Legendární závodní hry zdarma

Za veterány, tedy historické vozy, mohou zájemci nabízet až neuvěřitelné částky. Svezení v takovém historickém stoji je pak zážitkem, na který se nezapomíná. A to přesto, že tyto stroje nemají jediný kousek elektroniky, bezpečnostní prvky, může do nich téct i foukat apod. Stále se však jedná o jedinečné skvosty a jinak tomu není ani u legendárních starých závodních her. Dnešní článek tak bude poctou legendám jako The Need For Speed, Stunts, Ignition a další. Všechny si lze zdarma zahrát a vychutnat si tak skvostný zážitek.

Staré hry vs. nové operační systémy

Ještě než se pustíme do historie, je třeba připomenout jednu zásadní skutečnost. S vývojem operačních systémů již u mnohých programů a her nefunguje zpětná kompatibilita. Téměř dokonale to platí u všech níže představených her. Bude proto zapotřebí použít emulátor DOSBox – při spouštění her pak pomůže DOSBox návod.

 

Formula One Grand Prix

Jeden z prvních simulátorů formulí, který se na trhu objevil. Pokud se pak budeme bavit o kvalitních simulátorech, které si toto označení zaslouží, pak se jedná o jasnou historickou jedničku. Hráči mají možnost ovlivnit celou řadu atributů svého stroje a hra svižně reaguje i na změny během závodu. Ostatní jezdci tak například dělají chyby, sjeté pneumatiky mění ovladatelnost formule a mnoho dalšího.

Kokpit

Lotus 3 – The Ultimate Challenge

Rok 1993 a třetí díl série Lotus. Hra nese podtitul The Ultimate Challenge. Zde jde již o klasickou závodní arkádu, která prakticky nevyžaduje, aby hráč sundal nohu z plynu. Na svoji dobu se jednalo o graficky příjemně vyvedenou hru s dlouhou řadou sportovních vozů. Ostatně při jejich výběru se hráči rozhodně na nějakou chvíli zdrží. Zajímavostí hry je ovládání – plyn je třeba přidávat klávesou Enter, nikoli šipkou vpřed.

Lotus 3

Stunts

Zástupce kaskadérské školy baví již svým úvodním menu. Hra Stunts jde na závodění pořádně od lesa a je klidně možné, že i ona byla inspirací pro vznik série Trackmania. Stunts totiž vede hráče po klasických silnicích, které čas od času přeruší částečně otevřený sklápěcí most, rampa, klopená zatáčka apod. Jízda na plný výkon se v takových případech hrubě vymstí a hráč skončí třeba v příkopě a k tomu s rozbitým předním sklem.

Stunts

Grand Prix Circuit

Grand Prix Circuit (1988) je ještě o několik let starší, než výše zmiňovaný titul Formula One Grand Prix. Hra ale svým ovládáním a dalšími prvky rozhodně nepatří mezi simulátory. Jde o klasickou arkádu, ve které si hráči vyberou jednu ze tří základních stájí – Ferrari, McLaren a Williams.

Grand Prix Circuit

Lamborghini - American Challenge

Závodní hra Lamborghini – American Challenge se stal splněným snem všech fanoušků této automobilové značky. Hra se totiž zabývá čistě vozy, které na své kapotě nesou znak býka. Titul se navíc neomezuje pouze na závodění, ale hráči dává možnost nakupovat v obchodě vylepšení a v garáži pak svého miláčka různě upravovat. Ostatně jedině tak lze postupně uspět a vydělat peníze pro další závody.

Předjíždění

Street Rod 2

Rok 1990 a další z ikonických závodních her. Velmi prosté grafické ztvárnění, pohled zpoza volantu a k tomu spousta úžasných vozů. Ford Mustang 1965, Chevrolet Camaro 1967, o rok mladší Dodge Charger a spousta dalších. V Bistru si pak hráč může domlouvat pouliční závody a soupeřit tak o slušné sumy.

Street Rod 2

Micro Machines

Hra Micro Machines byl určena zejména pro multiplayer zábavu. Horní pohled, modely angličáků jako závodní stroje a snadné ovládání. Přesně toto byly atributy pro spousty hodin zábavy a vzájemného postrkování na židlích a sedačkách. Zábavu hra nepostrádá ani dnes a navíc si lze vychutnat i singleplayerový režim.

Vrtulníky

Ignition

Oblíbená zábava hodin informatiky. Závodní hra Ignition stabilně podporovala místní síť a hráči se tak mohli jednoduše připojit do závodů s ostatními ve třídě. Na příjemném grafické zpracování je již vidět, že se jedná o rok 1997 a tomu odpovídají i efekty, možnosti a velký počet závodních vozů. Hrát lze s autobusem, policejním vozem, džípem a mnoha dalšími. Specialitou jednotlivých tratí je řada překážek a pastí, které mohly hráče velmi snadno připravit o vítězství – padající kameny, traktor, láva apod.

Déšť

The Need For Speed

Na závěr jsem schválně nechal legendu všech legend a ikonu všech ikon. The Need For Speed je pochopitelně prvním titulem slavné série, která dnes čítá nespočet dílů a každý z hráčů ji velmi dobře zná. Řeč je samozřejmě o sérii Need for Speed. První díl s označením The vznikl v roce 1994 a na svou dobu přinesl nevídaně kvalitní zpracování jízdního modelu. Ten úžasným způsobem vyvážil obtížnost, realističnost a zábavnost ovládání, takže si hráči mohli užít opravdového závodění.

Nehoda

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru