GLASS – brýle podle Googlu

Jeden z nejvýraznějších produktů a vynálezů posledních let má na svědomí Google s jeho „chytrými brýlemi“. Víte, co všechno dovedou a jaká je jejich budoucnost? V první řadě je potřeba ke Google Glass přistupovat jako k experimentu, který má k masivnímu rozšíření mezi koncovými uživateli ještě docela daleko. Přesto už tyhle brýle dokázaly spoustu lidí nadchnout, naštvat i vyděsit.

První zásadní otázka „Na co ta pitomost je?“ zatím nemá jasnou a uspokojivou odpověď. Částečně si tím asi není jistý ani samotný Google, který spíše sonduje situaci a hledá pro svůj výjimečný kus techniky nějaké uplatnění. V poslední době zájem o Google Glass uvadá, aleto je způsobeno hlavně menší aktivitou Googlu a vysokou cenou, kterou si mohou dovolit jen nadšenci, nebo větší vývojářské skupiny, které už pro Glass kutí software. Patnáct set dolarů prostě není málo a Google Glass se tak zatím většímu rozšíření úspěšně brání, což je možná dobře i pro samotný Google, protože Glass to schytává od kritiků z mnoha stran.

Hardware a možnosti

Google Glass v zásadě nejsou brýle…nepromítá totiž obraz na skla, ale přímo na sítnici oka. Proto je i základní varianta Google Glass bez skel. Google však dodává i nasazovací zatemňovací skla, někteří výrobci už začínají s vytvářením skel dioptrických.

Samotný „displej“, tedy obraz promítaný na sítnici, má vlastnosti jako 25palcový monitor s rozlišením 640x360 pixelů, na který se díváte z necelých dvou a půl metrů. Zobrazení tak stačí pro základní navigaci, základní prohlížení webu a běžné funkce.

Z dalšího hardwaru musíme zmínit senzory – polohové a pohybové, případně ovládání touchpadem. Dále je Google Glass vybaven fotoaparátem a hlasovým ovládáním, kompasem wifi a bluetooth. Google Glass má tak vše, co potřebuje, o poznání důležitější jsou a budou softwarová řešení, která přibývají pomalu, ale jistě. Pro Google Glass tak vznikají hry i užitečné programy, které známe ze smartphonů, v čele s produkcí samotného Googlu.

Fungování Google Glass ve skutečnosti není tak trhané, lag je způsoben nahráváním

Kontroverze? Ale kdeže…

Google svými chytrými brýlemi způsobil pozdvižení hlavně u ochránců soukromí, kteří poukazují na snadné šmírování, kterého se mohou majitelé tohoto špionážního superdoplňku dopouštět. Pomiňme fakt, že fotoaparát/videokamera se dá spustit pouze hlasovým pokynem, šmátráním rukou po brýlích, nebo výrazným mrknutím, ale jak by se mohl nechat někdo šmírovat brýlemi, ze kterých trčí malý projektor? Není pochyb o tom, že miniaturizace nahrávacích zařízení rozhodně může soukromí narušit, ale také není pochyb o tom, že to není případ Google Glass. Bohužel, hysterie okolo chytrých brýlí se stala záhy po jejich představení realitou, přičemž kombinace velkého bratra Googla a špiónského zařízení vyvolala v nemálo lidech paniku. I proto je dobře, že Google jde na věc pomalu – dost možná se ale v budoucnu zaměří spíše na korporátní klientelu, než běžné lidi. Při použití ve firemním prostředí by si navíc Google mohl vymýšlet i s cenou, kterou by pro masivnější rozšíření mezi lidmi musel nejprve výrazně (respektive mnohonásobně) snížit.

Závěrem pár videí inspirovaných Google Glass:

Naprostá klasika, která ukazuje korporátní využitelnost Google Glass:

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 1. díl

869569 přečteno

Doporučujeme

Nahoru