Příkladná evoluce s Adobe Photoshop CS6

Po dvou letech nám v dubnu letošního roku přistála v počítačích plnohodnotná nová verze populárního programu Adobe Photoshop CS6. Novinek je více, některé důležitější, jiné kosmetická a nově i takové, které ihned praští přes oči.

I v překopaném designu se hned vyznáte

Adobe po mnoha letech jednotvárného a tradičního designu přišlo s jeho razantní úpravou. První reakcí uživatelů zvyklých na předchozí verze je tak často úlek. Místo důvěrně známého programu na ně vyskočí černý a šedivý obdélník, který však už na první pohled nepůsobí tak cizím dojmem. Pravdou totiž je, že co se týče ergonomie ovládání, Adobe připravilo ve verzi CS6 pouze drobné změny. Tu jedno tlačítko přibylo, tu jedno ubylo, ale vždy pouze v návaznosti na nové funkce a možnosti, případně v souladu s usnadnění práce s programem.

Na druhý pohled už tak není problém se v Adobe Photoshop CS6 orientovat. Nemusíte se tedy bát zdlouhavého učení – práci zvládnete stejně rychle, ne-li rychleji, než s verzemi předešlými (CS5 a CS5,5). Pokud by vám i přesto elegantní temný vzhled nevyhovoval, můžete si samozřejmě zvolit i jiné barevné schéma.

Zrychlení a realtime operace

Photoshop CS5 nebyl v otázce rychlosti zpracování žádný šnek. Díky implementaci grafické akcelerace skrze architekturu CUDA se mu podařilo některé úkony zvládat mnohem rychleji, než bylo běžné v minulosti. Ovšem Photoshop CS6 jde ještě dál a přináší Mercury engine, který využívá sílu grafické karty ještě chytřeji a intenzivněji. Nejzářnějším příkladem je nástroj Zkapalnit, který v CS6 pracuje v reálném čase a to jen díky Mercury enginu, který navíc umožnil zvětšení štětce z maximálních 1500 pixelů na desetinásobek.

Velmi důležitou a nadmíru praktickou změnou je vylepšení contet-aware funkcí. Content-aware Patch je unikátní záplata, která dovoluje vyříznout část snímku a nahradit ji jinou částí, přičemž Photoshop CS6 toto nahrazení zamaskuje, aby vypadalo zcela přirozeně. Vše, co musí udělat uživatel, je vybrat takovou část obrázku, která do vyříznutého místa nejlépe zapadá. Tato možnost existovala už ve verzi CS5, ale její použitelnost byla velice diskutabilní kvůli častým nedokonalostem, které automatika Photoshopu způsobovala. Photoshop CS6 však tuto funkci dotáhl k dokonalosti.

Přehled nejvýznamnějších novinek:

 • Nový design, včetně upravených ikonek a možnosti měnit paletu barev
 • Mercury Engine, který zajišťuje plynulé aplikování různých efektů v reálném čase
 • Úplně přepracovaný nástroj Oříznutí, který je jedním z nejpoužívanějších nástrojů ve Photoshopu vůbec – opět díky implementaci Mercury enginu, který veškeré změny provádí přesněji a plynuleji
 • Přepracování funkcí pro úpravu 3D obsahu – úprava je výrazně jednodušší.
 • Zcela přepracovaný content-aware patch
 • Nových funkcí se dočkala i úprava videa, takže si pro nenáročnou editaci svých klipů nemusíte pořizovat Adobe Premiere, nebo podobný software
 • Automatické ukládání na pozadí, které zálohuje vaši práci a přitom vás nevyruší od práce – ani si ho nevšimnete, což je opět výsledkem jádra Mercury, které k takovému chování aplikace poskytuje dostatek výkonu
 • Zvětšení štětců až na 5000 pixelů
 • Vylepšené a jednodušší nástroje pro kreslení
 • Mnoho a mnoho dalšího

Cena

Adobe Photoshop CS6                                                                        670,35 €              

Adobe Photoshop CS6 (Upgrade ze starších verzí)                                 190,65 €              

Adobe Photoshop CS6 Extended                                                          965, 55 €

Adobe Photoshop CS6 Extended (Upgrade ze starších verzí)                   334,56 €              

Minimální systémové nároky

 • CPU-Intel Pentium 4 nebo AMD Athlon 64-bitové procesory
 • OS-Windows XP SP3 nebo Windows 7 SP1
 • RAM-1GB
 • HDD-1GB volného místa pro instalaci, pro její průběh je vyžadováno více
 • Monitor-rozlišení 1024x768
 • Internet-není k dispozici aktivace programu přes telefon, internet vyžadován

Mezi doporučenou výbavu počítače patří i grafická karta s alespoň 512 MB RAM, nutná pro bezproblémový chod grafického jádra Mercury (lze v nastavení vypnout).

Trial verze na 30 dní zdarma

Společnost Adobe poskytuje svůj software na 30 dnů zdarma na vyzkoušení. Trial verze obsahuje všechny nástroje a funkce, jako plná verze. Navíc lze snadno na placenou verzi přejít, jednoduchým zadáním licenčního kódu, který obdržíte po zakoupení.

Vyzkoušet software Adobe Photoshop CS6 můžete zdarma po nainstalování programu Adobe Download Assistant.

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru