Mobilní bezpečnost nepodceňujte – chraňte svá data a soukromí

Význam antivirových programů pro mobilní telefony je často podceňován. Na tyto aplikace je pohlíženo jako na zbytečné žrouty drahocenné energie, což se projevuje snížením výdrže. Ani jedno z těchto tvrzení však není pravdivé.

Naopak, antivirový program, zejména díky svým dalším funkcím, znamená nepostradatelný kus softwaru, který navíc baterii takřka nezatěžuje (viz kapitola níže). Uvědomme si, že mobilní telefony a tablety čím dál víc nahrazují PC a že z nich nakupujeme, fotíme, ukládáme si důležité informace a podobně. Adekvátní ochrana je tedy namístě.

Baterie

Začneme obavami o spotřebu elektrické energie. Tu se testerům z AV-Comparatives povedlo velmi snadno rozptýlit. U měření totiž zjistili, že žádný z testovaných programů nesebral mobilnímu telefonu více než 3 % z kapacity baterie za den.

Vše pro zabezpečení vašeho mobilu naleznete ZDE

Ano, spotřeba energie je u některých úkonů antivirů masivní, ale jde vždy jen o krátké časové úseky. Bylo také zjištěno, že antivirové programy skenující v cloudu jsou o něco energeticky náročnější, než konkurence s každodenními aktualizacemi.

Rada: Nebojte se, antivir baterii vašeho smartphonu, nebo tabletu znatelně nezatíží.

Detekce

Detekci zvládají všechny antivirové programy velmi dobře. Žádný vyloženě nepropadl, což je velmi důležité. Na druhou stranu je tento způsob ochrany spíše méně zásadní. Bezpečnostní rizika leží u mobilních zařízení hlavně někde jinde, o čemž se dočtete v další kapitole článku.

Rada: Neinstalujte aplikace z neověřených zdrojů a zůstaňte u Google Play/Apple Storu.

Funkce specifické pro telefony

Těžiště možných materiálních i duševních ztrát je u mobilních zařízení přeci jenom někde jinde, než na PC, byť se obě platformy funkčně značně sbližují. Mají například společnou zranitelnost pro phishing útoky, které jsou do velké míry závislé na informovanosti uživatelů, a celkově jsou oba systémy náchylné na chyby těch, kdo je ovládají. Proto je velmi zásadní webová ochrana, která filtruje nebezpečné stránky, před kterými je uživatel varován. Společná je i ochrana proti malwaru, ale ten je u mobilních zařízení spíše okrajovým problémem.

Jako nejdůležitější lze vidět ochranu mobilu/tabletu před krádeží, respektive ztrátou, která je častější. Mobilní antiviry mají spoustu možností, jak se s těmito situacemi poprat a naštěstí je vesměs využívají. Základem by měl být vzdálený přístup s možností vymazání všech dat na mobilním telefonu i SD kartě. To aby se vaše citlivé informace nedostaly do nepovolaných rukou.

Wipe se aktivuje třeba SMSkou, nebo přes internetové rozhraní – záleží na tom, co který výrobce antiviru zvolil (Avast třeba umožňuje obojí). Samozřejmě, bylo by velkou ostudou, kdyby neexistoval i způsob, jak svůj telefon nalézt pomocí GPS – i takové funkce existují a umožňují na základě dotazu majitele odeslání GPS koordinátu.

Pomocí vzdáleného přístupu lze telefony přes většinu programů i zamknout, abyste tím zloději trochu znepříjemnili život.

Rada: Využijte možnosti dálkové správy mobilního telefonu, ať už na vymazání dat při ztrátě/odcizení, nebo na vyhledání telefonu přes GPS

Reklamy

Mobilní systémy jsou protkány reklamami. U Androidu by se reklamy daly označit za samotný smysl existence, ale ani iOS, nebo Windows Phone se nevyhnou aplikacím, které jsou ve velké míře adwarem. Ačkoliv nejde o riziko bezpečnostní, někteří uživatelé prostě vyšší koncentraci reklam nesnesou a tak se jim může hodit antivirový program, který na podobné aplikace upozorní a ušetří tak nervy i čas svým uživatelům.

Rada: jestli chcete být upozrněni na adware, stáhněte si některý z antivirů, který si s ním poradí (ESET, Bitdefender,...)

Staré známé firmy

U mobilních antivirů se nemusíte spoléhat na neznámé šarlatány a neověřené start-upy. Můžete se obrátit na firmy, které v branži fungují už mnoho let. Doporučit musíme samozřejmě český Avast, který je podle AV-Comparatives opět mezi nejlepšími, přičemž jeho konkurenty jsou takřka výhradně placená řešení. Dobře si vedou ale i další, jako je ESET, Kaspersky, nebo Bitdefender.

Zdroj: http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2012/09/avc_mob_201209_en.pdf

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 6 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Podobné články

Další články
Nahoru