Co znamená hodnota DPI na myši a jaké je nejlepší nastavení pro hráče?

Při výběru nové myši je DPI jedním z nejčastějších parametrů. Co přesně ale hodnota DPI znamená a platí vůbec pravidlo „čím víc, tím lépe“?

Koupě nové myši k PC není vůbec tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Je třeba si zvážit všechny důležité faktory, abychom byli s výběrem spokojeni. Nejlepší je začít od těch nejzákladnějších jako určení, k čemu vlastně myš budeme používat.

Dále si zvolíme, jestli chceme klasickou kabelovou nebo bezdrátovou myš a podle rozměrů vybereme velikost myši tak, aby nám přesně sedla do ruky. Pro někoho může být podstatné to, aby byla myš tichá, jinému zase vyhovuje více tlačítek a možností přizpůsobení. U většiny myší je ale uvedena i hodnota DPI. Co přesně toto číslo udává?

Co znamená hodnota DPI na myši?

Označení je odvozeno z anglického „dots per inch“ a ve zkratce znamená citlivost myši. To, jak rychle se kurzor pohybuje po obrazovce, udává právě číslo DPI. Vyšší hodnota značí vyšší citlivost myši, která tak dokáže lépe rozpoznat povrch, na kterém je položena.

Ukážeme si to na jednoduchém příkladu. Pohnete-li myší o kousek doprava při nízkém DPI a poté uděláte stejný pohyb s vysokým DPI, kurzor myši na obrazovce se posune dále ve druhém případě a to i přesto, že senzor na spodní straně myši ušel v obou případech stejnou vzdálenost.

V praxi to znamená, že vyšší DPI si vybírají zejména hráči akčních stříleček. A má to i jednoduchý důvod: myš je citlivější na pohyb a při míření tak hráči potřebují méně pohybu k tomu, aby se s kurzorem pohnuli a dostali na požadované místo. Ne všem hráčům ale vysoké DPI vyhovuje a jako standardní hodnoty citlivosti myši při hrách se udávají hodnoty 400-800 DPI.

Většina lepších myší již má hodnoty DPI uvedeny přímo v názvu. Pokud se tam údaje nenacházejí, v oficiálním popisu už budou určitě. V případě, že jste se k hodnotám DPI nedopátrali ani tam, nepotěšíme vás. V případě, že výrobce DPI neuvádí, je velká pravděpodobnost, že hodnoty budou nízké.

DPI a Sensitivita

Citlivost, DPI, sensitivita - tyto pojmy jsou často zaměňovány, i když každý vyjadřuje cosi jiného. Zvýšením DPI sice získáme to, že myš bude citlivější, ale nepleťme hrušky s jablky. DPI vyjadřuje hodnoty fyzických parametrů hardwaru myši, zatímco sensitivita (citlivost) je obvykle udávána softwarem, například přímo ve Windows.

Proto si můžete nastavit nízké DPI a vysokou sensitivitu a naopak. Pokud je od softwaru vyžadováno, aby citlivost kompenzoval hardware s nízkým DPI, uživatelé se mohou setkat s kolísavým výkonem při přiblížení cíle nebo při detailní práci v grafickém programu.

Jak vybrat herní myš podle DPI?

Na rozdíl od myší pro běžné používání jsou herní myši specifické. Hráče totiž nezajímá jen velikost, barva nebo to, jestli jim padne do ruky. Samozřejmě, že tyto parametry zohledňují, ale podstatnější jsou pro hráče i jiné technické parametry. Jedním z nich je také hodnota DPI.

Odrazí se to sice na ceně, ale do kvalitní herní myši se vyplatí investovat. Zvlášť, když během několika let používání dostane pořádně zabrat. Herní myš by měla mít minimálně kolem 3000 DPI, aby byl pohyb kurzoru přesnější. Není ale na škodu vybrat myš s 10 000 DPI a výše. To pro případ, že byste si chtěli s citlivostí do budoucna hrát, případně změníte styl hry a zjistíte, že vám vyhovují vyšší hodnoty.

Jaké jsou nejlepší hodnoty DPI pro hráče?

Různé herní žánry, a dokonce i rozdílné hry v rámci žánru, vyžadují různá nastavení DPI. Všechno ale závisí zejména na vás a vašich preferencích. Někdo může ve střílečkách hrát na vysokém DPI, jinému zase vyhovuje nižší číslo. Totéž platí i ve strategiích, MMORPG hrách i MOBA žánru.

Ve zkratce tak vyšší DPI oceníte ve hrách, kde se vyžadují rychlé reakce bez nutnosti pohybu ruky po celé podložce. Opět ale neplatí žádné pravidlo a každému vyhovují jiná nastavení.

Všechno je to tedy o pocitu. Pro lepší pocit můžeme použít takzvaný „360 stupňový test“, kdy měříme vzdálenost, kterou musí myš ujet, aby se naše postava ve hře otočila o plných 360°. Tímto způsobem lze zjednodušit nastavování DPI pro konkrétní hru. Následovat by mělo experimentování s nastaveními přímo ve hře. Tam lze volit sensitivitu kurzoru a doladit si tak herní zážitek na maximum.

Obecně se doporučuje začínat na hodnotě 800 DPI při rozlišení obrazovek 1080p a 1440p. Namísto toho, abyste ale neustále měnili DPI, vyzkoušejte měnit zejména citlivost kurzoru myši v menu dané hry (eDPI – effective dots per inch). Ušetříte si tak čas a pravděpodobně dosáhnete i přesnějšího nastavení.

Jak nastavit citlivost myši

Většina kvalitnějších myší, ať už herních nebo kancelářských, má vlastní DPI tlačítka. S těmi můžete libovolně pracovat a měnit si tak citlivost myši kdykoli pomocí několika stisku. Pohybujete se ve Windows? Snižte si DPI a pracujte pohodlně. Zapínáte hru? Tak si rovnou zvolte DPI, které vám vyhovuje a na které jste zvyklí.

U lepších myší jsou standardem i doprovodné aplikace přímo od výrobce. V nich si nastavíte myš detailně včetně DPI, případně budete používat výchozí profily s fixně danými hodnotami. Ty si pak měníte pomocí tlačítek na myši k tomu určeným. Je proto dobré se nechat inspirovat u jiných hráčů na internetu a jejich preferencích citlivosti myši, ale podstatnější je, jaké nastavení vám vyhovuje.

Vybrat si myš s vysokým DPI?

Jak jsme již zmínili, myš s vysokým maximálním DPI je rozhodně výhoda. Uživatelé tak mají více možností přizpůsobení na různé činnosti. Vyšší hodnoty DPI se mohou hodit jak pro hry, tak pro uživatele s většími obrazovkami.

Pokud je totiž běžnou náplní práce (nebo hry) přecházení z jedné strany obrazovky na druhou (běžná praxe ve strategických hrách), pak je možnost zvýšit DPI opravdu vítaná.

A naopak. V případě, že je nutná co nejlepší přesnost, nižší DPI přijde vhod. Využití tak najde při práci v grafických programech nebo u hráčů, kteří chtějí mít „pevnější ruku“ při míření.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453166 přečteno

Doporučujeme

Nahoru