředí na tlačítko Download Now, které vede ke stažení malého souboru instalátoru. Ten pak spustí stažení 125 MB instalačního balíčku. Potěší podpora češtiny a řady jiných jazyků (program sám rozpozná, jaký zvolit).

Kaspersky Security Scan

 • minimalistické stránky
 • instalace v češtině, web anglicky
 • prověřený autor

Kaspersky Security Scan

 

Norton Security Scan

Další z instantních možností pro kontrolu vašeho PC. Norton Security Scan dokonce nevyžaduje ani stažení iniciačního souboru a rovnou spouští kontrolu kompatibility PC a stahuje virovou databázi. Následně se i sám pustí do prověřování a uživatelům nabídne výsledky kontroly s návrhem možných řešení.

Security Scan od Nortonu se snaží o co nejmenší zásah do systému a uživatelského prostředí. Zbytečně tak nevytěžuje paměť apod.

Norton Security Scan

 • skvělé prostředí
 • automatické spuštění
 • návrh řešení

Norton Security Scan

 

Trend Micro HouseCall

Komplexní web od společnosti Trend Micro může uživatele mírně překvapit, jelikož obsahuje odkazy pro 32 i 64-bit verzi a navíc nabízí i verzi pro majitele Maců. Stačí však kliknout na tlačítko 32-bit/64-bit (dle vašeho PC) a dojde ke stažení iniciačního souboru. Trend Micro HouseCall jako i všechny předchozí nejprve stáhne aktuální antivirovou databázi a uživatelské prostředí a následně spustí kontrolu PC. Samotná práce s nástrojem je pak více než jednoduchá.

U Trend Micro HouseCall je však nutné dodat, že se prakticky jedná o klasický antivir. Oproti některým se však liší cloudovou kontrolou, která v mnoha ohledech připomíná klasické online skenování.

Trend Micro HouseCall

 • web v angličtině
 • verze pro PC i Mac
 • spíše cloudový antivir než online scanner

Trend Micro House

 

Comodo Cloud Antivirus

Opět jde spíše o klasický antivirus, který si označení „online scanner“ zaslouží primárně díky cloudovému základu. I tak si uživatel musí stáhnout a nainstalovat pracovní prostředí. Je však třeba uznat, že velikost programu Comodo Cloud Antivirus odpovídá možnostem, které se po instalaci otevřou. Uživatelé tak mohou spustit jak rychlý, tak klasický plný sken PC. Prověřovat lze i jednotlivé soubory a složky.

Comodo Cloud Antivirus

 • přehledné prostředí programu
 • víceméně plnohodnotný antivirus
 • web v angličtině

Comodo Cloud Antivirus

 

Microsoft Safety Scanner

Webové stránky Microsoft Safety Scanneru vypadají sice poněkud obstarožně, ale jde pouze o zdání. Uživateli totiž nabízí skvělý a dobře využitelný nástroj pro boj s viry. Web je totiž kompletně v češtině, není třeba si tak lámat hlavu s angličtinou. Ani tlačítko Stáhnout si nelze splést nebo zaměnit s ničím jiným.

Online scanner má platnost pouze 10 dní. Jde o zajištění aktuálnosti virové databáze a hlavně správného rozpoznání případných hrozeb. Ostatně online scannery jsou svým charakterem instantní nástroje, které by nikdo neměl používat na pravidelné bázi. V první chvíli tak dojde ke stažení samotného nástroje společně s poměrně velkou virovou databází. Po instalaci pak již může proběhnout samotné prohledávání a kontrola PC.

Microsoft Safety Scanner

 • klasický produkt
 • web v češtině
 • nekonfliktní s antivirem

Microsoft Safety Scanner

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru