Jaký je nejlepší prohlížeč roku 2013?

Ke konci roku 2013 (13. listopadu) provedla společnost Midas komplexní test nejpoužívanějších internetových prohlížečů. Vzhledem k tomu, že každý ze zúčastněných programů v dané době disponoval novou, nebo dokonce přelomovou verzí, výsledky testů mohou pomoci při orientaci v dynamicky se měnícím prostředí internet browserů. Zejména pak mohou poukázat na zlepšení mnohých nedostatků a představit přednosti těchto každodenních pomocníků.

Výběr adeptů

Vybráno a testováno bylo těchto pět zástupců:

Google ChromeGoogle Chrome 31

- verze 31.0.1650.48m 
- jádro Blink 
- vývojář Google Inc.

Mozilla FirefoxMozilla Firefox 25

- verze 25.0 
- jádro Gecko 
- vývojář Mozilla Foundation.

Internet ExplorerInternet Explorer 11

- verze 11.0.9600.16428 
- jádro Trident (Chakra JScript) 
- vývojář Microsoft

OperaOpera 17

- verze 17 (Build 1652) 
- jádro Blink 
- vývojář Opera Software

SafariSafari 5.1

- verze 5.1.7 (75434.47.2) 
- jádro WebKit 
- vývojář Apple Inc.

Pozn.: Pro testování byly použity nejnovější stable dostupné verze. Jedinou výjimkou byl prohlížeč Safari, u kterého Apple ukončil vývoj pro OS MS Windows a tak byla použita poslední distribuovaná verze pro systém Windows.

 

Způsob výběru adeptů

Představené internetové prohlížeče nebyly vybrány náhodou. Jedná se o pět celosvětově nejpoužívanějších prohlížečů současnosti. Ostatně velmi dobře tuto skutečnost ilustruje graf společnosti StatCounter.

 

Zdroj: StatCounter Global Stats

V následujícím grafu lze přehledně rozlišit průměrné zastoupení jednotlivých prohlížečů na trhu během posledních 6 měsíců (tedy za druhé pololetí roku 2013).

 

Zdroj: StatCounter Global Stats

Použité údaje pocházejí z více než 3 milionů unikátních stránek, které zaznamenávají 15 miliard tzv. pageviews (součet zobrazení jednotlivých stránek) měsíčně.

Testování

Pro účely testování byly vybrány čtyři klíčové oblasti, které byly celkem rozděleny do patnácti testů. Kategorie se týkaly Rychlosti (4), Využití paměti (2), Dodržování standardů (2) a Javascriptové výkonnosti (7).

Testovací počítač

CPU – Intel Atom D525 1.8 GHz 
RAM – 4 GB 
OS – MS Windows Home Server 2011 SP1 64-bit

 

Rychlost

V rámci rychlosti bylo testováno, za jak dlouho se daný prohlížeč zapne při čistém startu, obnoví po předchozím použití, zobrazí konkrétní necachovanou a následně cachovanou stránku.

Kompletní start

Pro tento test bylo použito čisté instalace každého prohlížeče (bez jakýchkoli doplňků). PC bylo následně restartováno a po ustálení byly spouštěny dané prohlížeče.

Vítězem se stal Mozilla Firefox 3.37 sekundami.

Opakované spuštění

U prohlížečů byla měřena reakční doba (definováno jako možnost uživatelského zápisu v rámci UI – User Interface) u druhých a následných spuštění. Opět bylo použito čisté instalace, ale mezi prvním a následnými spuštěními nebylo PC restartováno.

Řádově nejlepší výsledek přinesl Internet Explorer, který byl schopen zápisu po 0.01 vteřiny. Byl tak 280x rychlejší než Opera.

Opakované spuštění

Načtení stránky bez cache záznamu

Testování bylo prováděno se zapnutým prohlížečem, s prázdným tabem a prázdnou cache pamětí. Měření končilo speciálním eventem onLoad, který značí ukončení načítání. Použita byla komplexní stránka.

Nejlépe zareagovala Opera a stránku zobrazila za 3.526 sekundy.

Načtení stránky s cache záznamem

K testování byl použit prakticky totožný přístup jako v předchozím případě. Jedinou změnou byl fakt, že daná stránka již byla jednou otevřena a tak byla uložena v cache paměti prohlížeče.

Nejrychleji stránku zobrazil prohlížeč Google Chrome a to za 1.638 vteřiny.

 

Využití paměti

Náročnost na paměť byla měřena vždy po 60 vteřinách po načtení dané stránky nebo série stránek. Výsledek byl měřen pomocí Správce procesů systému Windows. Zahrnuty byly všechny procesy spojené s daným prohlížečem.

Základní spotřeba paměti

Měřena byla zátěž jednoho prázdného tabu.

Nejlepšího výsledku dosáhl Internet Internet Explorer29.5 MB.

Spotřeba paměti

Použito bylo deset vybraných internetových stránek, které byly otevřeny v tabech na vlastních home page.

Nejnižšího výsledku dosáhl Firefox s nárokem 163.1 MB, což je méně než polovina toho, co potřebuje při stejné konstelaci Chrome.

Spotřeba paměti

 

Dodržování standardů

Test se zaměřil na procentuální dodržení dvou základních standardů – HTML5 a CSS3.

HTML5

Specifikaci HTML5 nejlépe zachovává internetový prohlížeč Google Chrome s výsledkem 93 %.

CSS3

Specifikaci CSS3 nejlépe zachovává prohlížeč Opera s výsledkem 58 %.

Dodržování specifikací

 

Javascriptová výkonnost

Javascript a jeho implementace je nedílnou a mnohdy nejdůležitější součástí prohlížeče a nejčastější praktickou zkušeností uživatele při jeho používání. I proto obsahuje poslední testovací část nejvíce podsekcí. Svou roli zde však hraje i objektivita testu a její udržení, proto bylo použito hned 6 nejznámějších JScript benchmarků. Na závěr byly výsledky sekce agregovány a opět vyhodnoceny.

Sunspider

Sunspider patří mezi obecně známé benchmarky. Na rozdíl od ostatních sestavuje výsledky za použití milisekund a tudíž méně (rychleji) znamená lépe.

Nejlepšího výsledku dosáhl Google Chrome se 702.2 ms.

Sunspider

Dromaeo

Systém benchmarku Dromaeo (vyvíjen společností Mozilla) pro vyhodnocování využívá počet průchodů za sekundu. První příčku tak obsadí ten prohlížeč, který má největší výsledek a tedy nejvíce akcí za sekundu.

Nejlépe se opět umístil Google Chrome se 465.84 průchody za vteřinu.

Dle skóre

Zbylé benchmarky patří mezi nástroje, které vyhodnocují klasicky dle skóre. Tedy platí základní, čím více, tím lépe.

Speed-Battle – nejlepší Mozilla Firefox 170.3 bodů

Peacekeeper – shodné umístění Chrome i Opera 677 bodů

Octane – na prvním místě Chrome 3183 bodů

BrowserMark – vítěz opět Google Chrome s 2312 body

Průměrné hodnocení JS

Vzhledem k tomu, že některé z JScript benchmarků vyvíjí vývojáři testovaných prohlížečů, je třeba na závěr zhodnotit vše hromadně, aby tak byl i tento rozdíl smazán.

V rámci JScript benchmarků tak nejlépe dopadl Google Chrome s průměrným skóre 213.88.

Průměrné hodnocení JScript

Celkový výsledek

Umístění jednotlivých testovaných objektů v rámci každého testu bylo ohodnoceno dle pořadí (stejný systém jako u známkování) – první místo získalo jeden bod, páté pak bodů pět. Celkový vítěz pak byl ten, který získal nejmenší počet bodů.

Hodnocení mid.as

Následné pořadí je tedy více než zřejmé a první místo získává Google Chrome s poměrně bezpečným náskokem na druhý prohlížeč v pořadí - Operu. Bronzová příčka pak připadá přelomové verzi Internet Exploreru (zmíněná verze 11).

Celkové pořadí

Na první pohled jasné vítězství však nemusí být zdaleka tak jednoznačnéPokud by se bralo v rámci JScript testování v potaz pouze agregované, tedy hromadné a zprůměrované hodnocení, výsledek by překvapil:

Agregované hodnocení

Zdroj: blog.mid.as 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru