Jak otevřít zip soubor?

Archivy s příponou .ZIP zjednodušují život již od roku 1989. Jde o komprimovaný formát, který dokáže do jednoho souboru zabalit prakticky neomezené množství jiných souborů a v neposlední řadě pak zmenšit jejich celkovou velikost. Zip archivy se tak hodí pro ukládání spousty drobných souborů, pro jejich přenášení, posílání emailem a samozřejmě i pro úsporu místa. Jak takové soubory otevřít – rozbalit, vám napoví tento návod.

Jaké programy použít pro rozbalení zip archivu?

Pokud hledáte návod na otevření archivů s příponou RAR, mrkněte na článek Jak otevřít soubor RAR?. Tento návod se týká pouze nejznámějšího a nejpoužívanějšího formátu .ZIP. Kupříkladu většina programů a aplikací na našem webu používá právě tuto archivační technologii pro snadnější stahování a uchovávání. Zároveň jde o nejjednodušší způsob komprimování, takže se nemusíte bát složitých postupů.

Obecný návod rozbalování: Bez ohledu na to, jaký program použijete, vždy hledejte tlačítko Extrahovat/Extract. Stačí tak v programu označit .ZIP archiv a kliknout na extrahovat. Často se pak program zeptá, kam má dané soubory rozbalit. Stačí tedy zadat požadovanou složku a spustit rozbalování.

 

Operační systém MS Windows 

Nejprve je dobré připomenout, že nejsnazší cestou k rozbalení .ZIP archivu je použití operačního systému Microsoft Windows. Od dob legendárního systému Microsoft XP (pravděpodobně ale až od SP3) je totiž možnost otevírání .ZIP souborů součástí Průzkumníka. Stačí tak dvakrát kliknout na .ZIP soubor a systém nám nabídne náhled do jeho útrob. Současně se aktivuje i tlačítko pro extrakci (viz obrázek). To stačí stisknout a dojde k rozbalení archivu do totožné složky (záleží na nastavení v systému – cestu lze volit, případně nechat vždy rozbalit do stejné složky).

Jak otevřít ZIP soubor v MS Windows

 

WinZip

Jasná jednička mezi programy pro práci se .ZIP archivy. Čeká na vás jasné a přehledné prostředí, které se ostatně u většiny podobných programů příliš neliší. Novější verze WinZipu si navíc poradí nejenom s otevřením stejnojmenných formátů, ale zvládnou i řadu dalších. U WinZipu stačí postupovat dle obecného návodu ze začátku článku - Otevřít vybraný .ZIP soubor a kliknout na Extrahovat/Extract.

Jak otevřít soubor ve WinZipu

WinRar

Slavný nástroj pro práci s formáty .ZIP a .RAR. Opět velmi přehledné prostředí a mírně rozšířená funkcionalita, minimálně u starších verzí byl rozdíl mezi WinRarem a WinZipem poměrně značný. V současnosti se již rozdíly v možnostech a schopnostech stírají. Pro otevření souboru stačí opět postupovat dle obecného návodu.

Jak pracovat s WinRarem

7-zip

Komplexní archivační program 7-zip si poradí nejenom s klasickým .ZIPem, ale i vlastním .7zip formátem. Oproti předchozím programům překvapí grafickou střídmostí, která jasně reflektuje jakýsi programátorský přístup ke komprimaci. Za jednoduchými ovládacími prvky se totiž skrývá obrovská řada funkcí a bohatost nastavení vám dovolí se soubory opravdové kejkle.

Otevření souboru v 7Zipu

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 2
Hlasováno: 9 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru