Nejznámější druhy licencí pro fotky, obrázky a hudbu

V dnešním článku se podíváme na typy licencí, se kterými se nejčastěji na internetu setkáváme. Když chcete použít hudbu, nebo obrázek na internetu, je dobré vědět, pod jakou licencí je dostupný. Vyhnete se tím problémům, které by s neoprávněným použitím autorsky chráněného díly mohly nastat.

Royalty-free

Jde o formu licence, která je částečným protikladem pro RM (Rights-managed). Když si koupíte royalty-free obrázek, platíte jen jednou, nikoliv za každé užití zvlášť. I royalty-free však může být omezeno maximálním počtem použití, po jehož překročení se platí další peníze.

Rights-managed

Jde o poměrně striktní formu prodeje obsahu, u kterého je přesně stanoveno možné použití zakoupeného obsahu. Výhodou je často kvalita a také možnost si obsah koupit exkluzivně, což je mnohdy velmi žádoucí. Licence stanoví například formu použití díla (na bilboard třeba), dobu použití díla, náklad, území a podobně.

Public Domain

Jde vlastně o totálně svobodné dílo, jehož autorská práva už nikdo nevlastní. Nejčastěji jde o díla, která vypadnou z jiné licence tak, že uplynu určitá doba (nejčastěji 50 až 70 let) od smrti autora.

Creative Commons

Nezisková organizace Creative Commons se snaží přispět ke snadnějšímu a právně jednotnému šíření volně dostupného obsahu. Používá k tomu 4 hlavní kombinovatelné atributy, ze kterých lze sestavit přesně takovou licenci, jakou si autor přeje. Kromě toho existuje ještě takzvaná CC0, která stojí mimo tento systém.

CC0

Tato forma Creative Commons se vyznačuje tím, že se při jejím použití autor vzdává všech autorských práv, kterých se v daném právním systému vzdát může. Jde tak v zásadě o Public Domain. Díla pod CC0 se mohou volně sdílet, modifikovat, používat nekomerčně i komerčně, nikde nemusíte uvádět autora a své výsledné dílo můžete převést do jiných typů CC licence.

BY

S dílem pod CC BY si můžete dělat, co se vám zlíbí (při respektování zákonů), ale musíte uvést autora původního díla. BY je také základem, který obsahují všechny ostatní kombinace podmínek použití.

BY NC

Dílo je při uvedení autora možné použít nekomerčně.

BY ND

V případě BY ND lze dílo dále šířit komerčně i nekomerčně, ale musí být uveden autor a dílo musí být v nezměněné podobě. Samozřejmě lze i kombinovat i s NC, z čehož vznikne nejpřísnější možná varianta, kdy není možné dílo upravovat a používat komerčně.
BY SA

BY SA označuje dílo, které lze upravovat i komerčně využívat, avšak pouze za předpokladu, že výsledný produkt bude opět nabízen pod totožnou licencí. Opět lze kombinovat s NC.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Pixwords nápověda 2. díl

453496 přečteno

Doporučujeme

Nahoru