Angry Birds: šikanujte prasata, je to zábava

Už tři roky vévodí Angry Birds chytrým telefonům, tabletům a stále častěji i osobním počítačům. Mají za sebou 5 plnohodnotných dílů, 1 200 úrovní a to počítáme jen ty oficiální a běžné, přičemž tato čísla neustále rostou. Jak to všechno vlastně začalo?

Angry Birds poprvé: iPhone a prasečí chřipka

Jak jinak, Angry Birds původně vyšli pro iPhone, který v roce 2009 neohroženě kraloval mezi chytrými telefony i v obsahu, který si do nich mohli uživatelé stahovat a nakupovat. Jak to tak u geniálních děl bývá, autoři zpočátku ani nevěděli, co chtějí vytvořit. Jen se jim líbila skica naštvaného ptáka bez křídel, kterou jim ukázal jeden z jejich designérů.

Stejně klíčové bylo pozdější rozhodnutí o hlavních záporácích, které představují prasata. Ačkoliv běžně čuníci kurníky nevybírají a nekradou vejce, v době vývoje hry řádila zrovna prasečí chřipka a od té doby je Král Prasat neustále šikanován pomstychtivými, prakem vystřelovanými ptáky. Přitom kdyby byla hra vyvíjena o pár let dříve, mohli jsme teď v roli Naštvaných Prasat vybíjet zlotřilé ptáky, kteří od roku 2004 děsili svět virem H5N1.

Výsledkem je naštěstí bezvadná kombinace, která baví desítky milionů lidí po celém světě. Prasátka jsou zlotřilá, ale roztomile chrochtají a přes všechnu svou snahu jsou nakonec vždycky na hlavu (ostatně ani jinou část těla nemají) poražena. A nezáleží na tom, za jaké obranné konstrukce se schovají, co za helmy na sebe navlečou, ani v jakém počtu se snaží Naštvané Ptáky porazit. Ti mají totiž trumfy v podobě superschopností, mezi kterými vynikají vybuchující vejce (ehm, nešli původně unesená vejce zachránit?), průrazný útok, nebo efektní roztrojení.

První díl získal své poslední velké rozšíření v únoru 2012, ale to vůbec nevadí, protože už má zdatné následníky.

 • Počet úrovní: 360 v 9 kapitolách (finální počet)
 • Cena: Zdarma (Chrome, Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Angry Birds Seasons: ve svátečním

Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat a se jménem Seasons se stal oslavou svátků, ročních období a dalších zajímavých událostí lidem veskrze příjemných. A tak tu máme souboj Ptáků s Prasaty v kulisách Halloweenu, Vánoc, Velikonoc, ale i obyčejného léta, nebo naopak exotického čínského Nového roku. Seasons se chlubí nejvyšším počtem rozšíření, kterých už vyšlo 14! Postupně také právě v Seasons byli představeni dva noví Ptáci, konkrétně Oranžový a Růžová, která se poprvé objevila v rozšíření Back to school. V něm si všichni školou povinní mohou vybít zářijovou zlost na Prasatech v učitelském. Rozmanitější a rozsáhlejší díl v Angry Birds sérii nenajdete.

 • Počet úrovní: 352 ve 14 kapitolách (ještě poroste)
 • Cena: Zdarma (Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Angry Birds Rio: opičky, papoušci a pašeráci

Spojit už zavedenou herní značku o ptácích s očekávaným animákem o ptácích? Jasná volba. Rovio tak třetí Angry Birds spojilo s filmem Rio, ve kterém se vzácný papoušek Blu dostává do milostných i život ohrožujících patálií. Kromě použití lokací a postav z filmu ve hře se tito Angry Birds výrazně od ostatních dílů liší i tím, že zde nejsou za zloduchy Prasata, ale pašeráci a jejich vycvičené opičky.

Ačkoliv poslední přídavek pro Rio vyšel na začátku roku 2012, tvůrci fanoušky ujišťují, že další kapitoly budou následovat.

 • Počet úrovní: 207 v 8 kapitolách (ještě poroste)
 • Cena: Zdarma (Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Angry Birds Space: nekonečná vesmírná zábava

Přelomový díl, který přenesl souboj Ptáků a Prasat do jiné galaxie a hlavně do vesmírného prostředí. To přináší hodně pozměněnou hratelnost, kdy jsou ptáci vypouštěni do volného prostoru bez působící gravitace (pohybují se tedy po přímé dráze), ale zároveň je hráč musí vystřelovat tak, aby využili gravitační pole okolních planetek. Space se tedy hraje úplně jinak a mnohdy i složitěji, ale zábavnost hru neopustila ani v nejmenším.

Nové jsou i schopnosti Naštvaných ptáků, které jsou také dostatečně "vesmírné". Tenhle po všech stránkách povedený díl doporučujeme všema deseti vyzkoušet.

 • Počet úrovní: 161 v 6 kapitolách (ještě poroste)
 • Cena: Zdarma (Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Angry Birds Star Wars: stane se Luke Birdwalker rytířem Jedi?

Ačkoliv nedávno vyšla již druhá velká online hra ze světa Star Wars, bezesporu nejhranějším titulem z tohoto univerza bude remake od vývojářů z Rovio. Už když hru spouštíte, uvítá vás tradiční hudební téma od Johna Williamse, u kterého půlku světa automaticky mrazí v zádech. Pozor, tato hra je opravdu poměrně věrným „remakem“ původní trilogie! Je doprovázena obrázky, které kopírují děj filmů, blastery Pigtrooperů mají ten správný nezaměnitelný zvuk (ano, budou po vás střílet, ale co je blaster proti světelnému meči a Síle?) a ve hře se podíváte do vesmíru i na planety.

A to je velké plus tohoto dílu, který kombinuje hratelnost tradičních dílů i předchůdce Space. Připočtěte si k tomu přítomnost známých postav (Luke jako Červený pták, Leia jako Růžová, nebo Žlutý Han,…) a máte jednoznačný hit, který právě v současné době asi máte na svých mobilech, počítačích, nebo tabletech.

 • Počet úrovní: 120 ve 3 kapitolách (ještě poroste)
 • Cena: Zdarma (Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Aktualizace: K dispozici je už i druhý díl Angry Birds Star Wars II, ale pouze pro mobilní zařízení. Stahovat ho můžete ZDE.

Bad Piggies: konečně za ta utlačovaná a hladová prasátka

Pokud by chtěl někdo nařknout Rovio z nedostatku invence a rýžování stále na tom samém, ukažte mu Bad Piggies. Samostatný titul, spin-off k původní sérii, který do hlavní role staví Prasata a navíc přináší zcela novou hratelnost. Zachován přitom není ani základní koncept. Bad Piggies jsou mnohem složitější a komplexnější, ale co je asi nejzajímavější, zachovávají si přitom obrovskou míru zábavnosti.

Vaším úkolem je sestavovat a do určité míry i ovládat dopravní prostředky, ve kterých se Prasata musejí dostat do cíle každé úrovně. A to není zrovna snadné, zejména pak v pokročilejších úrovních. Ruku na srdce, opravdu je spravedlivé po 3 roky šikanovat nebohá Prasátka, když jejich jediným prohřeškem je chuť na pořádnou omeletu? Chcete-li jim alespoň jednou pomoct, vytvořte jim jezdící i létající stroje, kterými se dostanou možná až k samotným ptačím vejcím!

 • Počet úrovní: 140 ve 4 kapitolách (ještě poroste)
 • Cena: Zdarma (Android) až 5 EUR (Windows)
 • Stahujte ZDE

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Patrik
Patrik

no promě je to kravina (mooning)

19.03.13 17:26 reagovat

Doporučujeme

Nahoru