Nejlepší LEGO hry

LEGO, dánský gigant, který si udělal jméno na kostičkových stavebnicích, ale v poslední době fušuje stále intenzivněji i do ostatních směrů zábavního průmyslu, a to hlavně do her a nově i do filmů. Dnes se podíváme na populární herní sérii LEGO her, která si půjčuje oblíbené značky a přetváří je do vlastního kostičkovaného světa plného zábavy.

Vše začalo už na konci minulého tisíciletí, kdy LEGO začalo vytvářet hry podle vlastních edic kostiček. V té době ostatně LEGO ještě tolik nebylo provázáno se světem showbyznysu, ze kterého tolik čerpá dnes (a který zase čerpá z nekonečné hravosti LEGA). Těžba vlastních značek, jako je Bionicle, trvala až do roku 2005, kdy pro LEGO začala vytvářet hry společnost TT Games, pod kterou už vznikají díla podle licencovaných značek jako je Star Wars, Pán prstenů, nebo třeba Harry Potter.

Neznamená to však, že by LEGO rezignovalo na originální tituly, ale i u nich je znát příklon k hernímu stylu, který dominuje v licencovaných hrách, ať už jde o prvky otevřeného světa, nebo postupy přejaté z klasických 3rd person akčních adventur.

Co LEGO hry spojuje?

LEGO hru poznáte na první pohled. Proč? Díky grafice, hlavně postaviček, které jsou ztvárněny zcela typickými karikaturami o cca 3 polygonech s texturou, která se svou detailností může měřit leda tak s Minecraftem. Jde o jasné a krásné vítězství stylu nad technologií, protože i přes omezené možnosti animací, gest a mimiky jsou lego postavičky dokonalými společníky v znovuprožívání známých příběhů. I to je, podle nás, velmi důležitým parametrem moderních LEGO her – servírují nám svým stylem něco, co máme rádi, známe to. LEGO Star Wars si nezahrajete, když nemáte rádi Lucasovy velkofilmy, stejně jako vás LEGO Harry Potter nezaujme, když nemáte v krvi náklonnost k Bradavicím a klučinovi s jizvou na čele.

LEGO hry nejsou určeny jen pro děti, přesnější zařazení by bylo „hry pro celou rodinu“. Jisté díly si užijí i děti, hlavně za pomoci někoho staršího, třeba díky flexibilnímu a všudypřítomnému kooperativnímu hraní. O něco více však LEGO hry pobaví odrostlejší hráče, kteří snáze přijdou na logické hádanky a více si užijí nadhled, který z každého titulu čiší.

Hry spojuje i klasický scénář – nejprve procházíte příběhový mód, většinou ve velmi otevřeném světě, kde je spousta šancí ke sbírání, objevování a odemykání obsahu. Hru lze vždy absolvovat ve dvou na jednom PC, nebo konzoli, s tím že druhý hráč se může libovolně připojovat a odpojovat – jeho přítomnost pomůže, pobaví, ale není potřebná. Každou dokončenou misi lze pak hrát ve Free Play módu, který už neobsahuje příběhové cutscény, ale zase si ho můžete zahrát za kteroukoliv z odemčených postav, kterých je v každé lego hře až několik desítek. A protože má každá postava různé schopnosti, můžete se k některým bonusům dostat až právě ve Free Play módu s použitím konkrétních postav.

Ze všeho zmíněného tedy vyplývá, že zatímco můžete LEGO prožít jako intenzivní dobrodružství, hra je primárně zamýšlena jako obří objevitelské a sběratelské šílenství, které vám zabere desítky hodin. A hráče to zatraceně baví. Množství obsahuje naprosto fenomenální, a pokud máte věrného herního parťáka (velmi oblíbené jsou LEGO hry pro páry), neexistuje lepší alternativa. LEGO hry jsou tak fenoménem, který v určitých oblastech dosáhl dokonalosti – rozhodně není dobré je vnímat jako přívěsky ke známým filmům, nebo stavebnici.

Tak jde čas

Jakkoliv jsme LEGO hry shrnuli na éru „před Star Wars“ a „po Star Wars“, už první pokusy byly extrémně zajímavé a do jisté míry typické pro všechny další LEGO hry. Vůbec prvním titulem byl LEGO Island, akční adventura s pořádnou porcí volnosti, na kterou navázaly další 2 povedené hry. Následuje méně originální LEGO Chess, nebo totální sandbox LEGO Creator, ve kterém si prostě a jednoduše stavíte z kostiček lega, co se vám zlíbí. V dalších letech vznikl nespočet her s tematikou lega, ať už šlo o závodní (LEGO Racers), výukové (LEGO My Style Kindergarten,…), nebo dobrodružné hry (Bionicle: Tales of the Tohunga). Do roku 2005 vyšlo více než 20 her pod značkou LEGA. Pravý BOOM ale přišel až poté, respektive „Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii“.

LEGO Star Wars: The Video Game (2005)

Rok 2005 byl výrazný pro univerzum Star Wars i pro LEGO. Společně se závěrem nové trilogie Hvězdných válek totiž přišel úsvit nového typu LEGO her, ve kterých tato známá hračkářská firma využívá neméně známé a oblíbené značky ze světa filmu.

Hra položila základy novodobého úspěchu LEGA i jejích her a zároveň fungovala jako magnet pro fanoušky Star Wars. Více než měsíc před uvedením Pomsty Sithů totiž přinášela dějovou linku, která kopírovala celou novou trilogii, tudíž právě i dosud neviděnou Pomstu Sithů. Fanoušci SW tak byli rozpolceni, zda si koupit hru (vyšla na většinu hlavních platforem té doby), nebo si počkat na film. Dilema rozhodně neulehčoval ani fakt, že hra byla nesmírně podařená.

LEGO od té doby stojí na pevných základech, které jsou sice stále +- stejné, ale jen těžko zrezaví. Jde o kooperativní hru na jednom PC/konzoli, ve které mohou dva hráči spolupracovat na řešení puzzlů i bojování. Více o tom, co dělá LEGO hru LEGO hrou, si můžete přečíst v předchozí části článku – to vše SW od LEGA měly. Jednoduše zábava pro celou rodinu a to ne díky kompromisům, ale prosté kvalitě.

LEGO Star Wars 2: The Original Trilogy (2006)

Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat, už v roce 2006 přišla hra vlastně skoro stejná, jen s vymakanějšími prvky, které bavily v první hře, a upozaděnými/zrušenými prvky, které byly na předchůdci kritizovány. Hra tentokrát, jak už z názvu tušíte, kopíruje děj epizod IV až VI, tedy originální trilogii. Hra byla ještě větší hit a to hlavně díky použitému ději, který je mnohem oblíbenější, než u původního titulu.

První a druhý díl LEGO Star Wars vyšel i ve společné edici, kterou je možné si zahrát i na iPhonech a iPadech.

A to by bylo, aby Star Wars neexistovaly po trilogiích – v roce 2011 vyšel ještě díl The Clone Wars, který se soustředí na období klonových válek, tudíž jako hlavní inspirace funguje stejnojmenný animovaný seriál.

LEGO Indiana Jones: Original Adventure (2008)

Další značkou, kterou LEGO zvěčnilo ve svých stavebnicích a hrách, je Indiana Jones. Opět se tedy pohybujeme v prostředí, které nemá daleko k Georgi Lucasovi. Hra de facto kopíruje postupy známé z Hvězdných válek a opět má záběr v celé trilogii filmů (od Dobyvatelů po Křížovou výpravu). Přibylo však více interakce s prostředím a samozřejmě také spousta charakterů. A Indiho bič.

I Indiana Jones se dočkal dalšího dílu, tentokrát logicky kopírujícího děj čtvrtého filmu (ale zároveň nabízí i předělané levely pro první tři filmy). Titul LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Contines vyšel v roce 2009.

LEGO Batman: The Videogame (2008)

V roce 2008 do herního LEGO světa pronikl i Batman. Velkou změnou oproti předešlým hrám bylo, že sice také využíval licencovanou značku, ale příběh měl vlastní. Nekopíroval tedy žádný z nových, ani starých filmů. Hratelnost je stále vlastně stejná, což ale bohatě stačí, protože hra je skvěle přijata a v následujících letech po vydání prodá více než 10 milionů kopií.

V roce 2012 vyšlo pokračování pod názvem LEGO Batman 2: DC Super Heroes, ve kterém se objeví spousta postav i z širšího univerza DC postav, ať už jde o superhrdiny, nebo superpadouchy. Jde také o první nadabovanou LEGO hru, což je pro celou sérii poměrně obří skok. Pozor, tento titul je k dostání i pro mobilní telefony a tablety s iOS!

LEGO Harry Potter (2010-2011)

Co může být lepším dějištěm pro LEGO hru, než Bradavická škola čar a kouzel v tajuplném hradě? Oba díly, které dohromady pokrývají děj celé sedmidílné ságy, byly přijaty velmi pozitivně. Otevřený svět zaměřený na sbírání, objevování a samozřejmě kooperativní procházení hutného příběhu dokáže zaujmout hlavně fanoušky knih, či filmů, ale svou perfektní hratelností zaujme i hráče tímto fenoménem nepostihnuté. Pozor, tyto tituly jsou k dostání i pro mobilní telefony a tablety s iOS!

LEGO Piráti z Karibiku (2011)

Piráti z Karibiku jsou prvním LEGO titulem, kde se dánští kostičkovači spojili s další legendární společností, která se zaměřuje hlavně na zábavu pro děti. Myslíme tím Disney, což je rozhodně zdravé partnerství, které dává tušit, že se dočkáme ještě více her z univerza Star Wars (protože Disney tuto značku koupilo).

Hra obsahuje děj všech čtyř filmů, kterým vládl vratkou chůzí a nevyzpytatelným kompasem kapitán Sparrow. Právě kompas je zajímavá novinka, která vás navede ke skrytým pokladům a bonusům.

LEGO Pán Prstenů (2012) a Hobit (2014)

Lego se prostě k fantasy tematice hodí, což po Harry Potterovi dokázala i sága o jednom malém hezkém prstýnku… Hra Pán Prstenů kopíruje děj filmové trilogie, kdežto Hobit zvládá pokrýt pouze první 2 filmy ze tří o statečném Bilbovi. Pozor, LEGO Pán Prstenů je k dostání i pro mobilní telefony a tablety s iOS!

LEGO Marvel Super Heroes (2013)

Jakkoliv tím naštveme všechny fanoušky DC, tak musíme říct, že Marvel prostě válí víc. Zajímavější hrdinové, super filmové série a od loňského roku i ta lepší z LEGO her podle komiksových univerz. Zároveň jde také o jednu z nejlepších LEGO her vůbec.

The LEGO Movie Videogame (2014)

U hry podle vlastního LEGO filmu už nám kritici zvedli varovný prst. Dekádu dlouhé adorování LEGO her, pořád stejných, někdy muselo skončit. Přesto jde o povedený titul, který se ničím nevymyká z tradiční hratelnosti.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 7 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Nahoru