Nejlepší přehrávače filmů a videa na PC

Přehrávání filmů a dalšího multimediálního obsahu je jednou z nejčastějších činností, kterou své počítače úkolujeme. Požadujeme od nich především několik základních dovedností a vlastností. V prvé řadě se většina uživatelů nechce s ničím moc zabývat. Přehrávač musí prostě fungovat hned po nainstalování skvěle, bez výraznějších zásahů uživatele. Ne každý přehrávač to však dovede. Některé naschvál obsahují méně kodeků, aby si mohl zkušený uživatel vybrat ty, které mu vyhovují více, jiné se spoléhají na již nainstalované kodeky (zpravidla nejhorší varianta), ale ty nejoblíbenější fungují 100% už při prvním naběhnutí.

Důležitý je i interface – přehlednost, jednoduchost i líbivost, to jsou hlavní atributy úspěšného multimediálního přehrávače. Pokročilé možnosti nastavení by se však také neměly skrývat příliš hluboko v nabídkách, aby mohli i zkušenější uživatelé své choutky uspokojit dostatečně pohodlně a rychle.

Na schopnosti přehrávat dnešní náročná videa ve FullHD rozlišení se pak může podepsat i schopnost přehrávače využít výpočetní sílu počítače. V našem přehledu si představíme ty úplně nejoblíbenější a nejlepší freeware programy pro přehrávání videa a jiných multimédií. Ve shrnutí pod textem najdete vždy seznam formátů, které program zvládne přehrát hned po nainstalování.

The KMPlayer

Dnešní jasná volba. Přehrávač, který zvládne takřka všechno, o co ho požádáte. Příkladná je zejména podpora audio i video formátů. Vzhled programu se neustále vyvíjí, ale logika a ergonomie ovládání zůstává stále takřka stejná. Kontextové volby je možné zobrazit v útlejší, nebo plnohodnotné variantě, podle potřeb každého uživatele. Při používání KMPlayeru je potřeba si také dávat pozor a nepokládat ruce na klávesnici, protože je celá využitá pro klávesové volby a zkratky, aby bylo používání přehrávače co nejsnadnější a nejrychlejší.

KMPlayer není těžké si zamilovat a prakticky neexistuje důvod, proč ho vyměnit za jiný přehrávač. Přehrajete si na něm DVD filmy, můžete ho využít i na streamovaná videa a poradí si i s videosoubory, které jsou poškozené, nebo neúplné.

 • Přehrává video formáty: MPEG, AVI, WMV, OGG, MP4, MOV/3GP, MKV, FLV, 3D, DVD
 • Přehrává audio formáty: MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavní výhody: funguje na 100 % hned po nainstalování, široké možnosti nastavení, příjemný a praktický design

GOM Player

Stejně jako největší konkurent, KMPlayer, je i GOM Player původem z Jižní Koreje. GOM Player však přináší trochu jinou uživatelskou zkušenost. Je připraven na zásadnější zásahy uživatelů, ale přesto nabízí už po nainstalování většinu potřebných funkcí, respektive podporuje všechny populární multimediální formáty i pár těch méně známých. Je jen malá pravděpodobnost, že se nejnovější verzi GOM Playeru nepovede přehrát nějaké video. Navíc, i když GOM Playeru některý kodek chybí, dokáže si ho sám nalézt na internetu, takže uživatel má jistotu, že přehraje opravdu všechny formáty.

Velmi příjemné možnosti nabízí GOM Player v oblasti přizpůsobení vzhledu. Je plně skinovatelný, takže základní oranžovo-stříbrný vzhled si lze stáhnutím některého z dalších skinů. Zkušenější uživatelé mohou samozřejmě skiny vytvářet i sami.

 • Přehrává video formáty: FLV, MP4, MOV, MPG, AVI, WMV, 3GP, RMVB, MKV, OGM
 • Přehrává audio formáty: MP3, ACC, AGG
 • Hlavní výhody: snadné přizpůsobení vzhledu, sám si najde a stáhne požadované kodeky

VLC Media Player

Třetí a poslední z velkých univerzálních přehrávačů multimédií v našem výběru. VLC Media Player se od výše probíraných programů zásadně liší. Je to open source multimediální přehrávač, takže je naprosto svobodný a přístupný i k zásadním změnám ve svém kódu. Přesto není určen jen nadšencům, protože přináší některé vlastnosti, které mu mohou GOM i KMPlayer závidět.

V první řadě jde o nenáročnost na systém – VLC Media Player je určen i pro přehrávání multimédií na slabších počítačích, noteboocích, nebo třeba netboocích, kterým často dochází při přehrávání i méně náročných videí dech. VLC je navržen jako lehký přehrávač, který počítač nezatěžuje. Příkladná je také snadná skinovatelnost, takže VLC Media Player může vypadat každý den jinak, podle přání svého uživatele. Navzdory své nenáročnosti toho VLC hodně umí. Příkladná je podpora vstupních formátů, která čítá všechny oblíbené formáty i řadu těch neznámých. Jako poslední zásadní plus VLC Media Playeru je třeba uvést, že ho lze spustit na mnoha různých systémech – od PC s Windows, přes Linux, Mac, mobilní OS Android, až po takové rarity, jako je BeOS.

 • Přehrává video formáty: MPEX, AVI, WMV, MP3, MOV/3GP, OGG, MKV, Real, FLV
 • Přehrává audio formáty: WMA, MP3, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavní výhody: snadné přizpůsobení vzhledu, open-source, existuje pro mnoho operačních systémů

Apple QuickTime player

QuickTime je doma zejména na počítačích od společnosti Apple, respektive na jejich operačních systémech Mac OSx. Je však dostupný i na osobních počítačích a to včetně aplikace pro přehrávání, nákup a správu hudby a videí, populárních (i zatracovaných) iTunes. Ovládání a design jsou u QuickTime playeru dlouhodobě takřka stejné. Jeho šedostříbrný design je jasně rozeznatelný už z dálky a minimalistický vzhled neomrzí. Možnosti ovládání jsou podle společnosti Apple sofistikované, ale PC uživatele zvyklí na KMPlayer a podobné komplexní přehrávače možná seznají QuickTime přespříliš jednoduchým. QuickTime je ale primárně určen uživatelům produktů Apple a navíc nabízí i podporu dalších multimédii, jako jsou obrázky (BMP, GIF, JPEG,TIFF, PNG). Další schopnosti se QuickTime může naučit rozšířením skrze stažitelné pluginy.

QuickTime na PC nepředstavuje vrchol univerzálnosti, ale přesto dokáže přehrát většinu běžných video i audio formátů. QuickTime nabízí i variantu Pro, která umožňuje konvertování a nahrávání videa.

 • Přehrává video formáty: MOV,3GP, 3G2, AVI, MP4
 • Přehrává audio formáty: AAC, WAV, MP3, iTunes Audio, m4a (Apple Lossless)
 • Hlavní výhody: rozšiřující pluginy, nativní podpora formátu MOV, provázanost s iTunes

Real Player

Oblíbený Real Player patří mezi univerzální přehrávače multimédií a navíc přináší svůj vlastní RealMedia formát, se kterým si i ty nejlepší přehrávače poradí až po nainstalování Real Playeru do systému. Real Player je však mnohem více, než jen přehrávač. Zvládá například streamovaná videa a funguje i jako download manager.

K tomu Real Player přidává i konverzi videa i audia z/do různých formátů, namátkou zmíníme MP3, MP4, FLV, MOV, nebo RM (RealMedia). RealPlayer PLUS 15 je pak placenou variantou, která rozšiřuje schopnosti tohoto všestranného přehrávače ještě dál – dovolí uživateli vypalovat DVD a Blu-ray filmy, zrychluje stahování videí, umožňuje přenost videí ve vysoké kvalitě a mnoho dalšího. RealPlayer je zdarma dostupný i pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

 • Přehrává video formáty: RealMedia (rm, ra, rv, rmvb, rp, rt, ram, rmm), DVD, MPEG, AVI, FLV
 • Přehrává audio formáty: MP3, WAV, AAC, Apple Lossless
 • Hlavní výhody: zvládá formáty RealMedia, konverze/vypalování multimédií, nadstandardní schopnosti (download manager)

Windows Media Player

Windows Media Player je kultovní multimediální přehrávač, dnes dostupný výhradně pro systémy Windows (včetně mobilních verzí Windows CE/Mobile a Phone)

Je první přehrávačem na většině počítačů a mnoha uživatelům stačí po celou dobu využívání PC. Navíc nabízí některé nadstandardní schopnosti, které nezvládají ani oblíbenější a univerzálnější přehrávače. Jde především o funkce, které přímo s přehráváním multimédií nesouvisí – nelze opomenout snadné vypalování zvukových CD z audio formátů mp3 a wma. Stejně tak Windows Media Player zvládá i opačný postup, tedy grabování ze zvukových CD. Známé jsou i dynamické vizualizace, kterých je ve WMP opravdu velké množství. WMP zvládá i streamovaná videa, je využíván k poslechu internetových rádií a velmi snadno se učí – po nainstalování programů s dosud nepodporovanými kodeky je WMP přijme za vlastní a dokáže tak přehrát většinu běžných formátů, jako je .mov, nebo .rmvb.

Na druhou stranu Windows Media Player příliš neobstojí jako samostatný multimediální přehrávač a bez instalace sad kodeků, nebo dalších programů (RealPlayer, KMPlayer,…) se většina uživatelů neobejde.

 • Přehrává video formáty: DVD, WMV, MOV/3GP, MP4, AVCHD
 • Přehrává audio formáty: WMA, MP3, AAC
 • Hlavní výhody: vestavěný přehrávač ve všech Windows zařízeních, grabování a vypalování hudby, vizualizace

Media Player Classic – Home Cinema

Minimalistický multimediální přehrávač s ohromnými schopnostmi. Při pohledu na jednoduché, až fádní uživatelské prostředí se může zdát, že Media Player Classic je neschopným přehrávačem, který těží ze svého „oldschool“ vzhledu. Opak je pravdou. MPC-HC je mocným nástrojem pro přehrávání multimédií a podporuje většinu známých i neznámých formátů. Při častějším používání, kdy se většina dalších přehrávačů „okouká“, uživatelé naopak ocení, že je používání MPC-HC velmi snadné a intuitivní.

Původní Media Player Classic přestal jeho tvůrce v roce 2006 podporovat. V současné době je ale díky komunitě na fóru Doom9 stále vyvíjen právě pod názvem Media Player Classic – Home Cinema. I tento open-source program přináší příkladnou péči o své uživatele – je dostupny hned v 23 jazykových mutacích, včetně České.

 • Přehrává video formáty: FLV, AVI, MP4, WMV, RealVideo (.rm), OGG
 • Přehrává audio formáty: MP3, WMA, RealAudio (.ra), AAC, FLAC, WAV
 • Hlavní výhody: jednoduchý program, nenáročný na systém – lze spustit i na slabých počítačích, podpora všech důležitých formátů i bez dalšího nastavování

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
P.Kapucián
P.Kapucián

Prosím o informaci!Před časem jsem pracoval s "Wafe editor"V soušasné době jej nemohu najít.Poradíte?Děkuji

30.12.16 11:23 reagovat

Doporučujeme

Nahoru