USB-C: Univerzální konektor, kterému patří budoucnost

USB konektor a přes něj se připojující zařízení jsou tu s námi už velmi dlouho. Nejprve jsme je používali pouze na připojování datových uložišť, která nevyžadují ke svému fungování velké množství elektrické energie, ale později jsme se jimi i naučili nabíjet své mobilní telefony, mp3ky a další drobná zařízení. Klasická USBčka jsme doplnili i menšími (mini) a ještě menšími (micro) variantami, načež jsme si začali zvykat i na takové vychytávky jako je OTG (USB on-the-go).

Jedním z prvních zařízení s USB-C konektorem je Macbook (Flickr)

A co teprve přenosové rychlosti, které mezi generacemi rostly závratným tempem, kdy dnešní USB 3.0/3.1 už z přehrávání filmů a dalších velkých objemů dat na „flešku“ dělá krátký proces. Jenže všechen tento vývoj snadno zastiňuje poměrně nový standard a další evoluční krok (nebo spíše skok), univerzální oboustranný konektor USB-C.

Špatně ho nepřipojíte

Budete-li mít v ruce USB-C kabel, vůbec nezáleží na tom, jakou stranu kam vsunete (pokud tedy nebude jedna zakončená síťovým adaptérem, nebo jinou specializovanou koncovkou) kam, protože USB-C je oboustranný konektor. „Díry“ jsou stejné a navíc jsou i symetrické, takže už nebudete muset spekulovat, jestli „to tam jen špatně strkáte“, nebo jestli „to máte obráceně“, když se nedaří do konektoru zapojit.

Sjednocení velikostí

Jak už jsme zmínili, zatímco PC si vystačí s typickým „velkým“ USB konektorem, pro menší zařízení vznikly další varianty, mini a microUSB. Je to pochopitelné, protože do mnoha zařízení by se prostě USB konektor klasické velikosti prostě nevešel. Jenže USB-C je výrazně menší než USB, tudíž může snadno nahradit mini/micro varianty a být tak skutečně univerzální. Ve výsledku pak USB-C flešku připojíte stejně dobře do PC, tabletu i mobilu. Konektor je opravdu malinkatý, zhruba na úrovni microUSB.

Schopnostmi vede

Schopnosti USB-C konektoru, který podporuje správné standardy, mohou být enormní. Rychlý přenos dat, na to už jsme si tak nějak zvykli, ale napájení zařízení až do proudu 5A při napětí 20V je novinkou. To například utáhne i notebook, čehož je nejlepším důkazem nový Macbook, který má jediný konektor na vše, tedy i na nabíjení – ano, je to USB-C. Navíc musíme pamatovat na to, že USB-C potenciálně zvládá přenosy všeho oboustranně, což znamená mnohem větší možnosti při napájení periferií a zařízení, zejména s ohledem na funkci Continuum, která by měla dát pod systémem Windows vzniknout konvertibilním počítačům, které budou standard pro napájení a připojení nutně potřebovat.

USB-C navíc zvládne ještě přenos obrazu, což znamená potenciál nahradit HDMI a Displayport. Nemělo by přitom jít o žádného chudého příbuzného, ale o plnohodnotnou náhradu schopnou přenášet obraz ve 4k. Pokud se vše podaří a více zařízení začne USB-C používat (což se děje právě letos a naplno to propukne příští rok), máme se na co těšit. Nejen na malou velikost a blbuvzdornost, ale také na skutečnou univerzálnost a nové možnosti využití.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869569 přečteno

Doporučujeme

Nahoru