Nejlepší čtečky elektronických knih k Vánocům 2013

Říkáte si, že Kindle je synonymem elektronických čteček a nemá smysl hlouběji vybírat? To může být omyl, protože konkurence slavné čtečky od Amazonu už dospěla a v některých ohledech dokáže nabídnout i více, než originál. Nebudeme ovšem zastírat, že Kindle je stále nejlepší, jen ne pro každého. Začneme samotnými výrobky, ale pod nimi máte i důležité informace, které vám udělají v problematice čteček jasněji.

Tímto článkem také uzavíráme náš letošní speciál o dárcích k Vánocům.

Nejlepší čtečky

Čtečka je skvělý dárek pod stromeček pro každého náruživého i příležitostného čtenáře. Většina dnešní značkové produkce zvládá svůj úkol velmi dobře, ostatně jde o velmi specificky zaměřená zařízení. Přesto jsou rozdíly mezi jednotlivými značkami a modely docela markantní.

 

Amazon Kindle

Chcete základní a levnou čtečku, na kterou je ale spoleh? Kindle páté generace není vůbec drahý a splní všechna přání začínajících i náruživých konzumentů elektronických knih. Pouze pokud holdujete formátu EPUB, musíte se připravit na nutnost převodu knih v tomto formátu, protože žádná čtečka od Amazonu tento otevřený standard nepodporuje.

Hlavní výhody: Cena, kvalita, obchod Amazon

Cena: 2 000 Kč

Amazon Kindle Paperwhite (2013)

Tam kde se běžný Kindle drží tradice a za dobrou cenu nabízí klasické funkce, tam je Paperwhite asi nejpokročilejším modelem na trhu vůbec. Jeho displej je bílý, nikoliv šedivý, což znamená i mnohem vyšší kontrast a čitelnost. Navíc obsahuje světlo, ve druhé generaci modelu navíc dokonale rovnoměrné, které nasvěcuje displej, nikoliv podsvěcuje, což je důležité pro příjemné čtení po delší časový interval. Paperwhite druhé generace je také velmi rychlý a k celkovému překreslení (bliknutí) displeje nedochází tak často, jako v případě starších displejů. Pravděpodobně nejlepší čtečka současnosti. Pokud vám nevadí nákup zboží z USA, můžete ji mít už za 120 dolarů + poštovné a DPH.

Hlavní výhody: Vysoký kontrast, (bílé pozadí displeje), integrované nasvícení, rychlost

Cena: 3 800 Kč

Kobo Aura HD

Kobo Aura HD je přímým protivníkem Kindle Paperwhite a nevede si špatně. Boduje hlavně rozšiřitelnou pamětí, větším výběrem fontů, povedenou úvodní obrazovkou a obrovským rozlišením displeje, který má trochu nestandardních 6,8 palců, takže je větší než běžné šestipalcové čtečky včetně Kindlu. A samozřejmě, na rozdíl od Kindlu si poradí i s EPUB formátem. Je však dražší a to v ČR i v USA.

Hlavní výhody: Vysoké rozlišení displeje, integrované nasvícení, větší displej

Cena: 4 800 Kč

Nook Simple Touch

Vynikající čtečka Nook je skvělou volbou pro všechny, kdo chtějí Kindle bez Amazonu a s EPUB. Za nízkou cenu dostanete čtečku, která je postavená na velmi výrazně upraveném Androidu. Její používání je však naprosto snadné a intuitivní. Čtečka nabízí i pokročilé funkce, jako je přihlášení se na sociální sítě a sdílení svých knižních zážitků s přáteli přes Twitter, Facebook, nebo Gmail.

Hlavní výhody: provázanost se sociálními sítěmi, nízká cena, kvalita

Cena: 2 000 Kč

Nook Simple Touch GlowLight

I Barnes & Noble (obchod stojící za Nook) musí mít svou podsvícenou čtečku, respektive ji měl už před Amazonem. Výborná čtečka je jinak vlastně stejná jako Nook Simple Touch. Je rychlá a velmi dobře se ovládá.

Hlavní výhody: minimální odrazy světla od displeje, kvalitní uživatelské prostředí, integrované nasvícení

Cena: 3 500 Kč

JetBook Color

Chcete-li něco extra, JetBook Color vás rozhodně nezklame. Je to totiž plně barevná čtečka, která však neztrácí výhody e-Ink displeje, viz úplně poslední odstavec článku o technologii e-Ink Triton. Nevýhod je ale bohužel opravdu hodné – čtečka je opravdu obrovská a displej reaguje pouze na dodávané dotykové pero. Překreslování je stále typicky e-Inkové, takže obraz často bliká. Bohužel je čtečka i poměrně pomalá (otevření knihy, pohyb v menu), tudíž bychom ji doporučili hlavně trpělivým čtenářům. A také majetným, protože cena kolem 13 000 Kč dalece převyšuje veškerou konkurenci.

Hlavní výhody: velký barevný displej, vysoké rozlišení displeje

Cena: 13 000 Kč

Čtečka vs. čtení na tabletu

Jak se tablety usídlují v čím dál větším množství domácností, přebírají také jednu funkci čtečky. Není to žádný div, lidé na LCD displejích čtou běžně, ať už u PC, nebo mobilních telefonů. Tablety (jejich výběru jsme se věnovali v tomto článku) navíc disponují všemi potřebnými funkcemi a velkým displejem. Bohužel, stále se na dlouhodobé čtení moc nehodí. Důvodem je především podsvícení, které unavuje oči, a také špatná čitelnost na přímém (a občas i nepřímém) slunci. Ačkoliv běžná čtečka postrádá barevný displej a atraktivitu tabletů, stále jde o jasnou první volbu, tedy druhou, hned po skutečné knížce.

Nechce se vám čtečka kupovat? Stáhněte si aplikaci do mobilu a tabletu, která vám ji nahradí!

Funkce, velikost a vlastnosti

Čtečky nabízejí mnoho funkcí, které přímo se čtením nesouvisejí. Může jít o internetový prohlížeč, přehrávání hudby a podobně. Zásadní jsou však funkce, které se čtení dotýkají:

  • Dotykový displejNejde až o takovou výhodu, protože e-ink displeje nelze plynule ovládat dotykem. Přesto se může dotykové ovládání hodit a disponuje jím dnes snad už většina čteček.
  • Nadsvícení Elektronický inkoust má výhodu v tom, že si vystačí s okolním světlem, jako klasická kniha. Ve tmě však nějaký zdroj světla potřebuje a díky nasvícení nebudete muset rozsvěcet lampičku. Čtěte si kdykoliv, kdekoliv a bez ohledu na úroveň světla kolem vás.
  • WiFiVětšina čteček podporuje připojení k internetu a nákup v online knihkupectvích, případně půjčování knih a v některých případech i další speciality (sociální sítě, internetový prohlížeč,…). Některé disponují i 3G připojením (SIMka ani datový tarif netřeba).

 

Čím menší čtečka, tím levnější a přenositelnější

To je vše, nad čím se v oblasti velikosti musíte zamyslet. Chcete číst na velkém devítipalcovém displeji, nebo na menším šestipalcovém, který ale můžete mít schovaný ve (větší) kapse?

 

Ekosystémy

Samotné čtečky nejsou tak dobrý byznys, jako obsah na ně prodávaný, tedy časopisy a knihy. Proto bývá čtečka napojena na velkou knihovnu, ve které si mohou majitelé vybrat a koupit knížky dle své libosti.

  • AmazonAmazon je největší, ale většina děl je v angličtině. Zároveň také nepodporuje formát EPUB (o něm níže), ale svým zákazníkům nabízí spoustu výhod. Pokud si vyberete z knížek, které Amazon nabízí, nikde se o vás lépe nepostarají.
  • Barnes & NobleDalší obří obchod s knihami, Barnes & Noble, má také vlastní čtečku, Nook, která patří k nejlepším. Kromě toho zvládá i svobodný formát EPUB.
  • EPUBJde o formát, ve kterém většina e-knih (kromě těch na Amazonu) existuje. Univerzální formát bohužel trochu sabotuje Amazon, ale převod z EPUB do Kindlem podporovaného formátu není zas tak složitý a slouží k němu řada programů – mnohdy jde navíc o lepší variantu, než čtečky, které epub „podporují“, ale zobrazí ho pouze mizerně.

Barevný displej, nebo klasika?

Tato otázka už se u čteček řeší dlouho, ale drtivá většina se stále omezuje na displej, který zobrazí jen odstíny šedi. Budoucnost je však růžová a všelijak jinak barevná a v současné době existují přinejmenším dvě (velmi rozdílné) technologie, které barvu do klasických čteček přinášejí.

  • Stupně šedi - Klasika je stále nejlepší, obzvláště s novými a kontrastnějšími displeji, které prostě na čtení knih, novin i většiny časopisů stačí.
  • Mirasol - Mirasol je technologií, o které se mluví už dlouho. Vybavena jí byla i jedna čtečka od Kyobo, která běžela na Androidu a fungovala jako klasický tablet, který se díky Mirasolu ale hodil i na čtení na přímém slunci a neunavoval oči. Dnes je Mirasol součástí třeba chytrých hodinek od společnsoti Qualcomm, která za technologií Mirasol stojí. Objeví se v budoucnu další čtečky s tímto výjimečným displejem? Dozajista, protože Mirasol kombinuje výhody LCD a e-Ink displejů fenomenálním způsobem.
  • e-Ink Triton - Triton jde na vše jinak, než Mirasol. Jde vlastně o klasický e-Ink displej se všemi neduhy a výhodami, tedy pomalým překreslováním, ale zato s dlouhou výdrží. Do tohoto displeje je ale vložena další, pasivní vrstva, která černobílé mění na barevné. Výsledky jsou opravdu fantastické, jen čtečky s tímto displejem nejsou z nejlacinějších. Viz čtečka JetBook Color.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru