Jak vytvořit web

Chcete vlastní www stránky, ale nevíte, jak na to? Dnes je cest spousta, záleží jen na vašich schopnostech, ambicích a investici – časové a případně finanční. V zásadě však vždy budete řešit dvě věci – co a kam, přičemž obojí je stejně důležité. Pod co se schovává samotný obsah stránky, tedy její design i další věci, které s ní souvisejí – obrázky, text a podobně. Zato kam řeší, jak se tento obsah dostane na internet.

Obsah

Zajímáte-li se o téma tohoto článku, pravděpodobně nemáte mnoho zkušeností s tvorbou internetových stránek. V zásadě to ale není žádné drama – pokud máte ambice vytvářet časem opravdu kvalitní stránky, můžete se vrhnout cestou studia HTML. To je jazyk, ve kterém jsou internetové stránky napsány. Pokud se podívat na hlavní stránku Mujsoubor.cz, tak ta je tvořena HTML kódem, který má zhruba tuto podobu:

Ani zdaleka to není kód celý a ani zdaleka nemusí být kód běžné stránky takto složitý. Alespoň základy HTML se vám navíc budou hodit vždy, takže doporučujeme se seznámit s nejdůležitějšími pravidly a html tagy.

WYSIWYG

Pokud však chcete řešit hlavně náplň vašeho webu, můžete se s klidem obrátit na wysiwyg editory, které sice html kód tvoří, ale až na základě toho, jak vy chcete, aby stránka vypadala. Třeba chcete hezký obrázek v hlavičce? Do editoru ho šoupnete skutečně jako obrázek a ten vše převede do html kódu, kterému nemusíte vůbec rozumět.

Redakční systémy

Třetí možností jsou redakční systémy – to je asi nejatraktivnější možnost, protože web jako takový tvoříte přímo na internetu a nemusíte se pak zabývat tím, jak ho na internet dostat (tam musíte dostat jen onen redakční systém).

Redakční systém je například Wordpress – velmi intuitivní a počeštěný program, který spravuje vaši www stránku bez toho, abyste museli o html byť jen zavadit. Výsledky mohou navíc vypadat velmi profesionálně, protože Wordpress je velmi ohebný systém, který lze upravovat různými šablonami. Šablony mění vzhled webu, někdy trochu, jindy kompletně, ale změna neznamená, že by vaše data na webu nezůstala – prostě se jen změní rozložení, vzhled a ostatní věci. A pokud si s html tykáte, tak vám tyto znalosti poslouží i pro tvorbu webu s Wordpressem.

Co se vám bude hodit?

1) FTP manager pro posílání dat na své stránky (i když si vyberete redakční systém, nejprve si ho tam musíte nějak nahrát)

2) Redakční systém – například Wordpress, Drupal, Joomla! a další.

Kam s obsahem

Teď už máte ponětí o tom, co musíte udělat, abyste měli něco, co na internetu chcete prezentovat jako svoji www stránku. Jenže vám zbývá ještě jeden krok, neméně důležitý. Musíte to na ten proklatý internet i fakticky dostat. Máte dvě základní možnosti, web hosting placený a web hosting bezplatný. Že chcete raději ten bezplatný? Prosím, ale i ten má své nevýhody.

Bezplatný hosting

Takřka bez výjimky jsou weby s neplaceným hostingem zatíženy třemi problémy – nehezkou/nereprezentativní doménou, nepříjemnými omezeními a reklamou od provozovatele na vašich stránkách.

První problém je jasný – například provozovatel webzdarma používá pár domén, například „wz“ a vy si pak musíte vytvořit stránku, která vypadá pro název minecraft takto: www.minecraft.wz.cz. Pokud to pro vás není problém, můžete pokračovat.

Provozovat bezplatných hostingů vás samozřejmě musí nějak omezit, aby se vaše stránka nerozrostla do gigantických rozměrů, což by se provozovateli nevyplatilo. Webhosting zdarma tak třeba může být omezen na pár stovek megabajtů prostoru, běh stránek bude pomalejší a podobně. Opět, nic co by trápilo ty z vás, kteří hledají drobnou osobní prezentaci na internetu.

Třetím problémem pak mohou být pro někoho reklamy – bezplatný hosting je placený právě tím, že se návštěvníkům zobrazuje reklama. Provozovatel tedy získá peníze tak jako tak, jen nepůjdou z vaší kapsy (nepřímo samozřejmě ano, protože si pravděpodobně čas od času koupíte něco, na co na internetu existují reklamy, ale to je už jiný příběh).

Velmi oblíbeným bezplatným hostingem je zahraniční Wordpress.com, který funguje jako blogovací základna, kde mají weby již předinstalovaný redakční systém stejného jména, což je skvělá kombinace. Adresa webu (pro název Minecraft) pak je www.minecraft.wordpress.com.

Placený hosting

Na vrcholu (pro běžného uživatele) je placený hosting – koupíte si prostor na serveru poskytovatele, koupíte si vlastní doménu a s ní si pak děláte, co chcete. Třeba si na ni nahrajete Wordpress, jiný redakční systém, nebo hotové www stránky, to už je jen a jen na vás.

I relativně levný placený hosting vám nabídne násobně více možností než ten bezplatný. Větší výkon, více místa, více volnosti. Můžete si na něj třeba hodit redakční systém Wordpress a vytvořit si kvalitní velký web, bez cizích reklam (a pokud reklamy nevadí, tak si tam můžete prsknout vlastní, které budou vydělávat vám). S placeným hostingem také přichází i zákaznická podpora, na kterou se můžete obrátit, když se něco pokazí. K ceně hostingu si ale také musíte připočítat cenu domény, která se taktéž předplácí zpravidla na rok dopředu. Doménu si můžete koupit rovnou s hostingem, firmy většinou obě tyto služby nabízejí, třeba i s finančním zvýhodněním. Doména musí být samozřejmé volná, abyste si ji mohli koupit přímo u poskytovatele – pokud volná není, musíte kontaktovat majitele a odkoupit ji (kvalitnější domény jsou však VELMI drahé).

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Eli.bar
Eli.bar

Pro některé je wordpress složitý. Přijde mi jednodušší a rychlejší vytvořit si stránky, tak jak ukazují v tomhle videu https://youtu.be/tLxp5XX_4QE

22.08.16 11:38 reagovat

Doporučujeme

Nahoru