Tohle vašemu počítači opravdu nedělejte

Počítač je naplněný citlivou elektronikou a není radno s ním zacházet neopatrně a necitlivě. V tomto článku si odpustíme upozornění na (v reálu opravdu se odehrávající) situace, kdy někteří méně znalí uživatelé používali CD mechaniku jako stojánek na kafe, ale zaměříme se na věci, jejichž škodlivost by třeba spoustě pokročilých uživatelů PC ani nedošla.

1. Zapomenete ho vyčistit

Prach je úhlavním nepřítelem každého počítače, protože se dostane i do velmi kvalitních skříní a funguje jako perfektní izolant. Naplní chladiče, obsype větráčky a teplo tak nemá kam unikat – takže se hromadí v komponentech, které se tak víc opotřebovávají a které se navíc mohou přehřát a rozbít se.

2. Napájíte ho přímo ze zdi

Elektřina ze zásuvky je věc nevyzpytatelná. Nemusíte si hned kupovat záložní zdroj (UPS), ale alespoň prodlužovačku s přepěťovou ochranou byste mít měli. Prodlužky s přepěťovou ochranou bývají o něco dražší, ale těch pár stovek vám může zachránit počítač.

3. Čistíte displej rozpouštědlem

Ano, displej se občas upatlá, ale pokud ho chcete čistit, používejte k tomu určené prostředky, které nanesete na velmi jemný hadřík a monitor citlivě otřete a vysušíte. Rozhodně nepoužívejte agresivní čisticí prostředky.

4. Nezálohujete

Sebelepší počítač je jen stroj, který uchovává vaše důležitá data – když se ten stroj rozbije, vy o data přijdete. Pokud máte třeba digitální fotoaparát a roky si na disk střádáte fotky, v kterýkoliv okamžik o ně můžete přijít, jen tak, protože se prostě „něco“ stane. Riziko je příliš velké, proto zálohujte – ideálně třeba na externí disk i online do „mraků“.

5. Polejete ho

Voda a elektronika, tato dvě slova k sobě vůbec nepatří (vodních chlazení je fajn, ale to je tak vše) – pokud se vám povede polít PC, samozřejmě ho okamžitě vypněte a doufejte, že se H2O nedostala třeba na desku, do zdroje, harddisku a podobných míst v počítači. Pokud si polijete klávesnici, můžete se modlit, ale jestliže disponujete dražším kouskem, doporučujeme nepokládat do jeho blízkosti sklenice, plechovky, talíře s polévkou a další zdroje téhle zákeřné tekutiny – i pár dobře mířených kapek může klávesnici odpravit.

6. Spadne vám

Nárazy nedělají dobře žádné elektronice, ale obzvláště náchylný je harddisk se svými mechanickými částmi. Ten špatně snáší už menší údery a vibrace, ale pád celého zapnutého PC je už trochu moc velký hazard – takže opatrně.

7. Máte ho puštěný s oddělaným bočním krytem

Zde budete mít problémy hned dva. Do počítače se vám dostane enormní množství prachu, viz bod jedna, a také tím narušíte vnitřní proud vzduchu, který se stará o to, aby vzduch správně cirkuloval a ochlazoval komponenty. Pokud si myslíte, že odstranění krytu vám v tomhle pomůže, protože přece vzduchu bude víc a komponenty nebudou uzavřené v tak malém prostoru, pletete se – bez silného vnitřního proudu vzduchu tomu bude přesně naopak. Navíc vaše PC bude hlučnější, náchylnější k poškození atd.

8. Hrabete se v počítači s rizikem statických výbojů

Před otevřením PC byste měli minimalizovat šanci, že statická elektřina poškodí váš počítač. Známý příklad je s vysavačem, ze kterého může na desku přeskočit statická elektřina, ale bez viny nejsou ani vaše ruce. Uvnitř PC byste se měli hrabat jen s nasazeným antistatickým náramkem.

9. Defragmentujete SSD

Moderní počítače už netrpí na fragmentaci souborů, a pokud ano, Windows si defragmentaci obstará většinou sám, automaticky. Pokud ale máte disk SSD, tak ten byste vyloženě defragmentovat neměli – důvody jsou dva. První je ten, že tento disk nevyužívá mechanické čtení, takže mu fragmentace nevadí, a druhý spočívá v omezené životnosti SSD, kdy disk nevydrží více než určitý počet zápisů – je tedy naprosto nežádoucí, abyste počet provedených zápisů zbytečně navyšovali.

Zdroj: PCGamer

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru