Nejlepší survival hry

Pokud bychom měli vyjmenovat největší fenomény dnešního PC hraní, tak to bude indie, sandbox a survival. Většina z následujících her spojuje všechny tři vlastnosti, které dnes „prodávají“. My se na ně podíváme hlavně z hlediska survival prvků, byť neopomeneme zmínit ani jejich nejsilnější a nejslabší stránky, které nutně se samotným přežitím souviset nemusejí. Od Minecraftu po DayZ, seznamte se s těmi nejlepšími survival hrami s nádechem sandboxu, které známe.

Minecraft

Jak jinak začít, než Minecraftem. Zároveň to ale vezmeme i trochu negativně. Pamatujete na tu děsivou první noc, kdy kolem vás chodily zombie, kostliví lučištníci, aby vás nakonec odpálil děsivý creeper? Tak takové noci velmi brzy z Minecraftu vymizí. Ano, musíte shánět jídlo, ano, umřít není tak složité, ale že by to byl skutečný survival? V Minecraftu se brzy dostanete do role dobyvatele, který hledá suroviny, vraždí vše okolo a jeho truhly se plní vzácnými materiály. Pokud totiž ustrnete v počátečním survivalu, budete asi hodně brzo naštvaní, že soubojový systém není nic extra a že přežít není zas tak složité. Přesto, je to právě Minecraft, kdo spustil lavinu survival sandboxových her a rozhodně stojí za vaši pozornost.

Alternativy: Terraria, 7 Days to die

Důraz na: crafting a budování

Stáhnout Minecraft

Terraria

Terraria byla nazývána 2D klonem Minecraftu. Jako taková si mohla dovolit pohlednější grafiku a dynamičtější hratelnost, což jsou kvality, které rozhodně nejsou k zahození. Survival to je také jen do určité míry, ovšem právě Terraria dala vzniknout mnoha podobným hrám, jmenovitě jde hlavně o sci-fi Starbound.

Alternativy: Starbound

Důraz na: průzkum, crafting a souboje

Stáhnout Terraria (mobilní)

DayZ

Specifikem DayZ je to, že ve hře existují dvě základní nebezpečí – zombie a lidé, přičemž lidé jsou překvapivě ta agresivnější, smrtonosnější a zákeřnější chamraď. Jakmile se naučíte vycházet se zombíky, napakujete se lootem a začnete uvažovat o kariéře profesionálního bojovníka proti zombie-apokalypse, kuchne vás jiný živý hráč, obere vaši mrtvolu a donutí vás pochybovat o tom, že bojujete na správné straně. DayZ je prostě nelítostný svět, ráj PvP pozitivních lidí, které neděsí zvrácená myšlenka na to, že posledních pár přeživších lidí na světě se mezi sebou vraždí, zatímco zombie slídí všude kolem. To samé je příklad Netheru a Rustu, dvou dalších nadějných kandidátů na zisk trofeje pro „Nejdepresivnější MMO survival hru všech dob“. DayZ je ale v jádru velká zábava, jen není pro každého.

Oblíbený mód existuje i jako placená plná hra, v mnoha ohledech vylepšená.

Alternativy: Nether, Rust

Důraz na: PvP

Stáhnout DayZ mód zdarma

Zakoupit DayZ standalone

The Forest

Teď máme tu čest vám představit první skutečný survival, kde vás může zabít vše, co se v tajemném lese a v jeskyních pod ním vyskytuje. Hlavně vám po krku půjdou hordy kanibalů a jiných zmutovaných monster, před kterými vás uchrání jen totem vytvořený z jejich hlav. Hra je už v prvních fázích otevřeného alfa testování (hra stojí asi 15 Euro) velmi zábavná, obtížná, nesmlouvavá a krásná. Od grafiky, přes crafting až po souboje je vidět, že opravdový single-player sandbox survival se v The Forest dočká nové kvalitativní laťky.

Alternativy: 7 Days to die, Space Engineers

Důraz na: přežití, průzkum

Zakoupit The Forest

7 Days to die

Stejně jako na The Forest, tak i na 7 Days to die budeme mít hlavně slova chvály. Hra je specifická tím, že nejvíce ze všech ostatních staví na principech Minecraftu, jen některé vylepšuje a přizpůsobuje klasickému zombie-apocalypse scénáři. Má voxelovou grafiku a plně zničitelné prostředí, takže můžete kopat pod zem, stavět baráky, ale protože jsou zombie neodbytně agresivní, nepomůže vám to. Nakonec vás stejně (v noční fázi hry) vyčmuchají a budete se muset bránit doslova hordám naspeedovaných zrůd. V noci totiž zdejší zombie získávají na rychlosti a počtu, ne nadarmo se 7DTD označuje jako „horde survival“. Hra upozaďuje boje mezi hráči, i když v jednom světě jich klidně může hrát hned několik. Důraz je naopak kladen na kooperaci, která hru posouvá do sfér, o kterých se ostatním hrám může jenom zdát. Ať už jde o DayZ, kde kooperace slouží hlavně proti ostatním hráčům, nebo o Rust, kde je to podobné. Tady vám parťák bude krýt záda podobně jako v L4D a kulky do zad se většinou bát nemusíte.

Alternativy: Rust, Minecraft, DayZ

Důraz na: přežití, co-op PvE

Zakoupit 7 Days to die

Rust

Chybí vám v DayZ budování a větší míra craftingu, připadá vám DayZ trochu moc pusté a velké? Nevadí vám naopak, když v DayZ střílíte více po jiných hráčích, než po monstrech? Pak vás určitě osloví Rust. V něm těžíte, craftujete a střílíte (hlavně ostatní hráče), abyste přežili v nehostinné post-apo divočině. Hra neoplývá super grafikou, ale pocit volnosti i neustálého nebezpečí vás žene vpřed.

Alternativy: DayZ, 7 Days to die

Důraz na: PvP, budování

Zakoupit Rust

State of Decay

Unikátní hra, která se soustředí na single-player zážitek a hutný příběhový obsah. Přesto v ní máte dostatek svobody. Koordinujete totiž celou skupinu přeživších, sháníte zásoby, zachraňujete jednotlivce a snažíte se zabít co nejvíc chodících mrtvol. Pokud chcete od survival hry i trochu té citové investice, nemáte šanci se State of Decay šlápnout vedle.

Alternativy: neexistující

Důraz na: sandbox ohraničený příběhem, vztah k postavám

Zakoupit State of Decay

Space Engineers

Vesmírný sandbox z České republiky, Space Engineers, se nedávno dočkal survival módu, který je úplně jiný než v ostatních hrách a přesto úžasný. Přežít ve vesmírné prázdnotě totiž není žádná legrace, ale pořádný nápor na schopnosti i psychiku. Budete se muset starat nejen o to, aby vás nesemlel nějaký ten asteroid, ale také o dostatek paliva pro svůj skafandr. Stavitelské možnosti jsou oproti oblíbenému kreativnímu módu trochu upozaděné, ale rozhodně neabsentují. Ostatně je to podobné jako u Minecraftu, kde i v survival módu můžete postavit cokoliv, jen si u toho musíte dávat pozor na pády, lávu a nepřátele.

Alternativy: Minecraft

Důraz na: budování, těžbu a přežití

Stáhnout Space Engineers

Don't Starve

Kouzelný z izometrického pohledu viděný survival vás nejprve nadchne grafikou, aby vás pak zabil hned první noc, kdy nezvládnete rozdělat oheň. Hra je velmi těžká, trochu repetitivně a zatraceně stylová, plná děsů i humoru. Proti ostatním hrám s výjimkou State of Decay a do budoucna možná i The Forest disponuje i příběhem.

Alternativy: neexistuje

Důraz na: styl, přežití a příběh

Zakoupit Dont Starve

H1Z1

Svou trochou do mlýna se rozhodlo přispět a kus koláče se chystá ukrojit i Sony s jednou ze svých nových MMO her. H1Z1 se nejvíce inspiruje v DayZ a Rustu, ale zároveň se snaží eliminovat jejich problémy a využít jejich silných stránek. V praxi to znamená, že by H1Z1 měla eliminovat většinu PvP a naopak bude chtít klást důraz na týmovou kooperací proti zombíkům. To samo o sobě je  posun proti DayZ, nebo Rust. Aby toho nebylo málo, H1Z1 bude mít řiditelná vozidla, crafting a budování. Jediné, co H1Z1 schází k úplnosti je voxelová grafika, ovšem to nemusí být zásadní problém - v ostatních aspektech se zdá být před konkurencí a díky free-to-play modelu i AAA produkci může všechny předcházející hry zadupat a žánr survival onlinovek zcela ovládnout.

Alternativy: DayZ, Rust, 7 Days to die

Důraz na: co-op PvE, crafting a budování, přežití

H1Z1 je zatím ve vývoji - betaverze by měla vyjít v průběhu roku 2014

Budoucí hity

V roce 2014 se bude survival hrám dařit bezesporu stejně dobře jako v letech předešlých. Můžeme sledovat jak AAA hry zaměřené spíše na singleplayer, tak i pokusy o indie tituly s neuvěřitelně zajímavými nápady a/nebo provedením. Zmínit tak musíme hlavně:

  • The Long Dark - v této hře půjde o přežití v pravém slova smyslu. Žádná monstra, jen nehostinná příroda, zima a nedostatek sil a jídla. Hra by měla v září 2014 nabídnout early-access přístup skrze Steam.
  • Frontiers - velmi ambiciózní a graficky úžasná hra si bere za vzor hlavně první díly série The Elder Scrolls. Zde jde ale hlavně o průzkum a objevování, trochu méně o samotné přežití a boje.
  • Proven Lands - survival ve vesmíru je naprosto logická a obrovsky atraktivní věc. V roli jednoho přeživšího na cizí planetě plné neznámých věcí a emzáků se díky Proven Lands ocitnete. Hra by měla i epizodicky vyprávět příběh, ale je jasné, že půjde hlavně o to přežít.
  • Before - pračlověk, stylová a poutavá grafika, přežití kmene. Co víc si může fanoušek survival her přát? Before vypadá naprosto úžasně, i když o ní skoro nic nevíme.
  • Dying Light - novinka od tvůrcu (podle nás trochu nudného) Dead Islandu se soustředí na přežití v zombíky zavaleném městském prostředí. Staví hlavně na principu střídání dne a noci, kdy ve dne je to docela pohodička, ale v noci jsou zombie naprosto vyrovnaným soupeřem přeživším. Druhým dominantním prvkem je parkour, pomocí kterého se budete po městě pohybovat. Graficky jde samozřejmě o extratřídu, ostatně jde o jedinou AAA hru v tomto našem malém výběru pěti nadějných her pro rok 2014.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 5 krát

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
Honza
Honza

Epyrion galactic survival je tez zajimava vec.

11.11.16 12:01 reagovat

Kubis
Kubis

Velmi hezky rozebráno. O některých těchto survival hrách sem neměl ani ponětí. Minecraft jsem nehrál nikdy, ale pár z těch her jsem zkusil a je to naprosto trefné hodnocení. Jen jedna otázka, čeistě ze zvědavosti jak vidíte naděje The Forest k úspěšnému konci. Mám pochybnosti neb s každou opravou přibývá více chyb a to i tam kde v předchozích verzích nebyly. Dík za odpověď :)

18.07.15 22:21 reagovat

Jakub
Jakub (administrátor)

Díky za chválu. The Forest se teď hodně soustředí na multiplayer a přidávání možností, takže chyby určitě budou ještě dlouho, na druhou stranu je ve vývoji tak dlouho, že se zdá, že to s ním tvůrci myslí opravdu vážně a chtějí ho dokončit. V poslední době přibylo v žánru pár dalších zajímavých her - Subnautica, ARK a pak hlavně Stranded deep, což je The Forest asi nejpodobnější.

20.07.15 10:34 reagovat

Filip
Filip

dobry den, kde si mohu koupit carovny minecraft, resp. fairy minecraft? mam PC shanim to pro syna k Vanocum. dekuji filip

05.12.14 21:54 reagovat

Doporučujeme

Nahoru