Drony změní svět, když jim to dovolíme

Dron je vlastně obyčejné bezpilotní letadlo. Název drone se však čím dál více pojí s představou malého bezpilotní letadlo, nebo helikoptéry, kterou lze využít k mnoha činnostem, někdy i bohulibým, zatímco pod bezpilotním letadlem si představíme spíš využití ve vojenském průzkumu a boji. Přesto však oba pojmy v zásadě splývají, a když mluvíme o dronech, může jít o průzkumné letadlo počítající stavy ohrožených zvířat, létající kameru fotící nemovitost na prodej, ale i útočný stroj určený k likvidaci nepřátel bez ohrožení zdraví vojáků.

Výhody dronů

Drony jsou levné a šikovné. Malé létající stroje dokážou manévrovat, a když spadnou, nic strašného se nemusí stát, ať už s ohledem na finanční ztrátu na dronu, nebo na způsobenou škodu na okolí. Pokud je dron vybaven kamerou, zastane práci mnohem dražších zařízení, ať už při filmování, novinařině, nebo tam, kde jsou podobné stroje novinkou, například při filmování a focení nemovitostí realitní kanceláří.

Cena, pro jednotlivce dostupná, pro větší společnosti a státy až zanedbatelná, spolu s unikátní použitelností pro bezpečné plnění nejrůznějších úkolů, dělá z dronů zásadní nástroj, jehož důležitost v budoucnu jenom poroste.

Kontroverze s drony spojená

Drony jsou, jako každá technologie, zneužitelné. Je tak snadné s nimi narušovat soukromí a to i mimoděk, že se o jejich masivnějším použití v městské zástavbě příliš neuvažuje. Dalším problémem je manévrovatelnost dronů – v zásadě velmi dobrá, ovšem opět je problém v městské zástavbě, tentokrát z důvodu nepředvídatelného a poměrně silného proudění vzduchu. Možnost, že drona vezme průvan a mrští jím do drátů elektrického vedení je nejenom zcela reálná, ale také hojně zmiňovaná jako důvod pro jejich obecný zákaz. Největším problémem i do budoucna bude ale otázka ochrany soukromí, které dron dokáže narušit s naprostou lehkostí a nenápadností – pokud vám připadá, že se bulvární novináři už teď dostanou všude, představte si, co dokážou s drony. O sousedech nemluvě…

Možnosti využití…

…jsou neomezené. Až na jednu výjimku se nebudeme zabývat vojenstvím, přesto najdeme tucet zásadních polí, na kterých drony slaví, nebo brzy zaznamenají velký úspěch.

Netušené možnosti pro novináře

Investigativní novinařina zažije s drony žně. Nebezpečná místa už nebudou žádnou překážou – v případě ztráty drony půjde o škodu více než snesitelnou, což se nedá (opravdu nedá?) říct o životech žurnalistů. Těšit se můžeme i na záběry z různých úhlů, které by byly jinak možné jen s pomocí helikoptéry, která je přeci jenom trochu dražší a nápadnější.

Dodávky zboží, nebo třeba pizzy

Některé společnosti by drony rády využívaly jako automatizovaného logistického pomocníka, který by dovážel nejrůznější zásilky. Věříme, že by dron svou ohleduplností ke zboží a důsledností předčil mnohé pošťáky a roznašeče, takže jediným problémem zůstává pohyb v městské zástavbě.

Průzkum i přímá pomoc po přírodních katastrofách

Drony se dokážou pohybovat i v místech, která jsou pro lidskou nohu nedostupná. Zasáhnou tak i na místech, kam by se pomoc dostala později (pozdě) a mohou účinně pomoci – donáškou léků, potravin i vody. Navíc se pomocí nich dají snáze lokalizovat přeživší a snaha záchranářů se pak napne tím správným směrem.

Inspekce strojů, třeba těžebních

Už dnes se drony používají pro dohled nad těžebními věžemi, které ze země pumpují ropu. Dostanou se i na místa, kam člověk ne, nebo jen s velkým rizikem, takže jde o bezpečnější a účinnější prevenci rozsáhlejších problémů technického rázu, kterým se občas těžební stroje nevyhnou.

Pomoc pro záchranáře

Hledání osob v těžko přístupném terénu je pro drony hračka. Díky své velikosti mohou efektivně prohledávat i místa, kam se člověk (bezpečně) nedostane. Díky tomu mohou být i užitečnější než nesrovnatelně dražší (na pořízení i provoz) vrtulníky.

Monitorování zvířat v divočině

Drony dokážou automaticky a spolehlivě monitorovat pohyb a stavy divokých zvířat, což pomůže přírodovědcům v jejich bádání. Potenciál vidíme i v ochraně před pytláky, kdy by drony mohly narazit na pozůstatky činnosti snadněji a rychleji, než se to daří ochráncům přírody.

Dohled nad hospodářstvím

Dron, nejlepší přítel zemědělce? I to se může stát, protože kontrola rozsáhlých hospodářství může zabrat opravdu dlouhý čas – s dronem to půjde rychleji, důsledněji a levněji.

Mocný nástroj v rukou policie

Drony jsou jako kamery v ulicích, jen se volně pohybují v prostoru a dokážou tak zasáhnout přesně tam, kde policie potřebuje. Špehování zločinců a podezřelých se jeví jako samozřejmé využití, ovšem opět narážíme na problém s ochranou soukromí…

Kontrola odlehlých míst

Ať už kvůli ochraně přírody, nebo dohledu nad státními hranicemi, drony dokážou bez větších zásahů lidského personálu provádět dohled nad určitým územím.

Úžasné sportovní reportáže

Adrenalinové i běžné sporty se s využitím dronů ještě více přiblíží divákům v televizích. Nemůžeme asi čekat, že budeme Messimu koukat přes rameno, protože takový nastřelený dron by byl asi pořádný průšvih, ale u sportů, kde nic nepředvídatelně nelétá vzduchem nám dron nabídne fantastické záběry.

Realitky už se na drony třesou

S využitím fotek a videí, které drony za pár minut dokážou pořídit z různých výšek a úhlů, se budou reality prodávat samy. Efektní reklamy si přitom bude moci dovolit každá realitka pro každý objekt, protože drony jsou levné.

A bulvární novináři také

Taky vám připadá, že jsou paparazziové málo drzí a že ty topless fotky slavné herečky mohli pořídit z větší blízkosti? Ano, drony to umožní a nějaká ochrana soukromí bude jedno jak oněm novinářům, tak i čtenářům.

Dodávky lékařského vybavení do první linie i na území nepřítele

A je tu ono jediné vojenské použití, které jsme předesílali. Drony se používají i k útoku, ale dokážou zachraňovat životy. Proklouznout kolem nepřátel a dodat potřebné lékařské vybavení je pro drony hračka, ovšem dopad je zásadní.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453484 přečteno

Doporučujeme

Nahoru