Jak zabezpečit a chránit chytrý telefon – rady pro začátečníky

Mobilní telefon máme dnes už s sebou doslova kdekoli se pohneme. Tato šikovná a užitečná věcička je s námi při nejlepších chvílích v životě, nosíme ho do práce, platíme s ní, vyhledáváme si restaurace v okolí nebo nejlepší památky ve městě, vyřizujeme soukromé konverzace, čerpáme informace ze světa...

Pravidelné používání tak často vyžaduje přihlášení k nejrůznějším účtům, které slouží k přihlášení k internet bankingu, emailu, na sociální sítě apod. Mobilní telefony jednoduše ukládají naše osobní údaje a je proto nezbytné, abychom byli i neustále chráněni.

Zabezpečení chytrého telefonu před kyberzločinci

Pro kyberzločince není nic jednoduššího, než se do nedostatečně chráněného mobilu dostat a získat tak citlivá data jako přihlašovací údaje, čísla karet nebo přístup k účtům. Jak se proti internetovým hrozbám správně chránit? Ať už máte mobilní telefon s Androidem nebo jste fanouškem iOS od Apple, podmínky plně zabezpečeného mobilního zařízení platí pro všechny stejně.

Silné heslo a používání rozdílných přihlašovacích údajů je alfou a omegou bezpečnosti

Jakkoli otřepaně to může znít, správná volba dostatečně silného hesla je prvním a hlavním krokem, jak zabránit odcizení dat. Stejně tak je důležité, abyste nepoužívali k více účtům stejné heslo, případně stejnou kombinaci heslo/email nebo heslo/uživatelské jméno.

Chraňte si telefon i jednotlivé složky v něm vhodně zvoleným passwordem i za cenu neustálého zadávání přístupových údajů. Psaní hesla každý den i několikrát může být otravné, ale bezpečnost nade vše. Navíc si můžete na telefonu nastavit, abyste heslo nemuseli zadávat například po příchodu domů a připojení se k vaší Wi-Fi. Stejně tak lze nastavit odemykání obrazovky pomocí přístupového kódu pro určité aplikace.

Ujistěte se, že máte zapnutou funkci „Najít zařízení“

iPhone, iPad nebo Android – je úplně jedno, kterému operačnímu systému dáváte přednost. Na obou zařízeních si můžete zapnout funkci, díky které najdete zařízení v případě ztráty či odcizení. Na Androidu je tato možnost většinou pojmenována jako „Najít moje zařízení“, pro iOS jde o funkci „Najít iPhone“.

Díky této funkci si zařízení bezproblémově lokalizujete kdykoli a kdekoli. Stejně tak si pomocí vzdáleného přístupu budete moci v telefonu nastavit dodatečná bezpečnostní opatření, zálohovat data na online úložiště a následně je ze smartphonu všechna vymazat. Nikdo kromě vás se tak k vašim údajům nedostane.

Bluetooth používejte, jen když ho opravdu potřebujete

Věděli jste, že technologie Bluetooth dostala pojmenování po více než tisíci letech starém dánském králi Haraldovi „Bluetooth“ Gormssonovi? Toto chytré propojení více zařízení má iv dnešní době stále své místo (sluchátka, reproduktory, PC myši, přenos souborů atd.) a význačně usnadňuje uživatelům život.

Zároveň ale představuje bránu do vašeho zařízení, kterou mohou využít trošku zručnější kyberzločinci k napáchání škod. Pokud tedy Bluetooth aktivně nepoužíváte, nechte jej raději vypnutý. Nejen, že bude váš telefon chráněn před potenciálním útokem, ale navíc vám poděkuje také baterie zařízení.

Fotografie ukládají polohu pořízení. Vypněte tuto funkci

Prakticky každá fotografie, kterou kdy vyfotíte, si s sebou nese i informaci o lokalitě, kde byla pořízena. Tedy pokud toto zaznamenávání ručně nevypnete. Sdíleli jste fotku na sociálních sítích? Tak si můžete být jisti, že po jejím stažení si může kdokoli šikovnější dohledat, kde a kdy byla vyfocena. Některé věci je lepší nechat si jen pro sebe, což je i případ právě fotografií a informací, které s nimi (často nevědomky) sdílíme.

VPN – Virtuální Privátní Síť a její používání

Používání této virtuální sítě byste měli zvážit na jakémkoli zařízení – PC i mobilu. Jedná se o zabezpečené a šifrované propojení zařízení se serverem, který vás chrání před odcizením dat i špehováním odkudkoli. S VPN navíc kromě anonymity přicházejí i další výhody v podobě získání přístupu k obsahu na internetu, který by byl pro vás jinak nedostupný, například kvůli geografickému omezení.

Dbejte na povolení aplikací

Stažením jakékoli aplikace do mobilního zařízení pravděpodobně budete před používáním donuceni k udělení nejrůznějších povolení. V první řadě tak doporučujeme stahovat jen aplikace, o kterých s určitostí víte, že se jedná o ověřené a bezpečné aplikace.

Zejména v obchodě Google Play je totiž stále mnoho takových, která se vydávají za neškodné, ale ve skutečnosti jde o podvodné aplikace. Proto se před instalací jakékoli aplikace dobře zamyslete, zda jí dáte povolení například k přístupu k fotografiím, poloze a kontaktům. I když jde většinou o standardní proces a vývojáři tyto údaje nikde neuschovávají, při podezřelých aplikacích raději zbystřete.

Aplikace jako Facebook nebo Instagram si podobná povolení ptají při instalaci také, ale zařízení ani vás tím nijak nepoškozují. Existují ale aplikace, které byly vytvořeny s jediným cílem - škodit. Neklikejte proto na každé „Souhlasím“, které se vám po spuštění aplikace zobrazí.

Antivirus by neměl v mobilu chybět

V mobilu by neměl chybět ani bezpečnostní antivirus. V reálném čase vás chrání před škodlivým softwarem (malwarem). Zároveň nabízejí řadu bezpečnostních prvků, které samotné mobily jednoduše nenabízejí – uzamčení souborů, vyhledání zařízení přes internet či hlídání datového limitu. I když jde o funkce často zpoplatněné, u ověřených a nejlepších antivirů je někdy vhodné obětovat finanční prostředky pro celkovou ochranu zařízení.

Pokud už přece jen došlo k nějakým škodám a v mobilu máte virus, antivirus se postará o detekování pomocí skenu i následné odstranění viru.

Přizpůsobte si aktualizace operačního systému a aplikací

Aktualizace softwaru jsou běžnou věcí a pravděpodobně se vám na mobilu provádějí automaticky. Často se tak děje v noci, kdy spíte a mobil si může aktualizace sám stáhnout, nainstalovat a restartovat zařízení. Nemusíte ale aktualizovat vždy a má to své výhody.

Ano, aktualizace sice často opravují chyby a optimalizují výkon, ale opravdu je nepotřebujete všechny. Proto je dobré si vždy při každé aktualizaci přečíst, co konkrétně opravuje – ať už aktualizujete celý operační systém, nebo jen aplikaci – a sami si zvolíte, zda přistoupíte ke změně. Někdy se totiž stane, že s aktualizacemi přijdou i nové funkce, které například nechcete či vám budou vysloveně překážet.

Závěr

Shrnuli jsme si ty nejzákladnější kroky, které podniknout, aby byly vaše Android nebo iOS zařízení co nejvíce chráněny. Jedná se o esenciální základ a rady pro začátečníky, od kterých se lze odrazit při pokročilejších nastaveních bezpečnosti v budoucnosti. Které z uvedených bezpečnostních položek používáte a praktikujete?

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru