Tipy a triky pro Fallout 4

Fallout 4 není zrovna těžkou hrou, ale obsahuje spoustu mechanik a ještě více obsahu, které vám ne vždy úplně vysvětlí. A i když vysvětlí, tak spíše povrchně a není těžké na danou věc zapomenout. My pro vás dnes máme spoustu tipů, které vám hraní můžou hodně zpříjemnit a na které byste nemuseli třeba taky vůbec přijít.

 

Apparently you can hang light-bulbs on wires in your settlements.

 

Získejte Cryolator z Vaultu 111 i bez lockpickingu (exploit)

Pokud chcete získat jednu z nejzajímavějších zbraní ve hře hned ze začátku, můžete. Cryolator je totiž zamčený ve startovním Vaultu 111, ale na jeho odemčení byste potřebovali mít vylepšený lockpicking, což je nemožné, hlavně díky omezení, kvůli kterému nemůžete daný perk získat až do dosažení poměrně vysokého levelu. Můžete to ale obejít a to díky Dogmeatovi, psovi, kterého potkáte velmi brzy u benzínky jižně od Sanctuary.

Dogmeat totiž rád plní vaše rozkazy, takže když k němu přijdete, zvolíte „Fetch“ a poté „Item“, tak vám přinese nejbližší item. Pokud toto uděláte v blízkosti Cryolatoru, tak vám ho donese, protože pro něj očividně zamčený box nic neznamená. Důležité je upozornit, že takto na volno umístěný předmět je výjimkou, většinou jsou uvnitř nějakého containeru, ze kterého vám Dogmeat věci přinést nedokáže.

Stavte bez kolizí s okolím (exploit, ale logický)

Stavění ve Falloutu 4 komplikují dvě věci – nerovný terén a neodstranitelné předměty, které překáží. Obojí se dá řešit pomocí betonových základů, které jako jediný předmět můžete zanořit do země, protože se na ně nevztahují kolize. Když pak na takovémto betonovém základě vybudujete cokoliv, tak pak můžete celou strukturu přes betonový základ kamkoliv přesunout – tato struktura navíc bude ignorovat kolize, takže ji můžete hodit opravdu kamkoliv, o čemž se můžete přesvědčit třeba na videu níže:

Návod najdete od času 6:03.

Craftingem za důležitými přísadami

Ve Falloutu 4, i když budete sbírat každou blbost, často narazíte při nezřízeném craftingu (lepší je vylepšovat zbraně a zbroje jen jednou za čas, alespoň dokud nemáte namaxované Perky a tedy i přístup k nejlepším vylepšením) na omezení v mnoha přísadách. Typicky jde o měď (Copper), lepidlo (Adhesive), ropu (Oil), hliník (Aluminium) a několik dalších. Problém naopak nebývá se dřevem a ocelí. U některých materiálů vám může hodně pomoci i crafting – v chemické laboratoři a v kuchyňce můžete totiž vytvářet dvě věci, které vám tyto materiály poskytují – jde o Cutting fluid v Chemistry Station (záložka Utility), který funguje jako zdroj ropy/oleje, a Vegetable starch v Cooking Station (záložka Utility), díky které budete mít k dispozici neomezené množství lepidla. Pro Cutting fluid je potřeba hlavně hodně kostí, takže různé kusy kostry rozhodně v Pustině sbírejte – v zásadě všechno má ve hře nějaké užití, i když to na první pohled není vidět.

Kumpáni vám mohou zpřístupnit unikátní perky

Každý companion, až na Dogmeata (jako kdyby vám nestačil Cryolator!), vám při dosažení maximální náklonnosti (romance netřeba) dá natrvalo unikátní perk. Nejde sice o nějaké superschopnosti, ale můžete je mít všechny naráz, což už znát je. Pokud hrajete postavu, která se ráda ze všeho vykecá a má tedy vysokou Charismu (ano, je to po česky špatně, ale je to zažitý tvar), bude se vám hodit companion perk od Piper, která vám perky za tyto vykecávky i za objevení nových lokací zdvojnásobuje. Doporučujeme tedy zajít do Diamond City co nejdříve a z Piper udělat na nějaký čas vaši hlavní společnici – a taky sekat dobrotu, pomáhat lidem a lockpickovat, protože to jsou věci, kterými si přízeň téhle novinářky získáte.

Ano, kumpánům můžete rozkázat, ať si vlezou do Power Armoru

Zásobovací trasy usnadní správu osad

Pokud jste se rozhodli, že váš průchod hrou bude obsahovat i péči o získané osady, bude se vám hodit následující tip – pokud v některé z osad v budovatelském módu vyberete osadníka, můžete mu přiřadit Supply Line, tedy zásobovací trasu mezi touto osadou a kteroukoliv další. Všechny osady spojené s ostatními (i nepřímo, třeba stačí, aby z každé další osady byla vybudovaná trasa do Sanctuary a máte všechny osady propojené se všemi) pak sdílejí materiál na budování, takže i v méně rozvinutých osadách můžete stavět stejně dobře jako ve vaší primární.

Šrotujte v osadách,  získáte více prostoru i materiály

Ve stavitelském módu vpravo nahoře vidíte „Settlement Size“, což je ukazatel toho, kolik věcí se do osady ještě vejde. Tenhle ukazatel zahrnuje VŠE, co v osadě je, tedy i stromy a další sešrotovatelné předměty, které tam byly už před vaším příchodem. Takže pokud se tenhle měřák blíží svému naplnění, můžete jednoduše po okolí šrotovat nepotřebné kulisy, čímž si místo uvolníte.

A i kdyby vám místo nedocházelo, šrotování doporučujeme, protože tím získáte spoustu základních materiálů.

Rozeberte užitečné doplňky na zbraních a zbrojích

Zbraně i zbroje lze šrotovat a to i včetně vzácných materiálů, pokud tedy máte příslušný perk. Jenže i na mizerné zbrani může být mod, který by se vám hodil – spousta modů se tedy vyplatí ze zbraně spíše sundat a uložit ve Workshopu pro pozdější použití. Tímhle způsobem se dostanete i k modům, které byste jinak kvůli nedostatečně vylepšenému perku nemohli vůbec vyrobit.

Power Armor můžete namixovat a ten nejlepší vám jen tak „nepadne“

Typů Power Armoru je ve Falloutu 4 v základě pět. T45, T51, T60, Raiders a X-01. Jenže ve skutečnosti jde pouze o sady šesti základních součástí, které se navlékají na jeden společný základ, Power Armor Frame. Power Armor Frame lze i koupit, ale ve hře jich najdete a dostanete tolik, že to asi nebudete potřebovat, kolem levelu 30 jich můžete mít klidně více než 5, aniž byste se nějak extra snažili.

Raiders, T45, T51,T60 a X-01 v celé své kráse, kromě nich můžete najít i legendární varianty

Na každý frame můžete nacpat jakékoliv součástky, takže i mix všech Power Armorů. To se hodí hlavně u X-01, nejlepší sady, která pochází z legendárního Power Armoru Enklávy. Kusy této zbroje totiž budete nacházet spíše sporadicky a to až zhruba od 30. levelu. Druhá nejlepší verze, T60, je k dostání při postupu questovou linkou Bratrstva Oceli hned po tom, co v příběhové linii přiletí hlavní síly Bratrstva na své úchvatné vzducholodi.

Využívejte oblíbené předměty

Víte, že si můžete dát předměty (zbraně a léčiva/drogy/jídlo) do 12 quickslotů? Ty pak na gamepadu vyvoláte na směrovém kříži – do každé strany můžete mít tři předměty. Jde o ideální způsob správy vašich zbraní, abyste se nemuseli neustále zdržovat v inventáři. Také se hodí pro rychlé léčení, třeba když si dáte čistou vodu na první pozici v některém směru, tak se uzdravíte na dvě kliknutí i v nejzuřivější akci.

Kumpáni vás nemusejí stát žádné náboje

Nikdy nevyhazujte zbraň, kterou má váš companion defaultně od začátku! Tato zbraň má totiž pro něj nekonečné množství nábojů, takže pokud mu dojdou náboje do lepší zbraně, kterou mu ho vybavíte, tak může použít tu.

Vyšší obtížnost = více legendárních nepřátel = více legendárních předmětů

Fallout 4 odměňuje odvážné hráče jedním z nejpřitažlivějších způsobů. Posílá na ně totiž více legendárních nepřátel, kteří jsou mnohem schopnější než ti obyčejní – navíc se často „zregenerují“ tím, že uprostřed boje zmutují do svého dalšího stádia, což z nich udělá ještě mnohem obtížnější protivníky. Tyto bitvy jsou však velmi zábavné a každý mrtvý Legendary po sobě nechá mrtvolu s jednou legendární zbraní nebo kusem zbroje. A sbírání těchto předmětů je jednou z největších radostí ve hře – navíc jde často o velmi mocné kusy výzbroje, které lze dále vylepšit craftingem, čímž mohou získat staty, které jsou pro běžné zbraně nedosažitelné.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 43 krát

Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
JanCZ
JanCZ

Ahoj. Potreboval bych poradit s DLC nuka world. Jde o to ze mam nazbirat 35 core star, mam jich 34 a na posledni se nemuzu dostat. Mam vyjet vytahem kde se nachazi ale potiz je v tom ze nejdriv musim vytah aktivovat a to tak ze v elektrarne zapnu privod proudu do mesta a tam je ta potiz nemuzu se dostat do mistnosti kde je onen vypinac. Proste nikde nemuzu najit klic k one mistnosti. Podarilo se mi tam dostat oknem coz byla tokova mensi oklika ale neslo mi to stejne nahodit. Nevim jestli je to nejaky bug nebo proste klic neexistuje . Nevite nekdo co s tim?

12.07.18 23:34 reagovat

JanCZ
JanCZ

Tak bohuzel to mam jinak. Zrejme kvuli tomu ze jsem vycistil tovarnu Nuka-World Power Plant driv nez jsem mel tak se tam ty dva bratri nenachazi. Ale klic ma u sebe jisty Shank a to zacinaji dalsi potize. Ukrast nelze, kdyz ho chci obrat tak ten klic u sebe nema. Pokud ho jakoliv sejmu a a seberu ten klic tak po me jde snad vsechno co se v Muka svete nachazi. Jedina moznost je plnit od nej ukoly coz je obsazovat pro nej osady. a to je ta potiz, vetsina osad ktery muzu pro nej zabrat patri minutemanum pro ktery jsem je osazoval pred tim, tudiz musim bojovat s nima a to se mi opravdu jakozto vudci minutemanu nechce.

26.10.18 22:58 reagovat

Lukáš
Lukáš

Dobrej , mám problém s úkolem cesta ke svobodě , jedná se konkrétně o kruh na kterém je potřeba namačkat neznámí počet písmen aby dali nějaké slovo absolutně netuším co tam mám zadat trefil jsem pouze první písmeno R neví někdo náhodou jak to je ? díky

01.05.18 10:35 reagovat

Masar
Masar

Prosim o radu ako mam priradit osadnika k brahmine. Ak niekoho priradim k jedlu ci obrane vsetko funguje pekne sa priradi k tomu cim ho poverim ale nejde mi nikoho priradit k brahmine aj ked vyzaduje cloviecika brahmina.

26.04.18 10:19 reagovat

Capone
Capone

Cus mam problem stavim si opevneni a zaboha nemuzu prijit na to jak z generatoru natahnu kabel a hlavne kde ten kabel sezenu. Diky za rady.

13.04.18 19:59 reagovat

prema
prema

Ahoj, kdy se mi odemknou dalsi perky ? Nemyslim ty co mam k dispozici na odemceni, ale ty co nejdou jeste videt. Vidim tam jen nekolik, ale ted jsem videl nekde na netu ze je jich tam daleko vice. Jen je nemam k dispozici na odemceni. Na cem to zalezi ? az dojdu do urcite casti hry ? nebo nejdrive musim mit odemcene vsechny zakladni ?? Diky

17.03.18 09:19 reagovat

Doporučujeme

Nahoru