Superfish musí pryč – návod pro počítače od Lenova

Kauza superfish rychle prolétla internetem a její původce, výrobce počítačů a notebooků Lenovo, se k ní naštěstí postavil čelem. Čínské značky už jsou ostatně tak dost pod drobnohledem kvůli teoretické hrozbě zneužití dat tamním komunistickým režimem, takže rychlé řešení bezpečnostní díry na úrovni adware toolbaru bylo od Lenova jediným způsobem, jak si uchránit pověst stabilní a spolehlivé jedničky na trhu s počítači.

Super ryba vidí vše

O pravé podstatě softwaru Superfish nemá smysl moc dlouze hovořit – mělo by jít o program, který na základé analýzy fotky produktu prohledá databázi a nabídne vám produkt za lepší cenu. Prostě taková automatická Heuréka, která vyhledává na základě podobnosti fotek. I kdyby to skvěle fungovalo a šlo o jedinou funkci Superfish, tak by neexistoval jediný rozumný důvod, proč by mělo Lenovo své počítače takovým programem vybavovat už od výroby. I užitečný program se tímhle dostává na úroveň otravných toolbarů instalovaných s bezplatnými programy. Aneb když něco chci, tak si to stáhnu a nainstaluju zvlášť – výsledkem opačného jednání je PC zaplevelené toolbary, že na obsah webové stránky přes ně není vidět.

Dalším problémem je, že Superfish  by měl nechávat v systému napadnutelné bezpečnostní díry, což je nejen zbytečné, ale od Lenova taky velmi podezřelé oslabení zabezpečení PC. Ať už si myslíme o Lenovu a Superfish cokoliv, jako nejrozumnější varianta se jeví jeho odinstalování.

Odinstalace – ručně, nebo automaticky

Pokud nechceme vše od Lenova zahodit jako potenciálně nebezpečné, nemáme důvod nevěřit, že jeho automatický odinstalační program pro Superfish nefunguje tak, jak bychom si přáli – proto vám ho doporučujeme, stáhnout si ho můžete ZDE. Provedením této odinstalace máte hotovo – Superfish bude odstraněn jako program, navíc se smaže i jeho certifikát pro prohlížeče, který souvisí hlavně s onou bezpečnostní dírou, kterou Superfish může způsobovat.

Pokud byste chtěli vyřešit situaci manuálně, musíte prvně Superfish odinstalovat, což provedete docela snadno:

  1. Vlezete do Ovládacích panelů.
  2. Najdete a otevřete položku Programy a funkce.
  3. Najdete a označíte program Superfish Inc. VisualDiscovery.
  4. Kliknete na volbu Odinstalovat.

Teď navíc ještě musíte odstranit certifikát:

  1. Vlezete do Ovládacích panelů.
  2. Najdete a otevřete položku Správce pověření.
  3. Klikněte na Přidat pověření založené na certifikátu.
  4. Klikněte na Otevřít Správce certifikátů.
  5. Zde vyberte v levém sloupci Důvěryhodné kořenové certifikační autority.
  6. Najděte Superfish, Inc. a smažte ho.

Zbytečně složité, že? Pokud navíc používáte Firefox, musíte certifikát ručně smazat i v něm. To uděláte v nastavení samotného Firefoxu. Z rozbalovacího menu v horní liště úplně vpravo vyberte Možnosti, zde Rozšířené, dále pak položka Certifikáty. Zde v záložce Autority najdete opět Superfish, Inc. a smažete ho. Restartujte PC a máte hotovo.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru