Spotify vs. Tidal: Velké porovnání dvou streamovacích služeb

Neoddiskutovatelné prvenství na poli hudebních streamovacích služeb okupuje už léta Spotify. Asi největším rivalem mu je Tidal, který se i u nás těší značné oblibě, ale ani zdaleka nedosahuje čísel, jaké má právě Spotify.

Obě služby změnily způsob, jakým konzumujeme hudbu - z CD a MP3 přehrávačů jsme při každodenním poslechu přešli na pohodlnější způsob, který s námi může cestovat kamkoli. Právě streamovací služby jsou dnes nejvíce populární, ale které z nich jsou pro vás jako stvořené? Na Spotify a Tidal jsme se podívali podrobněji, abyste si mohli porovnat jednotlivé služby a rozhodnout se, co je pro vás lepší. Odhaduje se, že více než 70 milionů lidí po celém svět využívá každou ze dvou streamovacích služeb na přehrávání hudby. Které  nich dát přednost a proč?

Abychom ale nezapomněli, k dispozici máte podobných služeb mnohem více: Apple Music, Deezer, Napster, Google Play Music, Amazon Music Unlimited a další. Tidal jsem vynechal záměrně, protože se mu budu věnovat přímo ve velkém srovnání. Tak jaké jsou tedy rozdíly? Pokud se neumíte rozhodnout, podrobnější informace naleznete níže.

Předplatné

Začneme velmi jednoduše a půjdeme rovnou po ceně. Asi nepřekvapí, že Spotify nabízí bezplatnou verzi na mobilech, v TV iv PC prostřednictvím aplikace nebo webového prohlížeče. Pokud hledáte službu, na které ušetříte, resp. nebudete platit, je pro vás Spotify jasnou volbou. V bezplatné verzi se ale budete muset vypořádat s množstvím reklam, které se budou spouštět mezi písněmi náhodně, případně budete na mobilech limitován množstvím přeskočení písniček.

V placené verzi Spotify máte na výběr z několika možností - pokud jste student, cena bude velmi nízká, pokud máte rodinu, pořídíte si Family účet za necelých 10 €, ve dvojici zaplatíte 7.99 € a individuální vás Spotify vyjde na 5.99 € za měsíc. Zbavíte se reklam a kvalita hudby se vyšplhá na 320kbps, tedy tradiční formát, na jaký jste zvyklí z MP3 přehrávačů.

Tidal, na druhé straně, nemá k dispozici bezplatnou verzi, ale pouze měsíční předplatné začínající na hodnotě okolo 10 €. Můžete si ho ale vyzkoušet v 30denní zkušební trial verzi. Za 20 € pak můžete získat předplatné, ve kterém si hudbu budete přehrávat v bezztrátovém formátu, tedy v CD kvalitě (obvykle 24-bit / 96kHz). Tento způsob má název Tidal Masters a je to něco, co zase chybí v Spotify. Obě služby nabízejí možnost stahování hudby na offline poslech. Tidal Family stojí něco přes 15 €, Tidal HiFi Family dostanete za 25 € za měsíc a na rozdíl od Spotify, které podporuje až 6 členů rodiny, má Tidal omezení "jen" na 5 posluchačů.

Výsledek: Spotify jemně vítězí

Hudební katalog - Množství hudby ve službách

Obě služby nabízejí desítky milionů skladeb a pravidelně svou nabídku umělců rozšiřují. Některé věci ale nenajdete na Spotify, jiné zas ve službě Tidal. Vzhledem k tomu, že Spotify začalo nabízet své služby o 6 let dříve, je ale náskok, který si vytvořilo, v dnešní době již zanedbatelný a Tidal se příjemně dotáhl.

Obě služby nabízejí přes 60 milionů skladeb. Pokud se vám nelíbí politika Spotify, která podle mnohých umělců ožebračit hudebníků, můžete přejít na Tidal, který se pyšní svou politikou "artist owned", a tedy pro umělce. Ve zkratce to znamená, že hudebníkem platí více z přehrávání Tidal, než Spotify. Závěrem jen dodám, že před zakoupením předplatného je dobré zkontrolovat obě knihovny a ujistit se, že tam budou právě vaši oblíbení a méně známí umělci.

Výsledek: Remíza

Kompatibilita se zařízeními

Obě služby jsou k dispozici na více platformách: desktop PC s Windows nebo Mac operačním systémem, Android zařízeních i iOS. Rovněž obě podporují i ​​Google Chromecast a Apple AirPlay. Kdysi v minulosti mělo Spotify menší výhodu v podobě možnosti "Connect", která umožňovala prémiovým uživatelem streamovat hudbu přímo do reproduktorů, TV a jiných systémů. Tidal ale nezahálel a podobný systém propojení založil také. Má název "Tidal Connect" a oproti konkurenci umožňuje streamovat i MQA a Dolby Atmos soubory. Tidal spolupracuje i s Apple a Android TV aplikacemi, stejně tak s Apple CarPlay.

Výsledek: Remíza

Objevování nové hudby

V tomto ohledu je bezkonkurenčně nejlepší Spotify a to napříč všemi ostatními službami. Každý týden svým posluchačům nabízí možnost nahlédnout na novinky oblíbených interpretů v playlistech "Release Radar" nebo "Discover Weekly", kde zase uživatelé objeví nové umělce na základě jejich dosavadních preferencí. Nechybí ani zobrazení podobní umělci v profilech jednotlivých hudebníků.

Tidal na oplátku nabízí playlisty "What's New", kde se zobrazují nová alba, playlisty, videa a podcasty a nechybí ani nová jména na hudební scéně. Obě služby využívají předpřipravené playlisty na různé příležitosti a s různými žánry, stačí si jen vybrat. Pokud tedy jde o objevování nové hudby, Spotify svojí optimalizací, jednoduchostí a přímočarostí jednoznačně vyhrává.

Výsledek: Spotify

Kvalita přehrávané hudby

Tidal i Spotify nabízejí běžné poslech ve stejné kvalitě 320 kbps, ale s tím rozdílem, že ve službě Tidal to přece jen zní o něco lépe. Donedávna měl Tidal výhodu, protože nabízel bezztrátové přehrávání hudby (Lossless) v CD kvalitě, ale v roce 2021 s touto možností přichází i Spotify. Tidal ale přece jen má o něco navrch díky MQA streamům - Tidal master Tracks. Jde o seznam přibližně 25 000 skladeb, které jsou k dispozici ve stejné kvalitě, v jaké vyšli z nahrávacího studia a v jaké jejich autoři zamýšleli. Tato funkce je již k dispozici i na mobilních zařízeních s Androidem, donedávna byla jen na desktopových PC.

Výsledek: Donedávna Tidal s přehledem, v roce 2021 už jen s mírným náskokem

Pomohl vám článek v rozhodování? Dejte vědět v komentářích, jakou službu využíváte vy nebo se podívejte na náš Spotify speciál, ve kterém se věnujeme skvělým funkcím, tipům a trikům, jak si užít poslech ještě více.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 14 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru