Programy na obnovu smazaných dat

Zálohujte data

Ještě než se podíváme na seznam a parametry jednotlivých programů, které mohou pomoci při ztrátě dat – ať už způsobených výpadkem elektrické energie, neuložením nebo třeba smazáním, je potřeba se zamyslet nad základním pravidlem.

Pravidlo zní: „Zálohujte si důležitá data na externím úložišti.“

V době, kdy gigabyte prostoru stojí směšně malou částku, je to to nejjednodušší a nejúčinnější řešení.

Soubory lze nahrát na různá úložiště, kde se o zálohu dat stará vlastník portálu, který k tomu má naprosto jiné prostředky a zálohování má několik stupňů.

Velkou výhodou je fakt, že data získáte odkudkoli, kde jste schopni se při rozumné rychlosti připojit k internetu.

Na obyčejné zálohování stačí DVD nebo Blu-ray disky, které ale mají velmi omezenou životnost. O něco lépe na tom jsou externí disky, kde data mohou zůstat relativně dlouho, ale během používání může dojít k poškození disku nebo jeho nechtěnému zformátování.

Obecně je ale důležité nepodcenit zálohování a pravidelně se starat o aktuálnost zálohy. K tomu nám mohou pomoci programy, které se o zálohování budou starat automaticky, a představíme si je v některém z dalších článků.

Zde je seznam nejdiskutovanějších a nejoblíbenějších nástrojů pro práci se ztracenými daty:

Recuva

Recuva je asi nejznámější nástroj pro obnovu omylem smazaných nebo jinak ztracených dat. Obecně lze relativně spolehlivě obnovit data, která byla pouze smazána – pokud došlo k přepsání jejich bývalého umístění daty novými, situace je velmi složitá. Ani Recuva neumí dělat zázraky, ale co se týče systémů NTFS nebo FAT32, je schopna zpětně vyzískat velké procento ztracených dat. Uživatel si může vybrat způsob určení, které soubory je třeba obnovit (typ souboru, umístění, čas smazání apod.).

Shrnutí: spolehlivý a kvalitní software na obnovu dat, který dosahuje poměrně vysoké úspěšnosti

Recuva

GetDataBack

Tento nástroj je mezi uživateli ve velké oblibě, jelikož skloubí vysokou úspěšnost při obnově dat a příjemné a pohodlné ovládání. GetDataBack umí rozpoznat a přečíst i disk, který OS nebyl schopen připojit k PC. Ovšem má několik nevýhod – jednak je placený a pak také neumožňuje dostatečně kvalitní filtrování vyhledávacího dotazu. Pokud chcete obnovit veškerá data po havárii, vůbec to nevadí, ale pokud potřebujete obnovovat data častěji a jen určitá, doporučuji vybrat jiného zástupce.

Shrnutí: velmi intuitivní software s kvalitní obnovou dat, ale bohužel je placený

TestDisk

Jedná se o vysoce propracovaný program, který funguje pouze v textovém režimu. Pro kompletní ovládání a řízení obnovy dat používáte pouze textové příkazy. Díky tomu jste schopni uspět i v nepříznivých a kritických situacích. TestDisk zvládá obnovu celých oddílů nebo záznamů z nich odstraněných. Velkou předností tohoto programu je široká škála podporovaných platforem a souborových systémů.

Shrnutí: velkou nevýhodou je chybějící interface, výhodou naopak velká úspěšnost při zachraňování dat a univerzálnost

R-Studio

Další zástupce kvalitních a snadno ovladatelných obnovovacích programů. Opět pracuje nad mnoha platformami a je schopen obnovovat soubory z několika druhů souborových systémů (NTFS, FAT, UFS). Volně dostupná je ovšem pouze verze k otestování.

Shrnutí: kvalitní a schopný software na obnovu dat, který je ovšem zdarma dostupný pouze jako trial

Pandora Recovery

Program je kompletně zdarma a nabízí jednoduchou práci a obnovu souborů při základních problémech (vysypání Win koše, tvrdé smazání, apod.). Přehledné grafické prostředí ocení nezkušení uživatelé. Pokud se ale potýkáte s většími problémy, poohlédněte se po některém z předchozích programů.

Shrnutí: snadné ovládání a záchrana souborů v běžných případech, neposlouží však při řešení kritických obtíží

DVDisaster

DVDisaster se významně liší od předchozích nástrojů. Dle názvu je schopen řešit problémy s optickými médii (DVD). Dokáže určit, která data jsou uložena například na poškrábaném DVD. Ovšem je nutné program použít již při tvorbě samotného DVD – buď dojde k záznamu ECC (tzv. kontrolní součet) na jiné záznamové médium, které je posléze využito při obnově poškozených dat, nebo je ECC zaznamenáno přímo na médium, u nějž předpokládáme poškození (což ale logicky sníží jeho kapacitu).

Shrnutí: program na záchranu dat z DVD, který ale musí být použit už při tvorbě DVD, protože pracuje na bázi kontrolních součtů

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru