Bezplatný upgrade na Windows 10 - poslední 2 dny

Všichni uživatelé legálních operačních systémů MS Windows, kteří touží po bezplatném upgradu na Windows 10, by již dále neměli váhat. V pátek 29. července 2016 totiž končí roční období, které Microsoft vyčlenil pro možnost bezplatně získat Windows 10. Díky (poněkud zvláštnímu) časovému posunu jde vlastně o sobotní poledne. Ostatně podívejte se na oficiální odpočítávání přímo ze stránek MS.

Odpočet pro free upgrade na Windows 10

Důležité upozornění: Do zmíněného termínu je zapotřebí upgrade/instalaci skutečně provést. Stažení dat není postačující.

 

Podmínky pro upgrade

Bezplatný upgrade je připraven pro uživatele legálních verzí systémů Windows a to konkrétně verzí Windows 7 a 8.1. U Windows 8 je tak nutné nejprve přejít na verzi 8.1 a následně provést zmíněný upgrade.

Upgrade na Windows 10

 

Musím upgradovat?

Rozhodně nemusíte. Pokud jste ostatně vydrželi odklikávat všechny varovné a jiné otravné zprávy systémové lišty, od soboty se jich už nemusíte obávat. (I když se nabízí možnost limit prodloužit, MS dal poměrně jasně najevo, že k prodlužování nedojde. Otázkou zůstává, jestli nepřijde jiné zvýhodnění.)

 

Chci rovnou instalovat

Původně bylo nutností provést upgrade (tím došlo k zavedení PC do databáze platných zařízení a uživatel tak získal instalační klíč a až poté mohl přímo instalovat), ale to již několik měsíců neplatí. Pokud tak chcete rovnou instalovat, stačí si zajistit instalační médium a spustit přímou instalaci. Někteří uživatelé varují před tím, že tento postup vyžaduje přítomnost původního systému na disku, ale dle všeho ani toto není podmínkou a MS si vystačí s vlastním záznamem o zařízení.

Windows 10

 

Jakou verzi systému získám?

Převod verzí postupuje dle tohoto schématu:

Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium -> Win10 Home

Windows 7 Professional, Ultimate -> Windows 10 Pro

Windows 8.1 -> Win 10 Home 

Windows 8.1 Pro, Pro Student, Pro WMC -> Windows 10 Pro

 

Jaká bude cena po termínu?

Aktuálně se prodává systém Windows 10 na většině internetových obchodů v rozmezí 2 200 - 2 900 Kč u verze Home a od 3 000 do 5 900 Kč za verzi Pro. U levnějších OEM verzí je vhodné podotknout, že jde o speciální verzi, kterou si můžete zakoupit ke konkrétnímu HW, se kterým bude následně spjata.

Zajímavost: Pokud se budete snažit nainstalovat na PC s Windows 10 jinou verzi s jiným klíčem, velmi pravděpodobně nepochodíte.

 

Jak zjistím, že je systém aktivován?

Pokud si nejste jisti, zda je váš nový systém opravdu aktivní a neběží v 30 denní lhůtě na aktivaci, postupujte následovně. Stiskněte kombinaci kláves Windows + Pause a dostanete se do položky Systém. Zde najdete veškeré důležité údaje o vašem PC – instalovaný systém, typ procesoru, název PC a ve spodní části najdete i ID produktu s informací, zda byl systém aktivován.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru