Kde najít a jak spustit výchozí ekvalizér ve Windows 10?

Najít v systému Windows obyčejný vestavěný ekvalizér může být poměrně náročný úkol. V nastaveních zvuků jej pravděpodobně nenajdete, stejně tak se k němu nedostanete ani přes Ovládací Panel. Dokonce ani když se v počítači snažíte ekvalizér najít pomocí lupy, nesetkáte se s úspěchem. Jak tedy otevřít ekvalizér v systémech Windows 10 a Windows 11?

Ekvalizér v počítači přímo souvisí s vaší zvukovou kartou a jejími ovladači. Kdysi tomu tak ale nebylo. Ve starších Windows měli uživatelé možnost otevřít si zabudovaný ekvalizér a přizpůsobit si přehrávání. Dnes se musí spoléhat na software od výrobců zvukových karet, případně si stáhnout ekvalizér od jiných vývojářů.

Ekvalizér jako součást Realtek Audio Console

Realtek Audio Console je rozhraní, které pomáhá upravovat efekty zvukových zařízení a všechna nastavení zvuků v počítači. Pomáhá vybrat konfiguraci zvuku pro zvukový systém a nastavit hlasitost pro každý reproduktor samostatně. Součástí rozhraní je i ekvalizér, díky kterému lze přizpůsobit zvuk pro různé hudební žánry, případně si vyzkoušet, jako by přehrávané audio znělo v různých místnostech.

S konzolí Realtek Audio souvisí také Realtek High Definition Audio Driver. Jedná se o jeden z nejběžnějších a nejpoužívanějších zvukový ovladačů pro počítač se systémem Windows, který pomáhá spravovat prostorový zvuk, zvukové systémy Dolby a DTS.

Ovladač je proto nezbytný pro fungování zvukového zařízení. Při jeho odinstalaci, ať už chtěné, nebo té nevědomé, dochází k různým problémům se zvukem. Uživatelé s Realtek zvukovými kartami by proto měli udržovat tento ovladač aktuální. Tedy v případě, že si ho chtějí nechat.

Základní Windows ekvalizér a jak jej najít

Přes Realtek Audio konzoli lze pohodlně dostat k Windows ekvalizéru. V předchozích verzích Windows bylo možné ekvalizér spustit iz ovládacích panelů v nastaveních zvuku, tato možnost ale s novými desítkami a jedenáctkami vymizela. Jak tedy spustit Windows ekvalizér na PC?

1. Přes Lupu v levém dolním rohu si vyhledejte „Realtek Audio Console“, která je klíčem ke spuštění ekvalizéru.

2. Otevře se vám aplikace, kde v levém menu klikněte na „Speakers“, nebo tedy „Reproduktory“.

3. A je to. Dostali jste se k ekvalizéru ve Windows 10 nebo 11, kde si můžete přizpůsobit zvuk podle preferencí. Součástí jsou i výchozí nastavení pro různé hudební žánry či zvýraznění vokálů, basů či výšek.

4. Níže v menu je pak možné se zvukem ještě více experimentovat a vyzkoušet si, jak zní daná skladba v obýváku, koupelně, koncertním sále nebo v čalouněné místnosti.

Představili jsme si nejjednodušší způsob, jak se dostat k vestavěnému ekvalizéru ve Windows 10 a 11, jelikož většina počítačů disponuje zvukovou kartou Realtek. Uživatelé, kteří mají jinou zvukovou kartu, si mohou na vyzkoušet nalézt ekvalizér v dedikované aplikaci k jejich zvukové kartě na podobném principu, případně zvolit jiný software, který jim do PC ekvalizér přidá.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 3 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru