Instalace Windows z USB

Největší boom netbooků již máme za sebou, ale i tak se znalost instalování systému Windows z USB Flash Disku velmi hodí. Původně byl tento způsob vyvinut pro instalaci systému na zařízení bez vlastní optické mechaniky – netbooky, notebooky s přídavným diskem místo mechaniky, apod. Postupem času si ale rychlou a pohodlnou instalaci systému oblíbilo velké množství uživatelů, a tak vám přinášíme podrobný návod pro vytvoření bootovacího USB klíče.

Pro úspěšné dokončení návodu budete potřebovat:

  • Instalační DVD operačního systému (případně jeho ISO soubor)
  • Dostatečně velký USB Flash Disk (ideální jsou alespoň 4GB)
  • Vybraný program pro vytvoření vlastního boot souboru
  • Trpělivost – celá operace může trvat až desítky minut

 

WinToFlashBez ohledu na použitý program nebo operační systém bude třeba hned na začátku USB disk zformátovat (postará se o to přímo program pro tvorbu bootu). Proto si data z flash paměti předem zálohujte. Pokud máte připojeny další externí disky (ať už klasické nebo flash) a nejste si jisti, který vybrat pro formátování, doporučuji před formátováním odebrat všechna nepotřebná úložiště, abyste vinou omylu nepřišli o svá data.

Programy pro instalaci Windows z USB

WinToFlash

Tento sedmimegový freewarový pomocník vás pohodlně provede (dokonce i česky, i když značně strojově) kompletním nastavením a vytvořením bootovacího zařízení. Pomocí asi čtyř kroků vytvoříte požadovaný disk, který už poté stačí pouze použít. Podporuje systémy Win XP – 7. Jedinou nevýhodou je nemožnost přímé práce s ISO soubory, což ale vyřešíte pomocí programu na virtuální mechaniku (např. Daemon Tools).

 WinToFlash

A Bootable USB

Velmi jednoduchý a spolehlivý program. Stačí vybrat cílový USB disk a zvolit zda použít ISO soubor nebo vytvořit boot soubor z DVD. Pak již stačí jen čekat.

 

Windows 7 USB/DVD Download Tool

Velmi povedeným programem je nástroj přímo z dílny společnosti Microsoft – Windows 7 USB/DVD Download Tool. Jedná se o program určený přímo pro tvorbu boot souboru pro systém Win7. Nevýhodou pro někoho může být omezení na práci pouze s ISO souborem. Ovšem pomocí čtyř prostých kroků máte hotové bootovací zařízení.

 Windows 7 USB/DVD Download Tool

Nastavení bootování z USB

Na závěr je třeba nastavit na PC, které chceme přeinstalovat, bootování z USB zařízení. Při startu tohoto PC se stisknutím a asi třívteřinovým podržením tlačítka Del, F2, F11 nebo jiných (záleží na druhu použitého Biosu – vždy při startu je napsáno na obrazovce PC) dostaneme do Biosu, kde změníme prioritu bootování na USB zařízení. Poté již stačí znovu restartovat a nechat vložené USB zařízení.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru