Naučte se využívat Spotify na maximum

Švédská společnost Spotify si od roku 2006 vybudovala nejsilnější postavení ze služeb poskytujících streaming hudby. Miliony skladeb, podcasty i videa jsou běžnou součástí placené i volně dostupné verze. Ze zkušenosti ale doporučuji právě placenou verzi, která se dá rozdělit mezi rodinné příslušníky či přátele, čímž se stane o poznání levnější z pohledu jednotlivce. Zároveň ale nabízí skvělé funkce, jako například stahování hudby offline, poslech bez reklam nebo nastavení kvality přehrávání, které v bezplatné verzi nenajdete.

Abyste mohli poslouchat a využívat všechny dostupné funkce, připravil jsem pro vás článek s radami a tipy, jak si zážitek ze Spotify vylepšit na maximum.

1. Nastavení kvality přehrávané hudby

To, v jaké kvalitě se bude vaše hudba přehrávat, záleží čistě na vás. Pro každého je výchozím nastavením automatická kvalita, ale toto omezení se dá jednoduše změnit. V nastaveních (pravý horní roh s ozubeným kolečkem pro mobilní zařízení, šipka v pravém rohu pro PC) lze zvolit kvalita od Normální, přes Vysokou až po Velmi vysokou. Skladby jsou v takovém případě přehrávány v 320 kbps - není to bezztrátový formát, to ani náhodou, ale s lepšími sluchátky a na mobilní nebo PC využití běžnému posluchači bohatě postačí. Tato kvalita se určuje zvlášť pro online poslech a pro offline stažené skladby.

2. Download skladeb offline

Věděli jste, že si můžete hudbu stáhnout do mobilu nebo počítače a poslouchat i v případě, když nemáte připojení k internetu? Ideálním řešením je stahovat na Wi-Fi, ale samozřejmě je možné stahovat i pokud jste připojeni na mobilních datech. Staženým skladbám lze nastavit výslednou kvalitu ve stejném rozmezí, jako při online využívání. Stěhovat se dají jednotlivé skladby, celá alba i playlisty.

3. Spotify bez reklam

Výše jsem sice zmiňoval, že neplacená verze je s reklamami, ale není to tak úplně pravda. Přesněji, nemusí být. Tento otravný problém se totiž dá zčásti elegantně vyřešit s programem EZBlocker. Už se vám nestane, že vám mezi písničkami budou hrát reklamy a stejně tak se zbavíte i reklamních bannerů. Aplikace funguje ztišením reklam na minimum, takže namísto otravných sloganů je pár vteřin ticho a po nich se spustí vámi zvolená hudba.

EZBlocker - blokování reklam na Spotify ke stažení zdarma

4. Ukládání hudby do knihovny

Vaše knihovna je místo, kde si můžete uložit hudbu v rámci celých alb i jednotlivých skladeb. Udělat tak můžete přes ikonky srdíček, které se nacházejí pŕi všech skladbách.

5. Přidání vlastní hudby do Spotify

Chybí vám nějaký interpret v aplikaci a chcete si ho přidat do přehrávání? Udělat tak můžete vlastnoručně přes Nastavení. Zde stačí najít sekci Místní soubory, povolit jejich používání a následně vybrat "Přidat zdroj". Potom už jen zvolíte místo v počítači, kde máte hudbu uloženou a přidáte si ji do knihovny na Spotify. Takto vložená hudba se zobrazuje v knihovně pod položkou "Místní soubory". Donedávna na Spotify například vůbec nebyla kapela Tool, takže fanoušci museli využít právě přidání hudby z počítače.

6. Podcasty

Součástí audio obsahu jsou i zmíněné podcasty. Ty představují mluvené slovo o nejrůznějších tématech. Vy dostanete možnost nahlédnout do nejlepších komedií, aktuálních informací ze světa, podrobných filmových rozborů, vzdělávacích podcastů, hudebních sekcí ze zákulisí, nejlepších příběhů atd.

7. Rádiové stanice

Rádiové stanice na Spotify fungují na principu přehrávání skladeb od určitého umělce nebo jemu velmi podobných. Streamovací služba sama sestaví playlist písní, které jsou založeny na vašich preferencích. Pokud se vám nechce hledat novou hudbu, jednoduše si pusťte jedno z nabízených rádií a pravděpodobně najdete to, co hledáte. Nic vám nebrání ani v přidání skladeb do vlastních playlistů.

8. Ovládání Spotify přes jiné zařízení - mobil, tablet i PC

Stačí, abyste si pustili hudbu na počítači, a pokud máte přístup na internet i v mobilním telefonu či tabletu, jednoduše si z nich vytvoříte ovladač na dálkové ovládání. Další podmínkou je přihlášení ke stejnému účtu na zařízeních, které chcete používat. Tímto způsobem je navíc možné šetřit baterii telefonu v případě, že přehráváte hudbu přes jiný PC nebo notebook. Ovládání přehrávání je možné provádět z kteréhokoliv zařízení.

9. Tvorba playlistů

Vytváření vlastních playlistů je intuitivní, jednoduché a prakticky bez omezení. Skladby si do nich přidáváte jednotlivě v libovolném pořadí. Každý playlist může obsahovat stručný popis, vlastní název i s čísly nebo i cover obrázek. Pokud nevyberete vlastní náhledový obrázek, budou zvoleny obaly z CD skladeb, které byly do seznamu přidány jako první. Pořadí skladeb se dá jednoduše měnit zvolením skladby, její přidržením myší a zatažením nahoru nebo dolů. V horní části se nacházejí informace o počtu skladeb, celkové délce playlistu a autorovi.

Nechybí ani šikovné třídění skladeb podle data přidání, názvu, délky písní nebo umělců. Na spodku playlistu pod čarou se nacházejí doporučené skladby, které určitým způsobem zapadají do stylu vašeho seznamu.

10. Sdílené společné playlisty

Věděli jste, že si můžete vytvořit playlist i s ostatními uživateli Spotify společně? Stačí na něj kliknout pravým tlačítkem myši a označit ho jako společný playlist. V případě mobilu je potřeba otevřít playlist, v pravé horní části kliknout na tři tečky a označit ho jako společný playlist. Na společenské akce, na párty nebo do auta se tak můžete společně podílet na tvorbě hudební složky.

11. Sledování umělců i playlistů

S funkcí "follow" vám už neuniknou novinky od vašich oblíbených interpretů. Rovněž playlisty, které vám vyhovují, můžete sledovat a přidat si je do vaší knihovny. Na email by vám pak měly chodit upozornění na novou hudbu od oblíbených skupin.

12. Obnovení smazaných playlistů

Pokud jste si smazali playlist a chcete ho zpátky, udělat tak můžete přes webovou verzi Spotify - Spotify Web Player. Tam stačí jít na váš profil/účet a v levém sloupci menu najít položku Obnovit playlist.

13. Poslech přes internetový prohlížeč

Nemáte povoleno nainstalovat software na PC? Nevadí, svou hudbu můžete poslouchat přes Spotify Web Player, a tedy webovou verzi. Stačí zadat play.spotify.com, přihlásit se a užívat si bez nutnosti instalovat Spotify desktop aplikaci.

14. Pokročilé vyhledávání

Spotify nabízí ve vyhledávacím okně možnost hledat skladby od různých umělců i podle roku. Stačí, když napíšete: Slipknot year: 2010-2019. Když si to shrneme, tak: název interpreta, year:XXXX bez mezer a je to. Následně se zobrazují všechny písně a alba dané skupiny ze zadaného časového období, i playisty, kde se dané skladby nacházejí.

15. Domácí plocha nabízí množství skvělých návrhů

Veškerá vaše činnost je zaznamenávána tak, aby vám mohla služba Spotify sestavit playlisty ušité na míru. Na domovské ploše aplikace jsou pro vás připraveny návrhy, jako například Objevování nové hudby (Discover Weekly), Doporučení na dnešní den, Výběr nejlepších skladeb od oblíbených umělců, Čerstvé novinky nebo Vaše dekáda v kostce.

16. Synchronizace Spotify s jinými hudebními službami

Používali jste jiné streamovací služby a přecházíte na Spotify? Žádný problém, své playlisty a knihovny si můžete vzít s sebou. Stačí vám na to stránka Soundiiz, která vám synchronizuje hudbu například z Apple Music, Google Play Music, Tidal, Deezer, Last.fm, YouTube, Amazon Music, VK a dalších.

17. Anonymní přehrávání

Poslouchat hudbu v Spotify můžete i bez toho, aby to viděli vaši přátelé. Stačí, když si v nastaveních zvolíte možnost "Zahájit režim soukromé relace a poslouchat anonymně", odškrtnete možnost "Sdílet, co v Spotify poslouchám" a stejně tak vypnete možnost "Zobrazit nedávno přehrávané umělce".

18. Sdílení skladby v přesně stanoveném čase

Znáte to. Blíží se vaše nejoblíbenější část písničky - kytarové sólo, procítěný vokál, zajímavý pattern za bicími - a vy chcete právě tento moment sdílet přímo přátelům či rodině. V Spotify je to možné přes kliknutí pravým tlačítkem myši na skladbu, výběr Sdílení a následně "Kopírovat identifikátor URI Spotify". Pokud je nejlepší část písně od času 2:25, jednoduše ho přidáte do odeslaného linku na e-mail, Messenger nebo jinou sociální síť. Stačí vám za odkaz přidat '#time2:25' a je to.

 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 16 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru