Pokémon GO: #1 Rady do začátku

Když v roce 1995 Satoshi Tajiri přišel s konečnou podobou značky Pokémon, asi ani on nevěřil, o jak velkou věc jde. Značka je dnes třetí největší mezi herními projekty (za Tetrisem a SuperMariem/Mariem) a Pokémon GO tuto pozici minimálně upevní.  

Pokud jste hru Pokémon GO ještě nezačali hrát, ale chystáte se, bude se vám tento článek náramně hodit (zejména trik se získáním Pikachu jako prvního Pokémona). Spoustu nových informací se ale dozví i aktivní hráči a zkrátka nepřijdou ani ostřílení veteráni.

Nearby a vzhled hry

Článek obsahuje vše důležité pro správný vstup do hry – vysvětlení pojmů, mechanik a množství užitečných rad a návodů.

Pokémon GO si můžete stáhnout z oficiálních zdrojů pro mobilní platformy iOS a a Android. Pro systém WindowsPhone není aplikace v plánu, ale uživatelé spustili petici za její vývoj. Podepsat online petici můžete zde.

 

Slovníček pojmů

Pokémon – jakési zvířátko, které se hráč snaží polapit. Název vznikl jako kombinace slov Pocket Monster. K dispozici je zatím 151 druhů (1. generace) a získat je lze buď chycením, nebo vyvinutím (Evolve).

Poké Ball – červeno bílá koule, kterou hráč hodí pro polapení Pokémona

Pokud při lovu netrefíte Pokémona, snažte se Pokéball sebrat a ušetřit jej tak pro další pokusy. Seberete jej jednoduše kliknutím.

Greatball – silnější Poké Ball po 12. levelu (vhodný pro vzácnější a silnější Pokémony)

Ultraball – k dispozici po levelu 20 (na nejsilnější Pokémony)

PokéStop – stanoviště, které hráči každých 5 minut přidělí odměnu (Poké Bally, Potiony apod.)

PokéStopAnimovaný režimReálný režim

Gym – tréninkové centrum, které lze vylepšovat tréninkovými souboji (vlastní barva), případně dobývat (cizí barva)

Pokédex – encyklopedie Pokémonů (objeví se v něm záznam pro každého nového chyceného/vyvinutého Pokémona)

Vajíčko – z vajíček se v inkubátoru vylíhnou Pokémoni. Vyklubání je podmíněno chůzí/uběhnutím určité vzdálenosti (2, 5, 10 km). Nepočítá se cestování autem (maximální akceptovaná rychlost je asi 20 – 30 km/h). Čím větší vzdálenost, tím vzácnější Pokémon (tedy 10 km).

Inkubátor – slouží k líhnutí Pokémonů z vajíček. 1 nekonečný inkubátor má hráč od začátku. Další lze dokoupit, ale ty již podléhají opotřebení při používání.

Lucky Egg – nemá nic společného s líhnutím Pokémonů. Po 30 minut dává 2x počet XP za všechny úkony.

Tým – hráči se po získání 5. levelu mohou v některém z Gymů přidat k určitému týmu. K dispozici jsou 3 týmy Modrý – Mystic, Červený – Valor a Žlutý – Instinct.

Potion – lektvar, který dokáže oživit zdraví Pokémona

Super Potion – silnější lektvar

Hyper Potion – nejsilnější lektvar

Pokud hledáte super YouTube kanál ohledně Pokémon GO, určitě mrkněte na sérii Pokémon GO AliA videí. 

Revive - kámen, který oživí mrtvého pokémona (0 HP) a přidá mu polovinu/celý počet HP

Max Revive – oživí Pokémona a přidá mu maximum HP

Incense – vábnička, která přivádí pokémony přímo k hráči

Lure Module – vábnička, kterou je možné umístit do Pokéstopu. Vábí 30 min pokémony (označení pomocí lístečků nad Pokéstopem)

Malina – uklidní zuřivé Pokémony a zvýší tak šanci na jejich polapení (Razz Berry)

CP – Combat Points označují sílu jednotlivých Pokémonů.

HP – Health Points (životy)

Speciální útok – u každého z Pokémonů je k dispozici hned několik speciálních útoků a každý tak při chycení dostane nějaký do vínku

Level – svoji úroveň mají jak Gymy (počet lvl odpovídá možnému počtu Pokémonů na obranu Gymu), tak i samotní hráči

Trénink v Gymu

Candy – sladkosti, které slouží pro vývin Pokémonů (evolving). Základní pokémon se tak dostane do druhého, případně třetího stádia (neplatí pro všechny). Každý z Pokémonů potřebuje vlastní candy. Hráči získají 3 kousky Candy za ulovení, 1 za transfer Pokémona k profesorovi (pozor, nevratné).

Stardust – hvězdný prach slouží jak pro vyvinutí, tak i pro zvýšení síly Pokémona. Existuje jen jeden druh Stardustu.

Během hraní v noci se doporučuje přepnout z Virtuálního módu do klasického (kamera v noci špatně ostří). Obecně se hráči shodují v tom, že v animovaném módu je jednodušší přesněji hodit Pokéball.

Evolve – zaplacením určitého počtu Candies a Stardustu lze Pokémona přeměnit na jeho vyšší stupeň (1., 2. a 3. stádium, není u všech)

Power Up – zvýšení síly, stojí Stardust

Daily Bonus - ikonka štítu v obchodě v pravém horním rohu. Pokud má hráč nějaké své Pokémony v Gymech, získává za ně každých 21 hodin odměnu.

Bonusy v soubojích – při dobývání Gymů i při trénincích platí pravidlo bonusů v soubojích. Pokémon s elektrickým útokem tak Pokémonovi s vodním způsobí dvojnásobné zranění apod.

 

Návody

Ulovení Pikatchu – důležité pro úplné nováčky. Hned po startu hry se v blízkosti hráče objeví tři základní Pokémoni (Bulbasaur, Charmander a Squirtle). Z nich si může jednoho vybrat a ulovit jej. Ovšem pokud chce legendárního Pikachu, musí provést následující. Na žádného ze tří zmíněných neklikne a přesune se dostatečně daleko tak, aby došlo k obnovení zmíněných tří Pokémonů na hráčově nové pozici. Toto provede celkem třikrát. Napočtvrté se již mezi Pokémony objeví Pikachu a je možné jej odchytit.

Neustále aktivní displej – pro započítávání postupu ve hře je nutné být připojen k internetu, využívat GPS a mít neustále aktivní displej (v nastavení hry lze využít speciálního módu, kdy dojde k jeho nesystémovému zčernání)

Lovení obecně – jakmile se hráč dostane do blízkosti Pokémona, může na něj kliknout a dojde k lovu. Hráč musí na Pokémona hodit Poké Ball a to tak, aby jej ideálně přímo trefil (více XP). Poké Ball se následně 3x zatřese a napočtvrté již hráč Pokémona získává. Pokud se netrefí, lze Poké Ball rychlým kliknutí sebrat a hráč tak o něj nepřijde. Při házení by si měl hráč všímat velikosti kruhu, který je přes Pokémona, jeho barvy a jeho pohybu. Velikost kruhu určuje přesnost hodu. Barva (zelená, žlutá, červená) pak obtížnost ulovení. Pro zvýšení šancí u žlutých a zejména červených se pak používá Malina (Razz Berry), případně ještě kvalitnější Poké Bally. Někteří Pokémoni se pohybují a hráč tak nesmí váhat při jejich lovu.

Lov

Vzdálenost Pokémonů – hráč si může nechat zobrazit tabulku nejbližších Pokémonů. Jejich vzdálenost je určena počtem stopiček, které jsou u jejich obrázku/obrysu (v případě, že hráč ještě daného Pokémona neulovil, se objeví pouze jeho obrys). Žádná stopa – Pokémon je nadosah, 1 stopička – velmi blízko, 2 stopičky – nutná chůze, 3 stopičky – delší chůze. Určování polohy Pokémona se pak řeší jednoduše tak, že si hráč vybere libovolný směr a vydá se jím. Jakmile v daném směru u konkrétního Pokémona dosáhne nejmenšího počtu stopiček, vydá se směrem, který tvoří kolmici k původnímu směru. Po čase by měl na Pokémona narazit (samozřejmě je třeba se při zvětšení vzdálenosti otočit opačným směrem).  

Jak bojovat v Gymu – souboje v Gymech jsou sice jednoduché na ovládání, ale bez návodu lze napostup jen stěží přijít. Klasický útok se provádí klikáním na nepřítele. Potažení přes obrazovku ze strany na stranu se hráč vyhne protivníkovu útoku (vhodné pouze tehdy, pokud si je hráč jist, že se protivník chystá seslat speciální útok). Speciální útok může hráč použít až po nabití modrého baru pod tzv. Healthbarem u svého Pokémona. Pro jeho seslání je nutné podržet prst na displeji.

Jak sbírat věci na Pokéstopech – stačí k nim přijít a protočit ikonku daného Pokéstopu. Další protočení je možné provést po pěti minutách (do té doby se modrá barva Pokéstopu změní na fialovou).

Nikdy nehrajte za volantem! Ostatně hra nezapočítává pohyb rychlejší než 20 nebo 30 km/h. Lovit Pokémony a sbírat odměny v PokéStopech však lze (ideální pro MHD).

Jak zvolit tým – tým je možné zvolit v Gymu a to po dosažení levelu 5

Sbírejte hozené Poké Bally – nezapomínejte sbírat Poké Bally, kterými se netrefíte na Pokémona (musí však po hodu zůstat vidět na obrazovce a pak na ně stačí pouze rychle kliknout)

V příštím článku rozeberu detailněji postupy pro práci s Pokémony, efektivní levelování apod. Pokud se chcete na něco zeptat, neváhejte využít diskuzi pod článkem. Stejně tak můžete psát připomínky, případně opravovat mé nepřesnosti. 

 

Varování

Za všech okolností dbejte při hraní na své bezpečí! Nikdy nehrajte při řízení automobilu nebo kola!

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.
pavel
pavel

jake jméno si mám vymyslet pořad se nemuzu přihlasit pořad to piše hovadiny

09.11.16 12:34 reagovat

Market
Market

Dobry den, jak ziskam.zapomenute heslo ? Dekuji

26.09.16 09:24 reagovat

Nahoru