Landmark, stavitelský sandbox lepší než Minecraft

Trvalo to dlouho, ale velké společnosti už se konečně dopracovaly k tomu, aby mechanikami ve svých hrách dohnaly a snad i předehnaly legendární Minecraft (který ale mezi tím prodal více než 50 milionů kopií na všechny platformy). Sandbox přišel s ošklivou kostičkovanou grafikou Minecraftu a i v době ženoucí se za co nejhezčí grafikou ve hrách se stal kultem. Navíc s mizerným soubojovým systémem. Přilákal stavitelskými možnostmi, těžbou surovin, craftingem a nekonečnou svobodou. Podobné kvality nabízí i Landmark, ovšem v AAA provedení a s ještě obsáhlejšími možnostmi.

Myšlenka za Landmarkem

Landmark je dílem SOE (Sony Online Entertainment), stejně jako PlanetSide 2, H1Z1, nebo legendární série onlinovek EverQuest. A nástroje pro tvorbu právě nového EverQuest Next byly prý tak úžasné, že se o ně tvůrci museli podělit s fanoušky, a tak vzniknul Landmark. Od té doby už ale uplynuly roky a Landmark se osamostatnil, byť vazby na stále vznikající EverQuest Next si ponechal, ale o tom až níže.

Budovatelské možnosti postavené nejen na voxelech

Základy stavění jsou v Landmarku podobné jako v Minecraftu - z různých materiálů tvoříte kostičky (voxely), ze kterých skládáte budovy a jiné věci. Za Landmarkem ale stojí prvotřídní technologie, která pracuje s voxely výrazně menších velikostí, které lze dále neskutečným způsobem upravovat - třeba je zjemňovat až do miniaturních kuliček. Nástroje pro stavbu jsou tak komplexní, že v nich lze vytvořit cokoliv v nesrovnatelně vyšší kvalitě, než v Minecraftu - a jak asi víte, právě stavěním se Minecraft proslavil nejvíce.

Díky menším voxelům než v Minecraftu může skvěle vypadat i budova v měřítku 1:1

Volné stavění s voxely je doplněno i o takzvané "Props", tedy rigidní modely, které jsou vytvořené vývojáři (ale budou je moci vytvářet i hráči) a oplývají ještě většími detaily díky možnosti texturovat a vytvářet model v plnohodnotném 3D modelačním softwaru. V praxi to vypadá třeba tak, že si vytvoříte krásný dům, který doplníte kobercem vycraftovaným ze seznamu Props. Jak takové budování v Landmarku vypadá, nejlépe zjistíte z videa.

Vybrali jsme takové video, ve kterém je ukázán naprostý základ stavění. V druhém videu na konci článku, které je zaměřeno na PvP bitku (boj je zatím v začátcích) uvidíte i poněkud pokročilejší výtvor -  vše však tvoří sami hráči a to včetně budov, které vidíte na obrázcích všude kolem ve článku.

Průzkum a loot

Hra ale nesází pouze na stavění, tím to jen všechno začalo. Do hry byly přidány i prvky řekněme survivalové a explorační - zatím jde hlavně o jeskyně, ve kterých můžete narazit na truhly plné užitečných předmětů. Brzy bude do hry zakomponován i PvE prvek, takže důraz na přežití bude ještě výrazně vyšší a svět ožije i něčím jiným, než hráčskými budovatelskými výtvory.

Boj a PvP, ale vše stojí jen na předmětech

Aby bylo jasno, boj ve hře je, prozatím pouze PvP. Landmark ale není RPG - nesbíráte zkušenosti, nelevelujete, pouze vytváříte, kupujete, nebo nacházíte předměty - v Landmarku to jsou jen a jen předměty, co vám dává schopnosti. A platí to i pro boj, kde si můžete vzít různé zbraně (luk, kouzelnická hůl, meč) s různými vlastnostmi a skilly, které pak v boji používáte.

PvP má v Landmarku obrovský potenciál, protože obsahuje snadno nastavitelné PvP arény (vytvořené hráči, viz video níže) a Game Master možnosti, kdy vše probíhá uvnitř hry a je plně přizpůsobitelné - od módu, přes pravidla, až po délku zápasu. Není těžké nastavit si PvP zápas a to přímo v konzistentním MMO světě, třeba jako součást vašeho domku, vašeho podzemního útočiště, vašeho hradu, nebo města - záleží jen na tom, jak jste ambiciózní, místa je tu dost (narozdíl třeba od ArcheAge) díky systému serverů a ostrovů, kterých je velká spousta.

Zdarma

Jakkoliv je Landmark vyspělejší variací na Minecraft, nemusíte se bát o obsah své peněženky, Landmark je free-to-play záležitost. Pokud chcete mít jistotu, že se do hry dostanete ještě ve fázi uzavřené bety, můžete si koupit takzvaný Founders Pack, který kromě pár užitečných předmětů zajistí právě i okamžitou pozvánku do bety. Už dnes nabízí Landmark tolik obsahu a zábavy, že by vystačil na několik životů, ale herní možnosti neustále bobtnají a hra rychle nabývá podoby, kterou si vysnili jak vývojáři, tak hráči. Nekonečné stavitelské, craftovací i soubojové dobrodružství v neomezeném konzistentním online světě. A abychom nezapomněli, nejpovedenější a tematicky nejvhodnější hráčské výtvory se mohou dostat až do samotného EverQuestu Next!

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 3. díl

220543 přečteno

Pixwords nápověda 1. díl

853388 přečteno

Doporučujeme

Nahoru