Jaké jsou nejlepší internetové prohlížeče pro váš PC - Chrome, Opera, Firefox nebo jiné?

U internetových prohlížečů vyhovuje každému něco jiného. Někdo hledá co nejpříjemnější prostředí, někomu jde o bezpečnostní prvky v browseru, jiný se zaměřuje na anonymitu nebo hry. Při používání prohlížeče se jednoduše zvažuje velké množství aspektů, které jsou důležité - rychlost, doplňky, bezpečnost, anonymita, přizpůsobení prostředí, spotřeba paměti RAM apod. Pokud chcete vědět, které internetové prohlížeče jsou i v roce 2021 nejoblíbenější a nejlepší, stačí si vybrat v našem článku.

Nejlepší internetové prohlížeče

Mozilla Firefox

O prohlížeči Mozilla Firefox bychom mohli mluvit jako o švýcarském nožíku, protože je jedním z nejoblíbenějších browserů mezi uživateli a ponúka prakticky vše, co bežný uživatel potřebuje. Vyladěné prostředí, anonymní režim, nejrůznější pluginy a rozšíření, blokování otravných pop-up notifikací i zamezení sledování na internetu. K tomu všemu přičtěte nekonečné možnosti přizpůsobení. To vše jsou nejlepší vlastnosti Firefoxu, pokud nepočítáme absolutní základy, které ale v dnešní době mají snad všechny prohlížeče. Rychlost procházení je samozřejmá, stejně jako nízká spotřeba paměti RAM. Určitě oceníte i zabudovaný PDF prohlížeč nebo správce hesel.

Google Chrome

Není náhodou, že Microsoft postavil svůj prohlížeč na základě Chromium od Googlu. Nejpoužívanější browser na světě, Google Chrome, je v mnoha ohledech i nejlepší, ale asi nebude nejvhodnějším kandidátem pro uživatele se slabšími PC. Spotřebovává totiž mnoho výkonu, zejména paměti RAM. Při více otevřených kartách může počítač zpomalit. V nejnovějších aktualizacích se ale tvůrci tomuto problému snažili zabránit takzvaným "mrznutím" otevřených tabů, které se právě nepoužívají.

Pojďme ale na jeho výhody: jde o brilantní prohlížeč, pokud jde o nejrůznější add-ony/rozšíření, synchronizaci napříč zařízeními, cross-platform podporu nebo nástrojmi pro webové vývojáře. Chrome 79 nabízí anonymní režim procházení internetu, DNS zabezpečení nebo tmavý režim prohlížení. Asi nemusím připomínat skvělé možnosti kalendáře, synchronizace fotek, cloudového úložiště, e-mailu nebo mapy.

Microsoft Edge

Už dávno jsou pryč časy, kdy byl výchozí prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu bolestivým zážitkem. Již několik let totiž Windows přichází s prohlížečem Microsoft Edge postaveném na základě Chromium. Je mnohem rychlejší než jeho předchůdce, designově propracovanější a svými funkcemi se dotáhl na největší hráče na trhu.

Mezi jeho zajímavé prvky patří například Read Aloud funkce, která umožňuje streamování videa do Chromecast zařízení, úvodní obrazovka ve stylu prohlížeče Opera, rozsáhlá nabídka rozšíření, blokování reklam, manažer hesel nebo stahování celých webových stránek do PC, které pak po spuštění budou běžet jako samostatná aplikace bez toho, aby musel být prohlížeč vůbec zapnutý (užitečné například pro Twitter nebo Google Docs). Nechybí různé možnosti přizpůsobení soukromí a povolení, co si navštívené webové stránky mohou ke vám dovolit.

Opera GX

Minimálně část hráčské komunity je mimořádně náročná na fyzický vzhled svého PC, stejně jako na herní prostředí plochy či prohlížeče. Opera přišla na nedávné E3 konferenci s oznámením vůbec prvního herního internetového prohlížeče s názvem Opera GX. Zaměřený je na gaming a používání právě během hraní. Funguje tak na podobném principu jako Steam a překrytí se s jeho zabudovaným prohlížečem.

Opera GX je založen na Chromiu, open-source projektu od Googlu, což s sebou přináší vzhled postavený právě na Google Chrome, jakož i možnost využívat rozšíření od Chromu. Pod pojmem herní internetový prohlížeč si pak můžete představit funkce jako postranní panel s možností okamžitého otevření streamovací platformy Twitch, tematické zprávy a novinky ze světa her/techniky/zábavy, pokročilé nastavení vzhledu inspirované Razerem (aktivace možnosti "Razer Chroma" se spáruje se všemi PC doplňky značky Razer - myš či klávesnice) nebo zvukové efekty od tvůrců herních soundtracků.

Asi nejzajímavější vlastností programu je položka GX Control – funkce omezující prohlížeč ve využívání CPU a RAM. Hráči tak dosáhnou větší výkon ve hře i s konstantně zapnutým browserem. Dodatkem to znamená, že prohlížeč nezlepší výkon hry, ale naopak se jí nepostaví do cesty a omezí zdroje na úkor hry. Opera GX si bere většinu základních kamenů právě z klasického prohlížeče Opera. K dispozici tak je zabudovaný adblocker (blokování reklam), VPN, samostatné okno s videem nebo Messenger/VKontakte/WhatsApp jako integrované pluginy.

Tor Browser

Projekt Tor je založen na speciální metodě náhodného procházení šifrovaných dat skrze větší množství uzlů až k samotnému cíli. Data jsou tak nejen chráněna silným šifrováním, ale zároveň je chráněn jak původce, tak cíl zaslaných dat. Routování a přechod přes uzly bývá označován jako přechod onion routerů. Ostatně onion – cibule, je i v samotném logu celého projektu. Značí neprostupnost a vrstevnatost celé technologie.

V rámci stažení získá uživatel upravenou a plně vybavenou verzi známého internetového prohlížeče Mozilla Firefox ESR, která již obsahuje vše potřebné. Po drobném nastavení tak lze využít všechny bonusy anonymní sítě, která byla plánována a je využívána pro ochranu lidských práv, investigativní novináře a uživatele a pracovníky, kteří chtějí zanonymizovat nejen svoje data a osobu, ale i zeměpisnou polohu nebo internetového poskytovatele.

Brave

Brave browser je ideálním prohlížečem internetu pro uživatele nejvíce dbající na soukromí a rychlost. Vše se totiž točí kolem blokování reklamy, pop-up oken a samozřejmě také o znemožnění sledovat uživatelskou činnost třetími stranami. Privátny mód totiž používá vestavěný Tor, který ukryje historii prohlížení, ale také skryje aktuální polohu tak, aby byla zvýšena anonymita uživatele. Nestane se tak, že by se někde zobrazila reklama na podobné produkty, jako ty, které byly prohlíženy pár dní dozadu.

Jak počítačová, tak i mobilní verze prohlížeče disponují již vestavěným adblockerem, což je výhodou, pokud si uživatelé nechtějí zbytečně instalovat doplňky navíc. Navíc se stará i o soukromí přes HTTPS funkci, která zajišťuje přenos šifrovaných dat. Co se rychlosti procházení a otevírání stránek týče, tak Brave má několikanásobně rychlejší reakce než ty nejznámější prohlížeče.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 7 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru