Jak vybrat notebook

Není to snadné, notebooků je na trhu šílené množství a každý uživatel má různé potřeby. Právě otázka po tom, co od notebooku, respektive počítače (nevyřazujte dopředu ani ten stolní, má řadu výhod), očekáváte, by měla veškerému vybírání předcházet. Přesto začneme ještě jinak, tedy představením toho, co vám dnes vůbec může notebook nabídnout, což do jisté míry může formovat i vaše očekávání od kusu, který si nakonec vyberete.

Co trh nabízí

Notebooky se naštěstí poměrně rychle zbavily podkategorie „netbooků“, které svým nedostatečným výkonem spolehlivě sabotovaly uživatelské zážitky mnoha lidí, kteří se nechali zlákat na extrémní přenositelnost a „roztomilou“ velikost, tedy spíše malost. I dnes však nalezneme kusy, kterým byste se měli vyhnout, ať už od počítače chcete cokoliv – není totiž důvod, proč si kazit život využíváním elektroniky, která vás bude pouze brzdit a štvát.

Požadavky vysoké přenositelnosti dnes naopak splňují hlavně luxusní ultrabooky, do kterých patří i například MacBook Air, nebo již dnes taktéž legendární řada Asus Zenbook. Ultrabooky boomu naštěstí rychle „zobyčejněly“, takže si je dnes můžete koupit i za cenu, za kterou jste před sedmi lety kupovali nejlevnější „plečku“. Jejich výhodou je reprezentativní design, nízká váha a velmi kompaktní rozměry, mnohdy také vysoký výkon, ale to už si musíte připlatit.

Klasikou jsou stále „patnáctky“, které dnes často disponují již širokoúhlým FullHD displejem – do této kategorie patří běžné univerzální notebooky na „práci“ (prostě na cokoliv, co nevyžaduje extra výkon nebo váhu pod kilogram), které dnes zpravidla zvládnou i multimediální povinnosti (videa a filmy v 1080p, ať už na internetu nebo harddisku).

Nakonec bychom uvedli ještě herní notebooky – nutno poznamenat, že právě tato kategorie ušla asi nejdelší kus cesty za posledních 5 let, neboť grafické karty se staly výrazně efektivnějšími – dolů tak šla teplota a tím i náročnost na chlazení, což byl častý problém u poměrně levných a velmi výkonných herních notebooků v minulém desetiletí, který způsoboval časté problémy a snížení životnosti. Ani dnes ovšem chlazení ultravýkonných notebooků není příliš snadné, přesto je s moderními grafikami mnohem dostupnější takový stroj, který nejen rozjede náročné hry v hezkých detailech, ale také se neupeče už u intra.

Co od notebooku chcete?

Nejdůležitější část článku bude i tou nejkratší, protože pouze položí některé otázky, na které si musíte odpovědět, než k výběru přistoupíte. Nemusíte se nutně zaškatulkovat do kategorie „na doma“, „na cesty“, „na hraní“ a podobně, stačí, když si ujasníte, co od notebooku konkrétně chcete, zbytek pak zařídí trh s obrovským množstvím modelů, ze kterých vám určitě bude některý vyhovovat.

Chcete notebook často přenášet a používat na cestách?

Budete chtít notebook, který vydrží dlouho na baterii a je lehký – navíc se vám k němu bude hodit i brašna, která (podle toho, zda je v ceně produktu) může rozhodovat o tom, jestli se daný model cenově vyplatí nebo nikoliv.

Řešení: Popřemýšlejte o cca 13palckových noteboocích a zkontrolujte si, jestli opravdu daný model oplývá nadstandardní výdrží.

Chcete na notebooku hrát novější hry?

Budete potřebovat slušnou grafickou kartu a procesor alespoň na úrovni Intel Core i3.

Řešení: Samostatná grafická karta je nutností, ale dejte si pozor, aby se notebook příliš nezahříval. K velmi výkonnému notebooku si můžete přikoupit ještě podložku s aktivním chlazením (větráky) a rozhodně nikdy takový notebook nepoužívejte třeba v posteli na dece, kde byste blokovali výdechy větrání.

Chcete se na notebooku dívat na filmy a videa, nebo na něm rozumně pracovat například s Wordem nebo internetem?

Doporučujeme alespoň 15palcový notebook s FullHD rozlišením a plnohodnotnou klávesnicí (numerický blok). Zároveň nechcete model za šest tisíc, protože jeho pomalost by jakoukoliv práci s ním značně kazila. Byť se dá říct, že dnes tyto základní věci „zvládne“ každý notebook, trhané video, pomalé fungování a mizerná klávesnice vám spolehlivě tyhle naprosto obyčejné úkony znechutí.

Řešení: 15,6 palců, FullHD rozlišení a dostatečný výkon, aby vše dostatečně šlapalo. To už dnes nemusí znamenat extra vysokou investici, slušné notebooky i s Windows seženete kolem 12 000 Kč.

Chcete od notebooku reprezentativní vzhled?

Nejen ultrabooky dnes mohou zaujmout vzhledem, byť jsou svou elegancí právě tihle drobečci slavní. Za vzhled nemusíte ani moc připlácet, protože ruku v ruce s ním jde většinou i slušný hardware, který se stejně v nejlevnějších modelech moc často nevyskytuje.

Řešení: Tady musíte vybírat podle svého vkusu a podle toho, na koho chcete zapůsobit. Prověřenými ultrabooky jsou MacBooky Air a Asus Zenbooky, ovšem kvalitních strojů najdete více – musíte se však připravit, že za 10 ani 15 tisíc korun to nejspíš nebude.

Chcete od notebooku nízkou cenu?

Tak si dejte velký pozor, obzvláště pokud míříte pod 10 000 Kč, navíc s operačním systémem. Už několikrát jsme to v článku zmiňovali, ale opravdu se vyvarujte nákupu notebooků, které jsou příliš pomalé na to, aby se nezadýchaly, když na nich spustíte Office, internetový prohlížeč a video na Youtube – nešlo by o ušetřené tisíce, ale o vyhozené. Takové notebooky nelze doporučit ani naprosto nenáročným uživatelům, které by naopak takto poddimenzovaný stroj mohl od bližšího seznamování s výpočetní technikou odradit.

Zároveň platí, že velmi levné notebooky už z principu nebudou nikdy splňovat další z „nadstandardních“ požadavků, ať už na mobilitu, výdrž, herní výkon, nebo vzhled.

Řešení: Vraťte se o pár odstavců výše k notebookům pro běžné domácí použití. To co doporučujeme, tedy dostatečný výkon v běžně velkém notebooku, platí i zde – níže bychom nešli, ne snad z nedostatku respektu k vaší peněžence, ale naopak z velkého respektu k vašim nervům. Poznávacím znamením dostatečného výkonu jsou alespoň 4 GB RAM, disk SSHD (hybrid mezi SSD a HDD) a procesor alespoň Intel Core i3.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru