Jak streamovat hry z PC na Steam Deck (návod)

Konzole Steam Deck je vynikající přenosné zařízení, které vám přináší vaše oblíbené hry kdekoli. Pohodlně se připojíte na svůj Steam profil, odkud si stáhnete hry přímo do přenosné konzole a můžete hrát. Někdy ale přijde situace, kdy bude hra příliš náročná i na Steam Deck. V takovém případě můžete zvolit streamování hry z počítače přímo do Steam Decku, čímž velká část zatížení zůstane v PC a hra půjde na konzoli plynuleji.

Pokud vlastníte konzoli od Valve a chcete na ni streamovat hry přímo z PC, máte štěstí. Jedná se o velmi jednoduchý proces, pro jehož provedení potřebujete jen stabilní internetové připojení. Potom vám už nic nebrání ve streamování a hraní v lepších podmínkách.

Proč streamovat hry do Steam Decku?

S příchodem konzole od společnosti Valve se hráčům otevřely možnosti, jak si užít nejoblíbenější herní tituly kdekoli na cestách. Funkce Steamu s označením Remote Play vám umožňuje streamovat hry z PC přímo do Decku stejně jako Steam Link propojuje PC s vaším mobilním zařízením Android i iOS. Důvod, proč by někdo chtěl streamovat hry do konzole namísto toho, aby hrál přímo na PC lokálně, je velmi prostý.

Pokud vlastníte výkonný počítač, můžete pomocí funkce Remote Play využít výpočetní výkon svého zařízení. Streamováním do Steam Decku tak využijete více výkonu počítače a ušetříte výkon konzole, která má přirozeně méně výkonný hardware. Zejména u prémiových AAA titulů si tak můžete být jisti, že získáte ze hry maximum i na konzoli a nemusíte při tom sedět u počítače.

V tomto případě jste limitováni jen kompatibilitou her se Steam Deckem. Od Valve jsme již dostali poměrně obsáhlý seznam her, které na Decku spustíte samostatně i přes Remote Play. Výhodou streamování může být spuštění méně známých indie her, které nebyly pro konzoli optimalizovány, ale jelikož je prakticky spouštíte přes PC a výsledek do konzole jen streamujete, spustíte je levou-zadní.

Další výhodou streamování je šetření úložného prostoru ve Steam Decku. Hry nemusíte mít nainstalovány v konzoli, která má v nejvyšším modelu maximální velikost úložiště 512 GB, ale pohodlně na externím disku nebo přímo v PC. Úložný prostor Decku si rozšíříte microSD kartou, ale Remote Play je pohodlnou alternativou.

Aby toho nebylo málo, pomocí Remote Play funkce si ze Steam Decku bez problémů uděláte i ovladač. Stačí tak propojit konzoli s počítačem, vypnout zvuky konzole a máte v ruce ovladač, se kterým hra získá nový rozměr.

Jaké hry fungují s funkcí Remote Play?

Zakoupili jste si hru na Steamu a máte ji v knihovně? Výborně, můžete je hru spustit přes Remote Play i na Steam Decku. Samotné hraní na konzoli ale bude záviset na optimalizaci hry, která nemusí být nejvhodnější pro jiné, než PC použití. Zda je hra optimalizována na Remote Play si snadno zjistíte na stránce hry na Steamu. Nebo si prohlédněte přímo oficiální stránku s Remote Play podporovanými hrami.

Stručně a jasně – každá hra by se měla dát spustit přes Remote Play, ale jen ty s optimalizací si užijete naplno. Nepodporované hry budou vyžadovat více nastavení.

Jak streamovat hry do Steam Decku přes Remote Play?

Abyste mohli streamovat hry, potřebujete mít obě zařízení připojená ke stejné bezdrátové síti - PC i Steam Deck. Dále je třeba, abyste měli na PC spuštěný Steam a vybranou hru nainstalovanou. Potom je celý proces velmi jednoduchý.

Otevřete Steam knihovnu na Deck konzole a vyberte hru, kterou chcete spustit. Klepněte na šipku u Instalačního tlačítka a zobrazí se vyskakovací nabídka s dalšími možnostmi. Zvolte jméno vašeho PC a spusťte. Tlačítko Instal se změní na Stream a vy si můžete užít hru na Steam Decku pomocí Remote Play.

Že vše funguje tak, jak má, zjistíte velice jednoduše. Hra by se měla naráz spustit na PC i na Steam Decku. Počítač pak bude zrcadlit vše, co děláte na konzoli.

Pro ještě lepší zážitek ze hry si můžete nastavit na PC stejné rozlišení obrazovky, jaké máte na Steam Decku. Otevřete Steam aplikaci na PC a zvolte Nastavení > Remote Play > Advanced Host Options. Díky tomu bude PC méně zatížen, protože rozlišení obrazovky se bude shodovat se Steam Deckem. Stiskněte OK a je to.

Pokud se vyskytnou problémy s propojením, zkontrolujte, zda jsou obě zařízení připojena ke stejné internetové síti. Přetrvávají problémy? Vyzkoušejte restartovat obě zařízení po provedení změn popsaných výše.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Doporučujeme

Nahoru