Archive.org – staré hry i Windowsy v prohlížeči

Portál Archive.org funguje jako vstupní stránka do obřího digitálního archivu (Internet Archive), který indexuje internetové stránky a zachovává jejich stav v průběhu času. Můžete si tak vyvolat stav stránky (včetně obsahu, nejde jen o zobrazení její podoby) několik let zpátky v různých podobách – vždy v konkrétní podobě podle toho, v jakém stavu stránka byla, když ji internetový archiv zálohoval.

Archive.org jde ale ještě dál a skrze webovou emulaci zpřístupnil i staré hry a programy na legendární Windows 3.11 a pustit si můžete dokonce i tenhle operační systém.

Obří digitální knihovna

Rozsah práce Archive.org by byl těžko představitelný i v případě, že by zálohoval „pouze“ internetové stránky. Pro ilustraci, už v roce 2005 archivoval celkem kolem 40 miliard stránek, o pět let později už 3x tolik a v roce 2014 šlo o cca 400 miliard stránek.

Jenže Internet Archive zálohuje i další digitální díla – knihy (9 milionů), videa (2,3 milionů), písničky (2,8 milionů),… A pak tu je i software, kvůli kterému dnešní článek vznikl.

Windows 3.11 a spousta her

Posledním velkým kouskem, který Archive.org provedl, je zpřístupnění emulovaného Windowsu 3.11, který byl pro mnohé z nás prvním grafickým operačním systémem, se kterým přišli do styku. Ačkoliv z dnešního pohledu působí poněkud zastarale, v podstatě je zároveň i „důvěrně známý“ a až na „drobné“ rozdíly funguje a hlavně vypadá jako všechny jeho nástupci včetně nejnovějších Windows 10.

Ke spuštění téhle digitální vykopávky navíc nepotřebujete nic, jen prohlížeč a tenhle odkaz. Stahuje se pár megabajtů dat, ale nic zásadního. Díky Archive.org si tak můžeme připomenout (nebo poprvé v životě vyzkoušet), jak vypadal důležitý evoluční krok ve vývoji Windows. Přímo v systému si můžete vyzkoušet i jeho součásti v čele s hrami (hledání min!!!), legendárním notepadem a kreslením. Systém samozřejmě není plně funkční, ale spousta věcí v něm dělat bez problémů jde, rozhodně dostatek pro pořádnou nostalgickou jízdu.

Ale to pořád není vše. J Archive.org zpřístupnil i velkou spoustu softwaru pro Windows 3.11, který si můžete taktéž v prohlížeči pustit. Centrum pro Windows 3.x na Archive.org najdete na téhle stránce.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

225463 přečteno

Doporučujeme

Nahoru