Jak odstranit dočasné soubory z počítače přímo ve Windows?

Věděli jste, že dočasné soubory lze také odstranit přímo v systému Windows? K tomu, abyste se zbavili takzvaných „temporary files“ nepotřebujete žádný program třetích stran. Dnes už to umí tento operační systém udělat sám, bezplatně, efektivně a zejména podrobně. Ke smazání dočasných souborů z počítače vám od nynějška bude stačit tento jednoduchý návod.

Mazat dočasné soubory se doporučuje čas od času a to zejména ve starších nebo méně výkonných počítačích. Můžete si tak uvolnit místo na disku, ale také zrychlit chod PC a zvýšit plynulost procesů.

Co jsou dočasné soubory v počítači a proč je pravidelně mazat?

Dočasné soubory v počítači jsou digitální útržky - kousky dat, které se vytvářejí a používají v programech a aplikacích během krátkého období. Jsou jako pozůstatky vašich digitálních aktivit uloženy v krátkodobé paměti.

Jedná se například o systémové logy, cache a cookies, kopie dokumentů nebo údaje o procházení internetu. Pro lepší představu - smysl mají například při procházení internetu. První návštěva jakékoli stránky může být doprovázena delším načtením stránky, protože prohlížeč si ukládá statické (neměnné) prvky webu do dočasné paměti.

Jakákoli další návštěva stejné stránky už ale bude vypadat tak, že načtení proběhne mnohem rychleji, protože prohlížeč tyto prvky nemusí načítat z webového serveru, ale z paměti počítače (uložená dočasná data/soubory).

Je dobré vědět, že tento typ souborů do počítače ukládají mnohé programy, dokonce i ty, se kterými běžně nepracujete a neotevíráte je.

Proč byste se tedy měli obtěžovat s jejich vyčištěním? Inu, představte si úložiště svého počítače jako uklizený pracovní prostor. Pokud nepotřebné dočasné soubory pravidelně nečistíte, je to jako nechat si na stole hromadit papíry, dokud se z toho všeho nestane jeden velký nepořádek. Jako příklad programů zaměřených na odstraňování dočasných souborů uvedeme například CCleaner.

U těchto souborů to může zatížit váš drahocenný úložný prostor, zpomalit počítač a dokonce ovlivnit jeho celkový výkon. Odstranění dočasných souborů je jako malý jarní úklid počítače, které zajistí jeho plynulý a efektivní chod a uvolní místo na disku. Nebo malá službička počítači i vám, která výrazně pomáhá udržovat váš digitální prostor v nejlepší kondici.

Jak uvolnit místo v PC vymazáním dočasných souborů?

V počítačích s operačním systémem Windows se lze dostat k úložišti se všemi jeho součástmi, a tedy i dočasnými soubory. Můžete tak učinit přes vyhledávací pole vlevo dole, do kterého zadáte „Nastavení úložiště“.

Zobrazí se menu s Aplikacemi a součástmi, obsahem na pracovní ploše, dokumenty v PC i dočasnými soubory.

Po kliknutí na „Dočasné soubory“ se veškerý obsah zobrazí přehledně rozdělený do kategorií s podrobným popisem, co které pole znamená. Zde si můžete určit, které soubory si ponecháte a které naopak smažete.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru