Archive.org – staré hry i Windowsy v prohlížeči

Portál Archive.org funguje jako vstupní stránka do obřího digitálního archivu (Internet Archive), který indexuje internetové stránky a zachovává jejich stav v průběhu času. Můžete si tak vyvolat stav stránky (včetně obsahu, nejde jen o zobrazení její podoby) několik let zpátky v různých podobách – vždy v konkrétní podobě podle toho, v jakém stavu stránka byla, když ji internetový archiv zálohoval.

Archive.org jde ale ještě dál a skrze webovou emulaci zpřístupnil i staré hry a programy na legendární Windows 3.11 a pustit si můžete dokonce i tenhle operační systém.

Obří digitální knihovna

Rozsah práce Archive.org by byl těžko představitelný i v případě, že by zálohoval „pouze“ internetové stránky. Pro ilustraci, už v roce 2005 archivoval celkem kolem 40 miliard stránek, o pět let později už 3x tolik a v roce 2014 šlo o cca 400 miliard stránek.

Jenže Internet Archive zálohuje i další digitální díla – knihy (9 milionů), videa (2,3 milionů), písničky (2,8 milionů),… A pak tu je i software, kvůli kterému dnešní článek vznikl.

Windows 3.11 a spousta her

Posledním velkým kouskem, který Archive.org provedl, je zpřístupnění emulovaného Windowsu 3.11, který byl pro mnohé z nás prvním grafickým operačním systémem, se kterým přišli do styku. Ačkoliv z dnešního pohledu působí poněkud zastarale, v podstatě je zároveň i „důvěrně známý“ a až na „drobné“ rozdíly funguje a hlavně vypadá jako všechny jeho nástupci včetně nejnovějších Windows 10.

Ke spuštění téhle digitální vykopávky navíc nepotřebujete nic, jen prohlížeč a tenhle odkaz. Stahuje se pár megabajtů dat, ale nic zásadního. Díky Archive.org si tak můžeme připomenout (nebo poprvé v životě vyzkoušet), jak vypadal důležitý evoluční krok ve vývoji Windows. Přímo v systému si můžete vyzkoušet i jeho součásti v čele s hrami (hledání min!!!), legendárním notepadem a kreslením. Systém samozřejmě není plně funkční, ale spousta věcí v něm dělat bez problémů jde, rozhodně dostatek pro pořádnou nostalgickou jízdu.

Ale to pořád není vše. J Archive.org zpřístupnil i velkou spoustu softwaru pro Windows 3.11, který si můžete taktéž v prohlížeči pustit. Centrum pro Windows 3.x na Archive.org najdete na téhle stránce.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru