Powerbank pro mobil – jaká kapacita je dostatečná?

Chcete-li moderní smartphone udržet na živu pár dnů mimo dosah zásuvky s elektřinou, máte docela problém. Tolik totiž většina telefonů nevydrží, obzvlášť když se na ně nechcete jen dívat (na většině těch placek stejně není moc ke koukání), ale taky je používat. Nejelegantnějším řešením je dnes powerbank, přenosná externí baterie, která nabije váš telefon – díky vysoké kapacitě klidně několikrát. Existence těchto šikovných zařízení je čím dál důležitější i kvůli tomu, že mnohé telefony se dnes vytvářejí uživatelsky nerozložitelné, tedy bez možnosti vyměnit baterii.

Kapacita, to je oč tu běží

Každá baterie má svou kapacitu, nejčastěji udávanou v mAh – miliampérhodinách. Platí to pro baterie mobilních telefonů i pro baterie v powerbank. Běžný telefon má kapacitu akumulátoru řekněme kolem 2 000 mAh, takže logickou úvahou lze dojít k tomu, že powerbank s kapacitou třeba 4 000 mAh dobije váš mobil 2x do plného stavu baterie. Ale tak to rozhodně není, protože fyzika je mrcha a bezztrátový přenos energie zase pouze, byť lákavé, sci-fi. Nebudeme zabíhat do podrobností, protože samotný výpočet není úplně jednoduchý, ale v zásadě můžete počítat s tím, že powerbank nabije vaše telefony a tablety zhruba 70 % své kapacity, tedy pokud máme powerbank s 4 000 mAh, tak vašemu telefonu může předat až 2 800 mAh. Může to být o něco méně, nebo o něco více, dále pak počítejte s tím, že časem se akumulátory vybíjejí, i když zařízení nepoužíváte.

Jakou powerbanku tedy koupit?

Pokud chcete, aby powerbank opravdu plnila svůj účel, vyberte si takovou, která vám mobil aspoň dvakrát nabije. Zapomeňte na akumulátory s 2 000 mAh – jsou sice malé, lehké a poměrně levné, ale váš mobil nenabijí ani jednou. Pravá užitečnost začíná až od kapacity 5 000, ale vzhledem k malým rozdílům v cenách bychom vám doporučili rovnou kapacity od 10 000 mAh. Zalman, Sony, nebo třeba Xiaomi dělají povedené kompaktní powerbanky s vysokou kapacitou za slušné peníze, ale výrobců je více a určitě najdete takovou baterii, která splní vaše nároky, nebudou-li nerealistické.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Vlasta
Vlasta

moc děkuji za povedený článek, chci dceři pořídit powerbank a teď už naprosto tomu všemu rozumím, díky

28.12.15 17:20 reagovat

Doporučujeme

Nahoru