Continuum – největší lákadlo mobilních Windows 10

Už samotný název funkce evokuje pokračování a navazování, což je přesně to, co Continuum dělá. Navazuje používání mobilního telefonu na používání „počítače“, respektive do podoby počítače naroubovaného telefonu.

K tomu je potřeba pár zásadních vylepšení, která současné telefony (s Windows Phone) nenabízejí. V první řadě jde o univerzální konektor USB-C, v druhé o dostatečný výkon a ve třetí o OS Windows 10 Mobile. Proto se Continuum objeví pouze na nových telefonech, v prvním sledu pak na Lumii 950 a 950 XL.

Dok je bránou ke skoro-počítači

Continuum slibuje v mžiku proměnit mobil ve skoro-počítač. Po připojení USB-C kabelu do telefonu by vám měl nabídnout plnohodnotné zobrazení na monitoru a plnohodnotné periferie včetně myši, klávesnice nebo třeba externího disku. Díky USB-C konektoru se opravdu můžeme těšit na to, že všechna tyto připojení pojedou přes jediný konektor úplně bez problémů, ostatně podobný systém využívá i nový Macbook, který taktéž disponuje jediným USB-C konektorem. Jenže všechno tohle musí něco zprostředkovat – a tím něčím je dok (tzv. Display Dock). Malá (ale zatím nechutně drahá) krabička, která na jedné straně disponuje vstupem/výstupem na USB-C, na straně druhé pak spoustou konektorů: HDMI, DisplayPort, několik USB a USB-C.

Jak Continuum vypadá vám ukáže video od portálu Mobilmania

Na telefonu pak jen spojení nastavíte a můžete si užívat toho, jak váš telefon využívá „dospělé“ příslušenství k zastání práce skutečného PC. Ale i Continuum má nějaké ty háčky…

Jedno zařízení, dva zážitky

Z mobilního telefonu PC neuděláte. To je dáno už architekturou ARM vs. X86, kdy pro spuštění desktopových (tedy tradičních) programů potřebujete X86 procesor, který se v Lumiích přinejmenším v této generaci neobjeví. To znamená, že i na velké obrazovce nepoběží klasické „windowsy“. To samé platí pro aplikace, u kterých si budete muset vystačit s těmi ze Storu, tedy s Universal Apps (které jsou kompatibilní mezi mobilem, tablety i PC).

Zdroj: Microsoft

Prostředí Continua má i další omezení, tím největším je zcela nepochybně chybějící multitasking ve smyslu několika aplikací na jedné obrazovce – to se prozatím nekoná a naráz budete moci pracovat pouze s jednou fullscreenovou aplikací. Není se ale čemu divit, i iPady mají s multitaskingem docela potíže (podporují ho jen ty nejnovější) a náročnost na výkon je prozatím stále omezujícím faktorem. Tady navíc naráz funguje telefon i Continuum, takže osmijádro v Lumiích má o zábavu postaráno.

Naopak aplikační základna by měla být poměrně široká (ne hned, ale rychleji než u běžných mobilních aplikací pro stávající Windows Phony), protože Universal Apps mají konečně smysl a to i díky tomu, že je ve Windows 10 lze normálně spouštět v rámci Plochy jako samostatná okna.

Po dobu používání Continua navíc můžete stále používat běžným způsobem i mobilní telefon, takže jeho připojením k doku z něj nezůstane jen pohon pro monitor a příslušenství.

Cena

Pokud bychom někde viděli problémy s prosazením Continua, tak je to finanční nákladnost. Za samotný Display Dock dáte 99 dolarů (u nás tak 3 000 Kč) a telefon pořídíte za dalších alespoň 17 000 Kč. To znamená 20 000 Kč, alespoň dokud Lumie nezlevní (a to teprve ke konci roku mají přijít na trh), nebo šikovní občané Číny nevyrobí alternativu pro Display Dock za 5 dolarů i s poštovným.

Těžko si tak někdo Continuum koupí cíleně jako náhradu za PC, avšak pro majitele nových Lumií to může být příjemný bonus. Budoucnost tohoto, nebo podobného řešení je ovšem ve hvězdách – potenciál na masové rozšíření tu zcela jistě je. USB-C a dostatečný výkon budou brzy i v levnějších modelech a idea jednoho přenosného zařízení, které jen připojíte k doku a máte skoro-počítač, není vůbec špatná, obzvláště v momentě, kdy by se doky začaly vyskytovat i na veřejných místech, třeba na vysokých školách, kde by si každý mohl připojit svůj mobil a plnohodnotně pracovat v důvěrně známém uživatelském prostředí.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
vaclav kchop
vaclav kchop

mam instalovanej WINDOUS 10 NEJDI MNĚ PŘES USB KABEL Z TAHNOUT FOTKY Z MOBILU PŘI 7 NEBYL ŽADNÝ PROBLEM NEVÍM JAK NA TO za odpověd předem děkuji kchop vaclav

15.03.16 13:13 reagovat

Martin
Martin

ACer Jade Primo bude mít Continuum již v základním balení a tedy bez příplatku.

16.10.15 17:22 reagovat

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453484 přečteno

Doporučujeme

Nahoru