Programování pro děti a začátečníky - mobilní a webové aplikace

Programování je jako jazyky – čím dříve je do dětí začneme vtloukat, tím lépe. Když se děti v mladém věku setkají s promyšleným systémem programování, přijmou tento styl přemýšlení za svůj a v budoucnu mají výrazně ulehčené „skutečné programování“ i další činnosti, kde uplatí analytické a logické myšlení. Jakou podobu by ale měla výuka mít? Zcela jistě zábavnou, nepopiratelně barevnou a maximálně jednoduchou, alespoň v začátcích. Nástrojů je celá řada, ale hlavně v angličtině – alespoň její základy to tedy chce, ať už u samotného dítěte, nebo u vyučujícího/rodiče. A kdy tedy začít? Klidně s nástupem do školy i dříve.

Webové aplikace

Webová aplikace znamená snadný přístup – doma i ve škole. Ačkoliv se v této oblasti čím dál více prosazují tablety, bez webových řešení bychom se ještě nějakou dobu neobešli, ostatně kolik z dětí mladšího školního věku má k ruce neustále iPad?

Scratch

Scratch kromě výuky programování slouží i jako vizuální nástroj pro programování, ve kterém lidé (nejen děti) vytvářejí projekty, které následně sdílejí s ostatními uživateli Scratche. V tomhle programu najdeme i pokus o počeštění, ovšem bez angličtiny jsou hlavně některé návody spíše nejasné a matoucí. Program je zdarma a nabízí dostatek nástrojů k vytváření vlastních her – pokud to dokážete ve Scratchi, jste jen krůček od vytváření složitějších her, stačí se přesunout k jinému, dospělejšímu nástroji. Scratch naučí, zároveň ale poskytne i hřiště pro vaši kreativitu a seberealizaci, přičemž skoro 7 milionů sdílených projektů demonstruje silnou komunitu připravenou na konstruktivní kritiku i pomoc.

Vyzkoušejte Scratch

Tynker

Tynker je spíše učebním nástrojem než hřištěm, což je výhodou z toho důvodu, že jsou jednotlivé lekce propracované a s jasným cílem. Tynker je v angličtině a docela drahý, ale můžete si ho vyzkoušet zdarma pomocí spousty online lekcí. Navíc má Tynker zdarma i lekce pro začátečníky pod dohledem učitele (který se na Tynkeru musí zaregistrovat).

Vyzkoušejte Tynker

Mobilní aplikace

Děti je milují a jejich interaktivita perfektně slouží výuce programování – krásné barevné displeje, dotykové ovládání, zvuky, pohybové ovládání… Tablety jsou více než schopny nabídnout základní lekce v programování, což perfektně dokazuje hned první aplikace v seznamu níže.

Cargo-bot

V prvé řadě je Cargo-bot hrou, ve které „programujete“ jeřáb tak, aby přenášel krabice ve skladišti. Celá hra je vytvořená na iPadu pomocí programu Codea, což je na celém projektu asi nejzajímavější – jde tedy částečné o prezentaci možností tohoto iPadovského programátorského nástroje, i když výsledek by mohl být devalvován tím, že za editorem i Cargo-botem stojí stejní vývojáři, kteří svůj výtvor samozřejmě znají nejlépe.

Cargo-bot ovšem zabaví, naučí základnímu „programátorskému“ smýšlení a je zdarma, takže neexistuje snad jediný důvod, proč ho nevyzkoušet.

Vyzkoušejte Cargo-bot

Hopscotch

Hopscotch už je podobný spíše webovým aplikacím z první poloviny článku než hrám jako Cargo-bot. Díky možnostem iPadů je navíc Hopscotch obohacen o ovládání hlasem a nakláněním tabletu. Grafika a uživatelské prostředí jsou jednoduché a bez angličtiny se neobejdete. Pokud ale chcete děti zabavit na opravdu dlouho s tím, že se i něco (velmi užitečného) naučí, Hopscotch můžeme jen a jen doporučit. Možná nejlepší dětská aplikace na iPady vůbec.

Vyzkoušejte Hopscotch

Tynker

Mobilní Tynker je stejný jako ten stolní – skrze spousty lekcí se děti učí základům programování, na tabletech samozřejmě okořeněných dotykovým i pohybovým ovládáním. Kromě přesně zadaných úkolů (jsou jich asi dvě stovky) se hráči/programátoři mohou pustit do navrhování vlastních her díky zabudovanému workshopu. Tynker se může pochlubit i skvělou grafikou, která děti přiláká k té pravé škole hrou.

Vyzkoušejte Tynker (mobilní)

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Značky

Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Doporučujeme

Nahoru