Programy pro jarní úklid v počítači

Nový počítač po vybalení z krabice zvládá všechny úkony, které mu svěříte velmi lehce a rychle. Bohužel, po nějaké době se ona lehkost začne vytrácet. Pevný disk začne trpět špatným rozložením dat a nevyžádané a nevyužívané soubory začnou zpomalovat chod vašeho, předtím tak rychlého, počítače. Jednou z možností, jak s tímto bojovat je samozřejmě přeinstalovat Windows. To je ale časově náročná činnost, kterou byste každý týden nebo každý měsíc asi provádět nechtěli. Existuje ale i jiné řešení: použít utility pro optimalizaci systému.

Optimalizační nástroje jsou programy určené pro odladění systému, aby mohl využít naplno svůj potenciál. Jejich úkolem je rovněž snižovat míru „opotřebování“ systému, která je způsobená jeho používáním. Jedná se zejména o sjednocení roztříštěných fragmentů souborů na disku a odstranění zbytečných souborů. Všechny programy, které si v tomto článku představíme, si můžete stáhnout zcela zdarma v české (slovenské) lokalizaci.

CCleaner

Za zpomalení počítače častou mohou zbytečné programy, které se v systému usazují během jeho používání. Program CCleaner slouží k jejich odstranění. Krom toho umí i vyčistit registr Windows od neplatných záznamů, odstranit pozůstatky po procházení internetu (cookies, historie,…) a pozměnit seznam programů, které se spouštějí při startu počítače. Používání programu je velmi jednoduché a intuitivní.

TIP: Před čištěním registru proveďte jeho zálohu. Při případných problémech pak můžete vše snadno vrátit do původního stavu.

 

Advanced SystemCare

Program Advanced SystemCare, stejně jako CCleaner, umožňuje opravovat registr a mazat zbytečné soubory, čímž nejen zrychluje počítač, ale i šetří místo na disku. Krom toho obsahuje i sken pro odstranění škodlivého softwaru (spyware, malware a adware). Optimalizace s Advanced SystémCare nemusíte vůbec bát, program všechny provedené změny ukládá, takže lze vše snadno vrátit do původního stavu.

 

Glary Utilities

Hned celý balík užitečných a často potřebných nástrojů obsahuje program Glary Utilities. V něm naleznete nástroje na čištění počítače (pročištění registru ve Windows, smazání nevyužívaných a dočasných soubprů,…) a jeho optimalizaci (správa využití operační paměti a zbytečně spuštěných programů při startu počítače). Krom toho Glary Utilities obsahuje i nástroje na vyhledání duplicitních souborů, jejich rozdělování a slučování nebo i trvalé odstranění.

 

Defraggler

Přestože Windows nativně obsahují jednoduchý nástroj pro defragmentaci disků, vyplatí se pro uspořádání dat vybrat specializovaný program jakým je Defraggler. Ten umožňuje defragmentovat nejen celý disk, ale i konkrétní soubory, složky nebo volné místo. Provádění defragmentace je možné provádět automaticky, stačí si jen zvolit, kdy se činnost bude provádět.

 

Zaujal vás článek? Ohodnoťte ho!


Přidávat komentáre mohou pouze přihlášení užívatelé.

Nejčtenejší články

Nahoru