Čtvrteční recenze (#11): Crusader Kings II

Právě první díl Crusader Kings byl hrou, která studiu Paradox zaručila trochu jiné vnímání v očích hráčů. Po precizních, velmi specifických, ale poněkud sterilních strategiích jako Europa Universalis a Hearts of Iron přišel simulátor středověkého vladaře v hloubce, která zachovávala poměrně snadnou přístupnost, ale zároveň umožňovala zasáhnout do dějin zcela zásadním způsobem. Ano, udělat z Přemyslovců vládnoucí dynastii nejen ve Střední Evropě, je balzámem na duši každého historie znalého českého hráče.

Další ze série recenzí najdete ZDE

Druhý díl přináší modernější zpracování, spoustu zásadních DLC a také napojení na další hru od Paradoxu, Europu Universalis IV, do které si můžete s příslušným DLC naimportovat stav svého světa z Crusader Kings 2. Nejprve se však zaměříme na DLC, které svými zásahy do samotné hry vzbuzují nepříjemnou otázku, zda se vůbec vyplatí základní hru hrát, když DLC toho nabízejí tolik navíc.

Přehled (zásadních) DLC

Zcela zásadních DLC pro CK2 je 11. Kromě nich však existuje ještě celá řada dalších, které hru dokáží zpříjemnit, ale zas tak důležité nejsou – tyto menší DLC můžeme rozdělit do tří základních směrů, a to do hudebních (přidávají tematickou hudbu), portrétových (přidávají portréty postav z různých období/národů) a jednotkových (různý design jednotek podle národů). Teď už ale k těm velkým DLC, která se ve hře prostě vyplatí mít (ty zvýrazněné byste neměli minout rozhodně):

  • Sword of Islam – DLC obsahující „vše s Islámem“, tedy nové panovníky i celé dynastie, stejné jako mechanismy (polygamie a dekadence). Do herní mapy přidává Západní Afriku.
  • Legacy of Rome – DLC zaměřující se na Byzantskou říši a Ortodoxní církev. Součástí jsou události pro byzantského císaře, nový typ jednotek, nebo další záminka pro vyhlášení války (Znovudobytí Říše).
  • Sunset Invasion – zajímavé DLC, které do hry přináší smyšlenou invazi bojovných Aztéků do Evropy v 13. století. Aztéčtí nájezdníci tu fungují jako typická plenitelská horda.
  • The Republic – přídavek umožňující hrát tradiční obchodní městské státy.
  • The Old Gods – optikou českého hráče asi nejzásadnější DLC vůbec. Umožňuje totiž hrát již od roku 867 a z pohanské víry tvoří plnohodnotnou alternativu k další velkým náboženstvím ve hře. To samé dělá pro Zoroastrismus, který pro nás ovšem není tak atraktivní.
  • Sons of Abraham – další náboženský přídavek, tentokrát samozřejmě o Judaismu.
  • Rajas of India - nejen plochou obrovské DLC, vždyť přidává celou Indii (300 provincií). K tomu tři nová náboženství (Budhismus, Džinismus a Hinduismus), nebo třeba válečné slony.
  • Charlemagne – S Karlem Velikým se start hry posouvá o další století zpět, konkrétně do roku 769. Kromě toho přináší i možnost úpravy rodů, nové klimatické a sezónní vlivy, nebo předělaný systém regentství.
  • Way of Life – toto DLC se soustředí na „micromanagement“ vašeho vladaře, kterého si můžete lépe přizpůsobit díky novým událostem a Focus systém, který vám dovoluje zaměřit se na jednu oblast, ke které pak vladař tíhne – třeba vládnutí, obchod, lov, válčení, rodinu, svádění, intriky, nebo náboženství.
  • Horse Lords – velmi zajímavé DLC, které přináší vládu Nomádů, klanovou politiku, hordy, tributy a velký kus nové mapy ve Střední Asii.

Kromě těchto 10 řadíme mezi zásadní ještě Europa Universalis IV Save Game Converter, který vaši hru převede do podoby stravitelné pro další hru od Paradoxu, která se soustředí na pozdější historické období. Takže pokud třeba vytvoříte mocné české království v Crusader Kings 2, tak si za něj budete moci zahrát i v Europě Universalis IV. Jelikož se mechanismy i obsah her zásadně liší, při převodu dojde k výrazné konverzi a úpravě, případně kvůli neexistenci ekvivalentů pro některé prvky z CK2 můžete v EU4 o něco málo i přijít, ale v zásadě jde o splněný sen stratégů, kteří chtějí projít tisícem let (nejen) evropského vývoje ve strategiích s ohromující hloubkou.

Už z výčtu zásadních DLC je zřejmé, že „to nebude levné“. Není. Kompletní sestava včetně drobných obsahových přídavků vyjde na Steamu zhruba na 4 000 Kč. Pokud si však dáte chvíli práci a najdete si klíče pro DLC na jiných prodejních kanálech, můžete se dostat řekněme na polovinu této částky – pokud byste si počkali na nějakou tu větší slevu, tak i na méně a to klidně i přímo na Steamu.

CK2 umožňuje náhled na mapu z různých pohledů, tenhle rozděluje mapu podle náboženství

Každopádně je otázka, zda se CK2 vyplatí hrát i bez přídavků, těžko zodpověditelná – v době vydání byl CK2 plnohodnotná hra, která si zasloužila velkou chválu, ale to jsou už 3 roky, v nichž došlo k razantním úpravám. Na DLC se také nelze dívat tím způsobem, že „využijete jen málo“, takže si koupíte jen Old Gods, protože chcete vládnout s pohanskými Přemyslovci, zatímco Islám nebo Byzanc jdou mimo vás – DLC totiž upravují svět, ve kterém hrajete a právě komplexita světa a mechanismů pomáhá celý zážitek zintenzivnit. A pro hru kalibru CK2 je to zcela zásadní – zážitek ze hry neovlivňují pouze možnosti, které máte vy sami, ale také vše kolem, od cizích náboženství, přes mongolské hordy, italské obchodní republiky až po přesah do Indie a prostý fakt, že frakce mají správný erb a vlastní design jednotek.

O čem to vlastně je?

Co kdybyste si mohli vybrat postavu oplývající určitou mocí ve středověké Evropě, kterou můžete provést válkami, intrikami a sňatky, dokud nezemře? A až zemře, tak pokračovat v kůži jejího dědice? Přesně to, jako real-time strategii, nabízí Crusader Kings 2. V kůži (nejčastěji) evropského feudála se snažíte prosadit sebe a své dědice, abyste se zapsali do dějin co největším písmem. Nejde přitom pouze o moc, ale také o prostředky k jejímu dosažení – budete pohanský král, nebo císař Svaté Říše Římské, nebo třeba vojevůdce mongolské hordy? Hra většině reálných prvků přidává unikátní prvky hratelnosti, které určují, na co se ve hře musíte soustředit podle toho, co je pro vaše náboženství, státní zřízení a geopolitickou situaci opravdu důležité.

Wendish Empire je víceméně smyšlená říše, kterou lze vytvořit hlavně s národy východní Evropy a je tak i logickou volbou pro dobyvatele z řad Přemyslovců

Jako panovník (ne nutně svrchovaný, můžete být i vazalem krále, císaře, nebo třeba vévody) máte k dispozici zdroje svých provincií, zdroje provincií svých vazalů (pokud jste s nimi zadobře…) a také diplomacii. Staráte se o svůj dvůr, o sňatky své i v rodině a u svých dvořanů, a snažíte se svůj vliv zvyšovat. Svrhnout svého lenního pána, zpacifikovat vazaly, dobýt sousední říše, konvertovat k náboženství, které je vám po chuti, zasít svou kulturu do širokého okolí, prosperovat.

Šíře hry je pro nováčky těžko představitelná (dobré tipy pro první hraní i obecný přehled najdete v tomto anglickém návodu), takže vhod přijdou tutoriály, které jsou velmi dobře provedeny a vždy si berou za cíl jen dílčí prvky, protože zkombinovat je budete muset už sami – už kvůli tomu, že možností je opravdu nekonečně mnoho.

Lepší grafika a AI

Už první CK přinesl velmi zajímavou „špinavou a temnou“ grafiku, která pomáhala navodit správnou atmosféru středověku. Dvojka jde ale s dobou, takže nabízí mnohem čistší a kvalitnější vzhled, a což je ještě mnohem důležitější, přehledné a líbivé uživatelské rozhraní.

Hra je trojrozměrná a nevypadá vůbec zle, boje jsou znázorněny pouze schematicky

Ještě zásadnější jsou ale změny v AI, které jsou mnohé, ale shrnout bychom je mohli do dvou vlastností: stabilita a uvěřitelnost. V prvním Crusader Kings byl problém udržet monarchii po kupě, ať už kvůli rebelujícím vazalům, nebo nestabilní zahraniční politice. Ne že by ve dvojce cílevědomí cizí panovníci a vlastní vazalové neexistovali, ale už se nechovají jako utržení ze řetězu. Pokud chcete, můžete vyznění hry výrazněji kočírovat. Jasně, když vám nečekaně umře vladař, na jehož místo nastoupí neschopný a neoblíbený dědic, věci pořád mohou nabrat rychlý spád, stejně jako když naštvete svého dlouholetého spojence, ale aspoň víte, za co to schytáváte. A to je skvělé, protože zatímco v sérii Total War je hyperagresivní AI, která na vás zaútočí prostě proto, že máte kus společné hranice, snesitelná, v Crusader Kings se podobné chování zrovna nevyjímá.

(Z)hodnocení

Pokud máte s podobnými hrami pozitivní zkušenost, pak není co řešit. Crusader Kings 2 i díky svým datadiskům nabízí bezprecedentní hloubku a zábavnost, která vás neomrzí stovky hodin. Můžete v ní experimentovat a plnit si drzé sny o překopání středověké historie, nebo zjistit, jak by asi vypadala Hra o trůny jako komplexní na dynastie zaměřená strategie (mimochodem Píseň ohně a ledu existuje jako mód pro CK2). Pokud navíc plánujete hrát i Europu Universalis 4, idea (i její provedení) kontinuity mezi těmito tituly je prostě příliš velkým lákadlem, než aby se dala ignorovat.

Hru Crusader Kings II si můžete koupit v obchodě Xzone.

HODNOCENÍ: 9,5/10

 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru