Windows 10 Mobile - nové jméno mobilního OS dává smysl

Microsoft nepatří mezi nejpopulárnější firmy na světě ani na našem portálu, na druhou stranu jeho nejnovější krok ohledně změny jména mobilního operačního systému podle nás dává smysl. Skvěle zapadá do strategie firmy a přitom pokukuje po slavné minulosti, kdy mobilní "windowsy" vládly chytrým telefonům.

Nový název mobilního operačního systému pro budoucí Lumie od Microsoftu (a snad nejen pro ně, pár asijských výrobců už s produkcí telefonů s tímto OS počítá) je Windows 10 Mobile.

Proč zmizí značka Windows Phone?

Nejprve si musíme říct, proč se nový mobilní OS prostě nemůže jmenovat Windows Phone 10 ani nijak podobně. Důvodem je jasně deklarovaná strategie, kde jeden systém vládne všem. Tímto systémem má být na věčné časy Windows 10, který s námi bude na počítačích, tabletech, mobilech, holografických brýlích…prostě všude. Dalo by se říct, že sjednocení je hlavní myšlenkou nových Windows, neexistuje tedy, že by na mobilních telefonech Microsoft toleroval něco jiného než Windows 10. Musíme si také přiznat, že Windows Phone nikdy nedosáhl zajímavého tržního podílu, odhození neúspěšného jména je tedy poměrně logické a Microsoft se k tomu odhodlal i u svého internetového prohlížeče, který bude mít nově označení Microsoft Edge.

Windows Mobile

Na chytrých telefonech a kapesních počítačích měl jedinou konkurenci v podobě Symbianu. Hlavně na PDA však vládl takřka 10 let, dokud tato kategorie nezmizela po nástupu iPhonu v propadlišti dějin. Od prvních verzí šlo hlavně o pracovní nástroje, nejčastěji s dotykovými rezistivními displeji, které se nejlépe ovládaly stylusem, hlavně kvůli trefování malých prvků v ovládání. Tento mobilní systém prošel obrovským vývojem, ale nikdy se plně nepřizpůsobil moderní době, která žádala hladký přístup k multimédiím a extrémně jednoduché ovládání. V zásadě mu nic nechybělo a proti konkurenci z řad iPhonů a telefonů s Androidem toho nabízel násobně více, ale ani to mu k přežití nestačilo.

Windows Mobile 5 v ryzí podobě

Jeden z nejlepších chytrých telefonů historie a rozhodně ten nejtrvanlivější, HTC HD2 - původní stroj má konfiguraci, o které se donedávna nesnilo ani lowendovým androidům, přestože už je 6 let starý. Dodnes jsou na něj portovány moderní operační systém v čele s Androidem, který je logikou systému nejblíže původním Windows Mobile. Důkazem obliby budiž i to, že telefon stále seženete na trhu nový za extrémně vysoké částky, za které pořídíte moderní telefon střední třídy. Na obrázku s původním Windows Phone 6.5 a nadstavbou HTC Sense (tchaiwanský výrobce segmentu chytrých telefonů s Windows Mobile kraloval a intuitivní dotykovou nadstavbu si přenesl i do svých modelů na Androidu).

Zdroj: wikipedia

Proč Mobile?

Označení Windows 10 Mobile na první pohled nedává moc smysl. Nepůjde totiž o systém pro mobilní platformy jako takové, Microsoft bude na běžné tablety určitě nasazovat trochu odlišnou (hlavně interfacem, základ by měl být stejný a kompatibilní) verzi Windows 10. Nabízí se tedy trefnější označení Windows 10 Phone - systém bude totiž opravdu hlavně na telefonech (a malých tabletech). Zde by ale asi Microsoft rád zapomněl na fiasko s Windows Phone 7/8 a naopak by ocenil oživení vzpomínky na platformu Windows Mobile, která dlouhé roky vládla chytrým telefonům v před-iphonovské éře. Název Windows 10 Mobile je pro Microsoft jednoznačně win-win, protože se zbaví nepopulárních Windows Phone, nový název skvěle zapadne do struktury produktů Windows 10 a navíc tím tak trochu pomrkává po lidech, kteří s láskou vzpomínají na Windows Mobile.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru